Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Prodlužte si koupací sezónu až o několik týdnů! A to levným a pohodlným způsobem – díky ekologickému systému solárního ohřívání vody v bazénech. Více v reportáži.

Ohřev vody v bazénu

Vložit video na:

Prodlužte si koupací sezónu až o několik týdnů! A to levným a pohodlným způsobem – díky ekologickému systému solárního ohřívání vody v bazénech. Více v reportáži.

Výhody solárního ohřívání jsou zřejmé, sluneční energie je zadarmo! Za jasného počasí je výkon slunečního záření kolem 1 kW/m2. Počet slunečných hodin je v průměru 1300–1800 ročně. Využijte tedy ročně až 1800 kW sluneční energie na m2 zdarma.

 

Výhody solárního ohřívání vody:

• ohřev vody zdarma
• prodloužení koupací sezóny
• pro všechny typy bazénů (univerzální napojení)
• návratnost investice již za 1 sezónu
• prostorově nenáročné
• jednoduchá instalace

 

Jak solární ohřev pracuje?
Solární ohřev pohlcuje tepelnou energii slunečních paprsků a předává ji vodě, která panelem proudí. Chladná voda z bazénu je pomocí filtračního zařízení vháněna do solárního ohřevu, jejím průchodem se voda ohřívá a teplejší se vrací zpět do bazénu. Využíváte tak ekologicky a zdarma sluneční energii k ohřevu svého bazénu.

 

Kdy pracuje solární ohřev nejlépe?
Správně nainstalovaný solární ohřev (pod úhlem 30 stupňů) zvýší teplotu vody během sezóny až o 6 ˚C oproti bazénům bez ohřevu. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 ˚C. Teplá voda příliš neosvěží a navíc tvoří optimální podmínky pro růst řas.

 

Kde panel umístit?
Solární ohřev umístěte tam, kde je dostatek přímého slunečního svitu. Optimální sklon solárního ohřevu pro období květen až září je 30 stupňů. Z bezpečnostních důvodů neinstalujte panel v přímé blízkosti bazénu. Mohlo by to usnadnit vstup dětí nebo zvířat do bazénu, hrozí utonutí! Berte také v úvahu možný okolní provoz (např. sekačky), a proto zvolte umístění panelu tak, aby nemohlo dojít k mechanickému poškození. Nový, revoluční design solárního ohřevu umožňuje velmi praktické uspoření plochy a místa pro jeho jednoduchý provoz.
 

 

Jaké filtrační zařízení a množství solárních ohřevů použít?
Pro ideální chod solárního ohřevu je potřeba napojení filtračního zařízení od 2 m3/h (kartušové/pískové), nastavení počtu solárních ohřevů vzhledem k velikosti bazénu a k tomu odpovídající výkon filtračního zařízení. Doporučujeme filtrační zařízení do maximálního výkonu 6 m3/h.

 

Kombinace solární plachty?
Solární plachta (tepelněizolační plachta) udržuje teplotu vody v bazénu během noci, zvláště na začátku a na konci koupací sezóny. Variantou je i termozastřešení Pool House, které je vhodné pro všechny typy bazénů a vířivých van do průměru 3,66 m. Víceúčelové zastřešení můžete využít také pro příjemné posezení na vaší zahradě nebo pro mnoho jiných aktivit. Svou světle zelenou barvou se výborně hodí na každou zahradu jako decentní doplněk bazénu a zeleně.

 

Výhody solárního ohřevu pyramida:

• vhodný pro všechny typy nadzemních bazénů (univerzální napojení)
• napojení na filtrace již od průtoku 2 m3/h
• možné napojení více ohřevů za sebou
• prostorová nenáročnost
• snadná a rychlá instalace do 10 minut

 

Dále si představíme solární panely, které jsou doposud nejpoužívanějším způsobem ohřevu bazénové vody. Jejich komůrkově řešený systém průtoku vody vyžaduje připojení k pískovým filtracím od průtoku 4 m3/h. Náročnější způsob instalace se vyplatí ihned po zprovoznění, neboť panelový solární ohřev „Slim” je znám svou velmi vysokou a rychlou výhřevností každého bazénu.


Na co si dát pozor při pořizování panelového ohřevu?
Při pořizování panelového ohřevu je třeba dbát na výkon pískového filtračního zařízení, na které bude napojen. Při instalaci ohřevu berte v potaz vzdálenost od bazénu a převýšení terénu, jež mají samozřejmě vliv na výkon filtračního zařízení. Ke všem ohřevům doporučuji pořízení ventilu, který slouží pro regulaci průtoku a tím i teploty vody.

Pro případ, kdy teplota ohřáté vody překročí příjemnou hranici pro koupání, poslouží pro nastavení teploty ohřívané vody regulační ventil. Instaluje se mezi filtraci a solární ohřev. Otočením kohoutku si regulujete průtok vody podle své potřeby. Regulační ventil je vhodný pro všechny typy solárních ohřevů s napojením na 5/4 a 6/4 originální bazénovou hadici.

Další pomůckou zejména pro udržení ohřáté vody jsou solární plachty. Ty jsou z jedné strany pokryty vzduchovými bublinkami, používají se hlavně v letním období a mají více funkcí. Brání spadu nečistot do bazénu, přihřívají bazénovou vodu a navíc teplotu ohřáté vody udržují. Jsou výborným pomocníkem dalších produktů solární řady – solárních ohřevů a termozastřešení Pool House.

 

Jak správně solární plachtu používat?
Pro vytvoření izolačního efektu solární plachtu pokládáme přímo na hladinu bublinkami směrem dolů. Bublinky působí jako čočky, takže vodu zároveň i přihřívají. Solární plachta poslouží hlavně v noci, kdy udrží teplotu ohřáté vody a není nutné bazén znovu vyhřívat.

Elegantním řešení letního sprchování u bazénů, rodinných domů a rekreačních objektů je solární sprcha. K jejímu používání potřebujete jen přívod studené vody a umístění na slunném místě.

 

Solární sprcha Sunny
Kruhový podstavec slouží zároveň jako solární zásobník pro ohřev vody o objemu 7 litrů. Výhodou solární sprchy Sunny je tzv. směšovač pro regulaci teploty vody. Sprchu v moderním designu lze použít kdekoliv, rychle a zcela bezpečně. Instalace trvá do 10 minut.

Solární sprcha DUO
Solární sprcha Duo splňuje ty nejnáročnější požadavky vyšší kategorie.  Dvoudílná konstrukce o objemu 17 litrů funguje jako solární kolektor. Součástí sprchy je páková baterie a velká sprchovací hlavice. Instalace zabere maximálně 10 minut.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Výběr bazénu
Jak připravit bazén na novou sezonu
Nadzemní bazény
Čištění bazénů
Zastřešení bazénů

Teplovzdušný solární panel
Solární žaluzie

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vyhrivany-bazen 10:18 09.12.2015
Pokud někdo touží využít jiné technologie., například když nesvítí slunce, použíjte ohřev vody přes kamna na dřevo. Podívejte se na http://www.vyhrivany-bazen.cz.
hellen 13:10 17.09.2012
Ahoj všem,
díky za reportáž. Bazén máme již několik let doma a je o skvělá věc. Teprve před dvěma lety jsme pořídili solární panely od www.vagnerpool.cz , které nám pomohly prodloužit si léto a koupání. Všem doporučuji.
Užijte si to, mějte se krásně