Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Užívejte si v létě koupání naplno. Poradíme vám, jak ve vašem bazénu udržovat krásně čistou vodu!

Denní údržba bazénu

Vložit video na:

Užívejte si v létě koupání naplno. Poradíme vám, jak ve vašem bazénu udržovat krásně čistou vodu!

Základem čištění každého bazénu je filtrační systém. Pro bazény do objemu 4–6 m3 jsou dostačující filtrační zařízení s tzv. kartušovou papírovou vložkou. U objemově větších bazénů je již zapotřebí pískové filtrační zařízení, které nabízí mnohé využití. Kromě kvalitních filtračních výsledků je to i možnost připojení solárních panelů nebo ručních a poloautomatických vysavačů.

Písková filtrace pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň, kde jsou nečistoty zachytávány křemičitým pískem. Zajistí tak nejen čistou a průzračnou vodu, ale pomůže udržet hodnotu pH vody. Můžete tím značně snížit používání bazénové chemie, která je zejména u dětí častou příčinou alergických reakcí.

Systém pískové filtrace se skládá z filtrační nádoby, která je vyrobena z vysoce kvalitního polypropylenu (PP). Je beze švů, odolává korozi a chemikáliím, které jsou v bazénech běžně používány. Je vybavena odvodňovacím ventilem, tlakoměrem, vestavěnými komponenty filtrační nádoby včetně snadno ovladatelného šesticestného ventilu, který je zabudován do víka filtrační nádoby a motorem čerpadla s hrubým předfiltrem a plastovou základnou pro montáž v místě instalace. Ideální vzdálenost jsou asi tři metry od bazénu (ne méně, aby byla splněna bezpečností opatření, ale ne dále, z důvodu zamezení tlakovým ztrátám). Také hadice je vhodné vést rovně – bez zbytečných zákrutů, přehybů a výškových rozdílů.

Doporučuje se filtrovat celkový objem bazénové vody alespoň dvakrát denně. Voda se prokysličí a současně dojde k lepšímu rozpouštění bazénové chemie. Na čistou a průzračnou vodu mají vliv dva důležité faktory. V první řadě je to kvalita a četnost filtrování, v druhém případě správné ošetření vody. Doporučujeme si stanovit časový plán filtrování s ohledem na velikost bazénu a četnost jeho užívání.

Pro usnadnění údržby bazénu slouží bazénové vysavače, které vysávají nečistoty ze dna a stěn bazénu. Vysavače se rozdělují na ruční , poloautomatické a automatické. Jejich princip spočívá v tom, že nasají vodu v bazénu společně s nečistotou. Voda projde přes vysavač zpět do bazénu, ale nečistota se zachytí v sítku vysavače, skimmeru nebo ve filtraci.

 

Ruční vysavač se ovládá pomocí teleskopické tyče. Poloautomatický vysavač se pohybuje po dně sám za pomoci membrány a podtlaku z filtračního zařízení. Automatický vysavač (robot) je vybaven vlastním motorem a elektronikou, která řídí provoz pohybu a délku provozu. Automatický vysavač není napojen přes hadici na filtr, ale má vlastní filtrační vak a čerpadlo pro sání vody.

Při koupi bazénu je dobré pamatovat také na doplňky a příslušenství, díky kterým bude údržba bazénu ještě jednodušší, pohodlnější a rychlejší. Bazénovou vodu však neznečišťují pouze řasy a bakterie, ale i hrubé nečistoty jako je spadané listí, hmyz, tráva apod. Pokud tyto mechanické nečistoty nezachytí skimmer, docílíte jejich odstranění použitím hladinových a dnových sítek. Kartáče jsou vhodné pro odstranění nečistot ze dna i stěny bazénu. V době, kdy bazén nepoužíváte, doporučujeme bazén přikrýt krycí plachtou, čímž zamezíte vnikání nečistot. Solární plachta ohřívá vodu, v noci navíc omezuje tepelné ztráty způsobené vypařováním. Plovák na chlor umožňuje plynulé dávkování tabletových chemických přípravků. Teploměrem pak snadno zjistíte aktuální teplotu vody.

 


Mohlo by vás zajímat:

Bazénová chemie aneb jak mít čistou vodu v bazénu
Čištění bazénů
Jak připravit bazén na novou sezonu
Ohřev vody v bazénu
Nadzemní bazény
Zastřešení bazénů


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Daniel 11:32 31.08.2017
My používáme modrou skalici, která dodá bazénu krásně namodralou vodu. Doporučuji přečíst článek o údržbě bazénu, kde najdete více informací o modré skalici - http://www.domky-delta.cz/blog/jak-na-udrzbu-bazen...
Hana 12:33 18.05.2015
Dříve jsem se srala s údržbou bazénu a používala několik přípravků. A stejně jsem vodu často měnila. Od loňska používáme tablety 5v1 z bazenové chemie Praha a nepotřebuju nic víc. Jedna tableta na všechno, je to super.
Caith 08:12 10.09.2014
Ahoj, nechcete někdy udělat článek o bromové nebo kyslíkové chemii? Ať hledám, jak hledám, nikde o ní moc zmíněk není a přiom jsem ji našla na bazenovachemiepraha.cz a začínám o ni uvažovat.