Mobilheim – mobilní dům

Aktualizováno 29.4. 2009 16:22

Stavíte dům a potřebujete se ubytovat blízko stavby, abyste měli přehled o jejím průběhu? Mobilní dům může být řešení. Co je mobilní dům a v čem se liší od obytného přívěsu se dozvíte v našem příspěvku.

Stavební povolení nepotřebujete
Mobilheim (podle ČN název mobilní domov, lidově se mu říká mobilní dům) je rychlé, mobilní bydlení, ke kterému nepotřebujete stavební povolení. Mobilheimy jsou obytné jednotky na kolečkách, cca do délky 12 m, šířka je od 3 do cca 3,8 m a hmotnosti od 1,5–3,5 t, to kvůli dopravě po pozemní komunikaci. Podobně jako obytné přívěsy, jsou mobilheimy uzpůsobeny tažení automobilem. V praxi se na delší převoz po veřejné komunikaci využívá kamionů.
 

Komfortní vozidlo
Oproti obytnému přívěsu je mobilheim větší, vzhledem a pohodlím připomíná malý domeček. Jedná se o jakousi obdobu našich chat. Materiály a technologie provedení jsou maximálně bezúdržbové. Mobilheim je kompletně vybaven a zařízen nábytkem, rozvody a instalací. Topí se plynovými topidly, elektrickými přímotopy, u luxusnějších verzí dokonce centrálním vytápěním. Levnější varianty mobilheimů jsou vyráběny jako tzv. sezonní. Dražší mobilheimy lze obývat celoročně, ale ani celoroční varianty nejsou výrobci určeny k trvalému bydlení, pořád jsou vedeny jako vozidlo. Životnost se pohybuje na hranici 30–40 let.
 

Věděli jste?
Největší využití v Česku není k rekreaci, ale k přechodnému bydlení během výstavby rodinného domu. Zvláště v současné finanční krizi nabírají mobilheimy na popularitě. Dále se dají také využít jako kanceláře, pronájem ubytování apod.

 
Šikovní Češi si s instalací poradí
Mobilheim není spojen se zemí. Instalace je snadná a rychlá, provádí se pomocí šroubovacích podpěr na krajích přívěsu, případně lze použít další podpůrné nožky, které stačí podložit dlaždicí o rozměrech např. 30 x 30 x 4 cm. Vývody a přípojky inženýrských sítí jsou uzpůsobeny pro rychlé připojení a odpojení, obdobně jako u maringotek nebo karavanů. Výrobci jsou v drtivé většině zároveň výrobci karavanů, proto mobilheimy splňují shodné normy, především z hlediska bezpečnosti a zdraví (EN ČSN 1647).

 

Přečtěte si také:
Designový byt
Kompostovací eko-toalety 
Garsoniéra 26 m2

 

Diskutujte

redakce