Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspiro...

Lotosy a lekníny

Vložit video na:

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspirovali v jejich pěstování, neboť jsou svou krásou skutečně na královském postu v rostlinné říši.

Lotosy, na rozdíl od leknínů, nerostou na hladině, nesplývají, jejich květy se rozvíjí na pevných stoncích vysoko nad hladinou, často až 2m. Květy jsou bohatší a ve středu mají výrazný semeník, který mnozí znáte jako sušenou dekoraci. Často výrazně voní. Květy mají rozmanitý tvar, barvy mají bílou, růžovou až purpurovou a ojediněle žlutou. Také se můžeme setkat s květem žíhaným nebo sestávajícím se z více barev, např. baculatý lotos Chavan Basu má slonově bílý květ a vrcholky okvětních plátků jsou růžové.

Lotosy se u nás dají pěstovat, od konce května rostou dobře i venku, ale musíme zvládnout jejich zimování. V jejich domovině totiž není střídaní ročních období tak výrazné a mohou růst celoročně. Lotosy nejsou přizpůsobeny dlouhému období vegetačního klidu a nesnášejí zimní měsíce bez slunce. U nás přezimují zdravé vitální rostliny se silnými hlízami, které měly v sezoně hojnost živin a slunce. S prvním výrazným ochlazením lotosům uvadnou listy a rostlina se ukládá postupně k odpočinku.

Osvědčilo se zazimovat lotosy v místnosti s teplotou kolem 10 °C, do které je umístíme před příchodem mrazů a počátkem března je přemístíme do vytápěného bazénu ve foliáku. Uvítají pořádně prohřáté prostředí a sluneční žár. Znovu začnou růst až s příchodem teplot okolo 20 °C.

Více už v reportáží, ve které ujasníme rozdíly mezi leknínem a lotosem – jak vzhledem, tak i nároky. Podrobně vysvětlíme, kdy a kde lotosy ideálně pěstovat, i jak je správně zazimovat.Rady ptáka Loskutáka

NEJNOVĚJŠÍ DÍL: Rady ptáka Loskutáka - 17. 3. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Soutěž s Loskutákem: O voucher na pobyt v hotelu Rohanov

VYHRAJTE DOVOLENOU: Soutěžte o poukaz na pobyt pro dvě osoby v hotelu na Šumavě! »

Máte dost práce i shonu a rádi byste si na pár dní dopřáli odpočinek? Kdo by nechtěl, že? Tak zkuste vyhrát pobyt v hotelu Rohanov na Šumavě v hodnotě 10.000 korun od společnosti AC HEATING, předního prodejce tepelných čerpadel pro rodinné a bytové domy. Jak na to? více»
Úklidový mop Ultramax set box značky Vileda

ÚKLID ZA CHVÍLI A NA JEDNIČKU: Kdo s Loskutákem vyhrál úklidový mop Ultramax set box? »

Tři z vás mohli vyhrát skvělý set na úklid: Ultramax mop s kbelíkem pro snadné ždímání. Dva druhy speciálních vláken setřou mastnotu i šmouhy a lépe odstraní i zaschlé nečistoty. Plochý mop s power zónou odstraní špínu mnohem snadněji a je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah. Bude právě váš? Tady jsou výherci. více»
ušetřeno

Zaručený recept, jak ušetřit za vytápění tisíce korun ročně »

Nosíte tři vrstvy pletených kousavých svetrů od babičky, na nohách huňaté ponožky a spíte po péřovými peřinami, které váží snad deset kilo, jen abyste nemuseli pootočit hlavicí u radiátoru směrem doprava, a následně čelit nedoplatkům za energie? Toho už bylo dost. Když se budete řídit těmito 5 radami, snížíte své účty o tisíce korun ročně, a zároveň budete v teple. více»
Multifunkční vodní vysavač Vivenso

Pohádkový úklid: Kdo vyhrál VODNÍ VYSAVAČ Vivenso v hodnotě 22 690,- Kč? »

S novými díly Loskutáka se vrací i skvělé soutěže. O čistou domácnost a zároveň také čistý a svěží vzduch se postará multifunkční vodní vysavač Vivenso od společnosti Ampuro v hodnotě 22.690 Kč. Uklidíte jednoduše, efektivně a postaráte se rovnou i o lepší klima u vás doma. Měli jste šanci tuto moderní novinku vyhrát, kdo měl štěstí? více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře