Podzimní květinová inspirace

Publikováno 30. 9. 2014
Zdroj: TV Nova

Podzim je mimořádně bohatý na nabídku zajímavých rostlin a také množství nádherných pokladů z přírody. Nemusíme nijak složitě vymýšlet aranžmá, doslova stačí poskládat vedle sebe několik rostlinek nebo aspoň udělat skupinku rostlinek stejných. Nechte se inspirovat naší reportáži a zútulněte si své obydlí.

VŘESY

Dostaneme je v rozmanitém vybarvení větévek, temnou zelenou doplňují zlaté tóny nebo stříbřitá šedozelená. Květy jsou bílé a purpurové, ale i zde vidíme paletu odstínů. Jen sestavte třeba čtyři do skupinky a přidejte kousek kůry (mech, větev apod).
 

MACEŠKY I JEHLIČNANY

Krásné kombinace vzniknou z drobnokvětých macešek, hodí se do misek, truhlíků nebo jako podsadba do větších nádob. Budou něžným partnerem většiny podzimních keříků nebo jehličnanů či stálezelených dřevin. Samozřejmě báječně vyniknou i samotné, stačí je postavit třeba do proutěného košíku nebo barevné trendové plastové misky! I začátečníci z nich vytvoří díky směsi barev krásný truhlík. Jsou navíc nenáročné, snadno je přechováte do jara.


CHRYZANTÉMY


Také nemusí zůstat osamocené, zkuste jr třeba doplnit o snítky nebo plody zářivě oranžové mochyně. Venku nemusíme často květináč nijak důmyslně zakrývat, protože kvetoucí rostliny jsou natolik bohaté, že jej výrazně překryjí. Doma můžeme přidat třeba sytě barevnou manžetku z papíru nebo látky – prostě přidáme kytce šálu.

Ale když vyberete výrazný velký květ, určitě už nemusíte udělat vůbec nic, jen jej nechat plavat na hladině vody v hezké mělké misce. Kombinujete-li v interiéru s květinou čiré sklo, nebo použijete jeden odstín skleněné nádoby, neuděláte chybu a dosáhnete zajímavý efekt.
 

BOBULE A DALŠÍ

Velmi dobře se pracuje s bobulemi – výraznou červeň nám nabízí libavka, americká brusinka, ale i tradiční skalníky, všechny rostou skvěle a dlouho v nádobách, chlad ani mráz je nezaskočí. Pro sezonní dekoraci poslouží zase plody třezalky v různých červených odstínech. Partnery jim mohou být vždyzelený břečťan, nízké brsleny, kde se zeleň kombinuje se žlutými nebo bělavými tóny, jehličnany a také již vzpomínané macešky, chryzantémy a podzimní trvalky – dlužicha, rozchodníky, netřesky.

Krásnou květinou jsou určitě bramboříky, najdeme je v několika barvách a různých velikostech, můžeme použít hrnkové nebo botanické. A určitě bychom neměli zapomínat na traviny, které dodají podzimu nádherné vlnění, zvýrazní vertikální linie a vždy změkčí kompozici.

 

Inspirujte se ve videu.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz