Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspiro...

Lotosy a lekníny

Vložit video na:

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspirovali v jejich pěstování, neboť jsou svou krásou skutečně na královském postu v rostlinné říši.

Lotosy, na rozdíl od leknínů, nerostou na hladině, nesplývají, jejich květy se rozvíjí na pevných stoncích vysoko nad hladinou, často až 2m. Květy jsou bohatší a ve středu mají výrazný semeník, který mnozí znáte jako sušenou dekoraci. Často výrazně voní. Květy mají rozmanitý tvar, barvy mají bílou, růžovou až purpurovou a ojediněle žlutou. Také se můžeme setkat s květem žíhaným nebo sestávajícím se z více barev, např. baculatý lotos Chavan Basu má slonově bílý květ a vrcholky okvětních plátků jsou růžové.

Lotosy se u nás dají pěstovat, od konce května rostou dobře i venku, ale musíme zvládnout jejich zimování. V jejich domovině totiž není střídaní ročních období tak výrazné a mohou růst celoročně. Lotosy nejsou přizpůsobeny dlouhému období vegetačního klidu a nesnášejí zimní měsíce bez slunce. U nás přezimují zdravé vitální rostliny se silnými hlízami, které měly v sezoně hojnost živin a slunce. S prvním výrazným ochlazením lotosům uvadnou listy a rostlina se ukládá postupně k odpočinku.

Osvědčilo se zazimovat lotosy v místnosti s teplotou kolem 10 °C, do které je umístíme před příchodem mrazů a počátkem března je přemístíme do vytápěného bazénu ve foliáku. Uvítají pořádně prohřáté prostředí a sluneční žár. Znovu začnou růst až s příchodem teplot okolo 20 °C.

Více už v reportáží, ve které ujasníme rozdíly mezi leknínem a lotosem – jak vzhledem, tak i nároky. Podrobně vysvětlíme, kdy a kde lotosy ideálně pěstovat, i jak je správně zazimovat.Loskuták: Potočnice

Potočnice: léčivka i lahůdková listová zelenina »

Potočnice lékařská, někdy také řeřicha potoční, se od mladší doby kamenné používá jako potravina a známé je i její využití jako léčivky. Dnes se řadí i mezi pochoutkovou zeleninu. Zjistěte o ní více a pěstujte ji doma. více»
Loskuták: Salát s vodnicí

RECEPT: Salát s vodnicí, zauzeným pstruhem a křenovou šlehačkou »

Co takhle zkusit něco, co až tak neznáte? Neznamená to, že vám to nemusí chutnat! Uzený pstruh s vodnicí, která chuťově připomíná mix ředkvičky a kedlubny je správnou volbou. Tato kombinace mile překvapí, tak do toho. více»
Loskuták: 646. díl - 3

RECEPT: Jehněčí mleté s čerstvými bylinkami, česnekovým zákysem a pikantním kuskusem »

Takhle kombinace chutí vás uchvátí, prostě musíte vyzkoušet! více»
Loskuták - 643. díl - 3

Zvířátka z polínek »

Pokud vám při prořezu zahrady zbydou různě silná polínka, můžete poprosit silnější polovičku, aby vám z nich nařezala různě dlouhé části – placky, dílky protože z nich vyrobíte úžasné dekorace pro váš dům i zahradu! Podívejte se. více»
Loskuták - 643. díl - 2

RECEPT: Kuřecí kari s bambusem »

Snadné, rychlé, zdravé a s vůní i chutí, kterou si prostě zamilujete. Tak vyzkoušejte tento skvělý recept. více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře