Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pitná voda je čím dál tím vzácnější. Proč jí tedy nešetřit, kde je to možné, a zároveň neušetřit peníze?

Jak využít dešťovou vodu

Pitná voda je čím dál tím vzácnější. Proč jí tedy nešetřit, kde je to možné, a zároveň neušetřit peníze?

Umělý potůček na zahradě
Místo pitné vody se dá v mnoha případech použít voda dešťová. Například na zalévání trávníku, na splachování toalety, můžete ji odvádět do jezírka... Na obrázku vidíte čerpadlo, které přečerpává vodu z jedné strany potůčku na druhou a zpět. Zahradní čerpadla jsou určena k čerpání vody z jámy, rybníka apod. Jsou uložena v suchu, sání probíhá pomocí sací hadice. Podobné čerpadlo můžete dostat například v Gardeně.


Čerpadel existuje spousta typů, např. podle použití:
- čerpadlo do sudu (do sudu je vedena dešťová voda z okapů), k němu se zapojí hadice a zalévá se
- ponorné čerpadlo – celé se spustí do studny a voda je čerpána nahoru
- zahradní čerpadlo (stojí na suchu) jedna hadice je sací – dá se do rybníka a jedna hadice je výtlačná
- speciální čerpadla, např. kalová (umí nasávat vodu i s nečistotami do určitého rozměru pevných částic), apod.

Domácí vodárny
Nedávno jsme v Loskutákovi mluvili o domácích vodárnách. Jsou to čerpadla doplněná tlakovou nádobou. Do té se čerpá voda např. ze studny, odkud ji lze rozvést třeba po bytě. Do kotle (tlaková nádoba) se načerpá voda, např. do dvou třetin objemu nádoby. Voda není stlačitelná, ale je stlačitelný vzduch v kotli nad vodou, který pak pod tlakem žene vodu do vodovodních trubek. Soustava bývá doplněna tlakovým spínačem, který při poklesu tlaku na určitou hodnotu zapne čerpadlo a při dosažení nastaveného tlaku čerpadlo vypne. Při puštění vody v nádobě poklesne tlak, zapne se čerpadlo a tento proces probíhá stále dokola.
 

Přečtěte si také:
Doba dovolených se blíží, kdo nám zalije kytky?
Sejeme a sázíme s Gardenou
Jak správně zalévat - 5 tipů


 

Diskutujte

Loskuták - úvodní

NOVÝ DÍL LOSKUTÁKA - 26. 9. 2015 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! více»
Soutěž: Rady ptáka Loskutáka

ZNÁME VÝHERCE o ČISTIČ OKEN A RUČNÍ VYSAVAČ! »

Líbí se vám představa, že někdo uklízí za vás, zatímco vy se věnujte rodině a koníčkům? Přesně takové pohodlí nám mohou dopřát robotické vysavače nejnovější generace. Měli jste šanci takový získat a kdo vyhrál? Podívejte se. více»
Loskuták: Recept - krkovička

RECEPT na gril: Krkovička s mrkví a cuketou »

Zpříjemněte si konec léta ještě skvělou grilovačkou! Petr Rychlý vám přináší skvělý recept, na kterém si jistě pochutnáte. více»
Loskuták: Růže

Růže Flora »

V této reportáži vám přineseme dvě informace o růžích. Představíme novou růži, která byla neádvno slavnostně pokřtěna. A také zodpovíme časté divácké dotazy, které zahradní růže se hodí k řezu. Tak se mrkněte. více»
Loskuták: Podzimní truhlík

Podzimní truhlíky »

Příliš horké léto výrazně zkrátilo život mnohým balkonovkám. Nevypadají truhlíky na oknech hezky? Nebojte se je již nyní vyměnit za podzimní a do syta si užít barev, které nabízejí. Inspirujte se v reportáži! více»
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře