Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pitná voda je čím dál tím vzácnější. Proč jí tedy nešetřit, kde je to možné, a zároveň neušetřit peníze?

Jak využít dešťovou vodu

Pitná voda je čím dál tím vzácnější. Proč jí tedy nešetřit, kde je to možné, a zároveň neušetřit peníze?

Umělý potůček na zahradě
Místo pitné vody se dá v mnoha případech použít voda dešťová. Například na zalévání trávníku, na splachování toalety, můžete ji odvádět do jezírka... Na obrázku vidíte čerpadlo, které přečerpává vodu z jedné strany potůčku na druhou a zpět. Zahradní čerpadla jsou určena k čerpání vody z jámy, rybníka apod. Jsou uložena v suchu, sání probíhá pomocí sací hadice. Podobné čerpadlo můžete dostat například v Gardeně.


Čerpadel existuje spousta typů, např. podle použití:
- čerpadlo do sudu (do sudu je vedena dešťová voda z okapů), k němu se zapojí hadice a zalévá se
- ponorné čerpadlo – celé se spustí do studny a voda je čerpána nahoru
- zahradní čerpadlo (stojí na suchu) jedna hadice je sací – dá se do rybníka a jedna hadice je výtlačná
- speciální čerpadla, např. kalová (umí nasávat vodu i s nečistotami do určitého rozměru pevných částic), apod.

Domácí vodárny
Nedávno jsme v Loskutákovi mluvili o domácích vodárnách. Jsou to čerpadla doplněná tlakovou nádobou. Do té se čerpá voda např. ze studny, odkud ji lze rozvést třeba po bytě. Do kotle (tlaková nádoba) se načerpá voda, např. do dvou třetin objemu nádoby. Voda není stlačitelná, ale je stlačitelný vzduch v kotli nad vodou, který pak pod tlakem žene vodu do vodovodních trubek. Soustava bývá doplněna tlakovým spínačem, který při poklesu tlaku na určitou hodnotu zapne čerpadlo a při dosažení nastaveného tlaku čerpadlo vypne. Při puštění vody v nádobě poklesne tlak, zapne se čerpadlo a tento proces probíhá stále dokola.
 

Přečtěte si také:
Doba dovolených se blíží, kdo nám zalije kytky?
Sejeme a sázíme s Gardenou
Jak správně zalévat - 5 tipů


 

Diskutujte

Kotel

Co to jsou kondenzační kotle? »

Kondenzační plynové kotle jsou nyní velkým hitem. Mají sice vyšší pořizovací cenu, zato nám později ušetří až 30% nákladů za vytápění. A jak funguje? To a více už zjistíte v této reportáži. více»
Loskuták: Gondíci

13. 9. JSTE VIDĚLI: Mrazuodolné hortenzie, gumičkové náramky i chov rotvajlerů »

V dalším pokračování Loskutáka si představíme žhavou pěstitelskou novinku - mrazu odolné hortenzie. Přesvědčíme se, že rajčata zdaleka nemusí být jen červená a žlutá. A zalétáme si s řiditelnými draky. Čeká vás toho ale mnohem víc, tak se podívejte. více»
Dekorace: Sušená květina

Sušení květin »

Vytvořte si s námi krásnou dekoraci. V reportáži si řekneme a ukážeme, jak správně sušit květiny, aby vydržely dlouho pěkné a barevné. více»
Kytka: Hortenzie

Mrazuodolné hortenzie »

Pojďme si představit novou skupinu hortenzií, které vyniká revoluční vlastností – odolají i vysokým mrazům, nepřijdeme tedy o květy. Nejsou ani náročné na pěstování a velmi snadno se stříhají, odpadne nám tedy většina starostí, které dosud pěstování hortenzií provázely. Tak se podívejte. více»
Gumičkové náramky

Gumičkové náramky »

Představíme si hit letošního roku – práci s malými barevnými gumičkami, ze kterých si lze vyrobit pěkné náramky. A práci s nimi zvládnou i děti! více»
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře