Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspiro...

Lotosy a lekníny

Vložit video na:

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspirovali v jejich pěstování, neboť jsou svou krásou skutečně na královském postu v rostlinné říši.

Lotosy, na rozdíl od leknínů, nerostou na hladině, nesplývají, jejich květy se rozvíjí na pevných stoncích vysoko nad hladinou, často až 2m. Květy jsou bohatší a ve středu mají výrazný semeník, který mnozí znáte jako sušenou dekoraci. Často výrazně voní. Květy mají rozmanitý tvar, barvy mají bílou, růžovou až purpurovou a ojediněle žlutou. Také se můžeme setkat s květem žíhaným nebo sestávajícím se z více barev, např. baculatý lotos Chavan Basu má slonově bílý květ a vrcholky okvětních plátků jsou růžové.

Lotosy se u nás dají pěstovat, od konce května rostou dobře i venku, ale musíme zvládnout jejich zimování. V jejich domovině totiž není střídaní ročních období tak výrazné a mohou růst celoročně. Lotosy nejsou přizpůsobeny dlouhému období vegetačního klidu a nesnášejí zimní měsíce bez slunce. U nás přezimují zdravé vitální rostliny se silnými hlízami, které měly v sezoně hojnost živin a slunce. S prvním výrazným ochlazením lotosům uvadnou listy a rostlina se ukládá postupně k odpočinku.

Osvědčilo se zazimovat lotosy v místnosti s teplotou kolem 10 °C, do které je umístíme před příchodem mrazů a počátkem března je přemístíme do vytápěného bazénu ve foliáku. Uvítají pořádně prohřáté prostředí a sluneční žár. Znovu začnou růst až s příchodem teplot okolo 20 °C.

Více už v reportáží, ve které ujasníme rozdíly mezi leknínem a lotosem – jak vzhledem, tak i nároky. Podrobně vysvětlíme, kdy a kde lotosy ideálně pěstovat, i jak je správně zazimovat.Loskuták soutěž: BEST

Zahrada jako ze škatulky: Kdo vyhrál poukaz v hodnotě 20.000 Kč? »

BEST, a.s., je největším českým výrobcem betonových stavebních prvků pro venkovní a zahradní architekturu. Široký sortiment dlažeb pro terasu i pergoly, schodiště, palisády, odvodňovací žlaby, opěrné zdi i zdící systému. Pořídíte u nich vše, aby váš exteriér jenom zářil. A jeden šťastlivec s Loskutákem vyhrál poukaz v hodnotě 20. 000 korun na nákup v BESTu. Jste to vy? více»
Rady ptáka Loskutáka

NEJNOVĚJŠÍ DÍL: Rady ptáka Loskutáka - 17. 3. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Loskuták: Salát s vodnicí

RECEPT: Salát s vodnicí, zauzeným pstruhem a křenovou šlehačkou »

Co takhle zkusit něco, co až tak neznáte? Neznamená to, že vám to nemusí chutnat! Uzený pstruh s vodnicí, která chuťově připomíná mix ředkvičky a kedlubny je správnou volbou. Tato kombinace mile překvapí, tak do toho. více»
Loskuták - 609. díl - 4

Teddy králíčci »

Teddy králíček je téměř ideální bytový mazlíček. Navíc je strašně rozkošný! Přesvědčte se sami. více»
Loskuták - 609. díl - 5

Netradiční a originální barevná květinová aranžmá. Musíte vidět! »

Po zimě, která působí poměrně šedivým dojmem, je dobré rozsvítit interiér živými květinami a veselými barvami. Ukážeme si netradiční a přitom jednoduché nápady, jak nápaditá květinová aranžmá vytvořit. A dopomůžou nám k tomu třeba i takové bonbóny! více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře