Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Nadchází podzim a do rodinných domků se začínají z přírody stahovat na zimu myši. Už jste na jaře našli v garáži rozkousané uskladněné věci? Pak dávejte pozor na tuto reportáž. Ukážeme si vychytávku, jak hlodavcům zabráníme proniknout přes garážov...

Ochrana garáže před hlodavci

Vložit video na:

Nadchází podzim a do rodinných domků se začínají z přírody stahovat na zimu myši. Už jste na jaře našli v garáži rozkousané uskladněné věci? Pak dávejte pozor na tuto reportáž. Ukážeme si vychytávku, jak hlodavcům zabráníme proniknout přes garážová vrata.

Než se dostaneme k samotnému řešení, vysvětlíme si, kudy se myši do garáže dostávají. Spodní strana sekčních vrat je opatřena pryžovou lištou. Tato lišta má několik účelů. Jedním z nich je, že tlumí náraz zavírajících se vrat na překážku. Pokud necháte ve vratech třeba povyjeté auto, opře se lišta o kapotu, a máte-li dobrý pohon, tak vyhodnotí překážku a reverzuje. Díky pryžové liště se však vašemu autu nic nestane. Kapota je jako netknutá. Snad jen otisk prachu na ní zůstane. Totéž se může stát, když zavírajícími se vraty zrovna projíždí na kole malé dítě. Pro bezpečnost je dostatečně vysoká a pružná gumová lišta na vratech absolutně nezbytná.

Další důležitou vlastností gumové lišty je dotěsnění zavřených vrat k podlaze. Z praxe víme, že dokonale rovná podlaha snad ani neexistuje. Většinou je podlaha na krajích výš, než uprostřed. Někdy je to ale jako vlnobití. A tady zase pružná pryžová lišta díky své deformační schopnosti vykryje nerovnosti a vrata utěsní.

Ovšem pružnost gumové lišty má ale i své nevýhody. U podlahy lze prostrčit kolem lišty prst. A je úplně jedno, od kterého výrobce vrata jsou. Jsou-li bezpečná, dostatečně vysokou pružnou lištu musí mít všechna. A tam kde se vám podaří prostrčit prst, protáhne se i myš. A o škodách, které pak může v garáži napáchat, by mohli mnozí vyprávět.

No, ale když musí mít vrata u země pryžovou lištu a to jsme si právě důkladně vysvětlili, jak můžeme prolezení myši do garáže zabránit? Jednoduché je položit pod vrata na zem U-profil. Jenže ten musíte vždy při vjíždění do garáže odložit bokem a dálkové ovládání vrat pak postrádá jakýkoliv smysl.
A tak jednoduchým a provozně spolehlivým řešením je podlahový profil, který se běžně používá pro spodní vedení vrat posuvných do boku. Profil minimalizuje mezeru, takže se jí už žádná myš neprotáhne. Dá bez problému běžně přejíždět autem a není problém ji čas od času vyčistit běžným smetákem.

Těsnící podlahová lištou se dá dodatečně osadit na garážová vrata většiny výrobců.

V reportáži si také ukážeme si pracovní postup.

 

Přečtěte si také:
Hlodavci: morčata, křečci, králíčci
Garážová vrata
Vyměňte garážová vrata natotata

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

martin 16:27 18.04.2011
To by aj mna zaujímalo kde sa dá takáto lišta zohnať.
napíšte na mail. masar.martin@centrum.sk
eming.martina 13:07 22.01.2011
Chtela jsem se zeptat kde se da sehnat zakoupit a kolik stoji podlahova lista na garazova vrata