Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme pře...

OKRASNÉ TRAVINY dodají zahradě šmrnc, i na podzim

Vložit video na:

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. A právě podzim dává vyniknout jejich kráse.

Nejvýraznější jsou sice velké solitérní trsy ozdobnic Miscanthus a pampové trávy – kortadérie, ale na zahradě najde uplatnění celá řada dalších travin. V reportáži se zaměříme na druhy, které na podzim patří mei výrazné prvky a tvoří krásný kontrast s podzimními květinami, zejména vyššími trvalkami.

Podzimu vévodí dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), roste v trsech, výšku má těsně pod 1 m. Koncem léta vytváří mírně skloněné, husté štětkovité asi 10 cm dlouhé klasy, pro které je především oblíbený. Dochany jsou náročné na živiny, trsy potřebují přibližně po pěti letech zmladit, aby lépe kvetly. Atraktivní červeně vybarvené dochany většinou nepřezimují, ale i sezonní krása za to stojí.

Proso prutnaté
(Panicum virgatum) je volně trsnatě rostoucí tráva amerických prérií. Dorůstá do výšky přes 1 m, v létě vykvétá jemnými vznešenými tenkými stříbrnými latami a na podzim dozrává. Při dozrání přibývají k žluté ještě i červené tóny. Proso i dochan potřebují slunečné stanoviště a živné půdy.

Zajímavé hřebínkovité květenství nabízí moskytka něžná (Bouteloua gracilis), menší, řídce trsnatá prérijní tráva vysoká asi 30 cm. Stále větší oblibu získávají i éterické, na koncích zvlněné kavyly (Stipa). Naprosto neobvyklé rezavé zabarvení dodá zahradě ostřice Buchananova (Carex buchananii).

O tom všem už ve videu.
 Rady ptáka Loskutáka - Logo

NOVÝ DÍL: Rady ptáka Loskutka - 22. 9. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Elektrický vysavač oken Windomatic Power Boost od Vileda

Jednoduše a dokonale čistá okna. VYHRAJTE vysavač Windomatic od Viledy »

Tři z vás mohou s pořadem Rady ptáka Loskutáka vyhrát praktický a účinný elektrický vysavač oken Windomatic Power Boost Complete Set od společnosti Vileda! Mytí oken se rázem stane zábavou. Tak soutěžte. více»
Soutěž s Loskutákem a AC Heating

SOUTĚŽ O POBYT v hodnotě 10 000 Kč! Kdo si zajede odpočinout do hotelu Rohanov na Šumavě? »

Tentokrát jste s Loskutákem a společností AC HEATING, předního prodejce tepelných čerpadel pro rodinné a bytové domy, soutěžili o pobyt v hotelu Rohanov na Šumavě v hodnotě 10.000 korun! Kdo vyhrál? více»
Loskuták soutěž: Akumulátorový vyžínač Einhell

Kdo vyhrál s Alzou skvělého pomocníka na zahradu, vyžínač Einhell? »

Nejen pro vysokou trávu v nedostupných místech vaší zahrady dokonale poslouží akumulátorový vyžínač Einhell, který do soutěže Loskutáka věnovala společnosti Alza.cz a.s. Zkoušeli jste štěstí, jste mezi výherci? více»
Soutěž Loskuták: Ultramat Turbo od Viledy

V mžiku oka čistá a suchá podlaha. Kdo vyhrál Ultramat Turbo od Viledy? »

Tři z vás mohli vyhát set plochého mopu s kbelíkem se šlapacím pedálem pro snadné ždímání bez námahy. Vhodný je pro všechny typy tvrdých podlah, speciální vlákna perfektně vyčistí podlahu, pohltí a setřou mastnotu i šmouhy, odstraní i zaschlé nečistoty. Zkoušeli jste štěstí, jste mezi výherci? více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře