Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspiro...

Lotosy a lekníny

Vložit video na:

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspirovali v jejich pěstování, neboť jsou svou krásou skutečně na královském postu v rostlinné říši.

Lotosy, na rozdíl od leknínů, nerostou na hladině, nesplývají, jejich květy se rozvíjí na pevných stoncích vysoko nad hladinou, často až 2m. Květy jsou bohatší a ve středu mají výrazný semeník, který mnozí znáte jako sušenou dekoraci. Často výrazně voní. Květy mají rozmanitý tvar, barvy mají bílou, růžovou až purpurovou a ojediněle žlutou. Také se můžeme setkat s květem žíhaným nebo sestávajícím se z více barev, např. baculatý lotos Chavan Basu má slonově bílý květ a vrcholky okvětních plátků jsou růžové.

Lotosy se u nás dají pěstovat, od konce května rostou dobře i venku, ale musíme zvládnout jejich zimování. V jejich domovině totiž není střídaní ročních období tak výrazné a mohou růst celoročně. Lotosy nejsou přizpůsobeny dlouhému období vegetačního klidu a nesnášejí zimní měsíce bez slunce. U nás přezimují zdravé vitální rostliny se silnými hlízami, které měly v sezoně hojnost živin a slunce. S prvním výrazným ochlazením lotosům uvadnou listy a rostlina se ukládá postupně k odpočinku.

Osvědčilo se zazimovat lotosy v místnosti s teplotou kolem 10 °C, do které je umístíme před příchodem mrazů a počátkem března je přemístíme do vytápěného bazénu ve foliáku. Uvítají pořádně prohřáté prostředí a sluneční žár. Znovu začnou růst až s příchodem teplot okolo 20 °C.

Více už v reportáží, ve které ujasníme rozdíly mezi leknínem a lotosem – jak vzhledem, tak i nároky. Podrobně vysvětlíme, kdy a kde lotosy ideálně pěstovat, i jak je správně zazimovat.Rady ptáka Loskutáka - Logo

NOVÝ DÍL: Rady ptáka Loskutka - 22. 9. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Elektrický vysavač oken Windomatic Power Boost od Vileda

Jednoduše a dokonale čistá okna. VYHRAJTE vysavač Windomatic od Viledy »

Tři z vás mohou s pořadem Rady ptáka Loskutáka vyhrát praktický a účinný elektrický vysavač oken Windomatic Power Boost Complete Set od společnosti Vileda! Mytí oken se rázem stane zábavou. Tak soutěžte. více»
Soutěž s Loskutákem a AC Heating

SOUTĚŽ O POBYT v hodnotě 10 000 Kč! Kdo si zajede odpočinout do hotelu Rohanov na Šumavě? »

Tentokrát jste s Loskutákem a společností AC HEATING, předního prodejce tepelných čerpadel pro rodinné a bytové domy, soutěžili o pobyt v hotelu Rohanov na Šumavě v hodnotě 10.000 korun! Kdo vyhrál? více»
Loskuták soutěž: Akumulátorový vyžínač Einhell

Kdo vyhrál s Alzou skvělého pomocníka na zahradu, vyžínač Einhell? »

Nejen pro vysokou trávu v nedostupných místech vaší zahrady dokonale poslouží akumulátorový vyžínač Einhell, který do soutěže Loskutáka věnovala společnosti Alza.cz a.s. Zkoušeli jste štěstí, jste mezi výherci? více»
Soutěž Loskuták: Ultramat Turbo od Viledy

V mžiku oka čistá a suchá podlaha. Kdo vyhrál Ultramat Turbo od Viledy? »

Tři z vás mohli vyhát set plochého mopu s kbelíkem se šlapacím pedálem pro snadné ždímání bez námahy. Vhodný je pro všechny typy tvrdých podlah, speciální vlákna perfektně vyčistí podlahu, pohltí a setřou mastnotu i šmouhy, odstraní i zaschlé nečistoty. Zkoušeli jste štěstí, jste mezi výherci? více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře