Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme pře...

OKRASNÉ TRAVINY dodají zahradě šmrnc, i na podzim

Vložit video na:

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. A právě podzim dává vyniknout jejich kráse.

Nejvýraznější jsou sice velké solitérní trsy ozdobnic Miscanthus a pampové trávy – kortadérie, ale na zahradě najde uplatnění celá řada dalších travin. V reportáži se zaměříme na druhy, které na podzim patří mei výrazné prvky a tvoří krásný kontrast s podzimními květinami, zejména vyššími trvalkami.

Podzimu vévodí dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), roste v trsech, výšku má těsně pod 1 m. Koncem léta vytváří mírně skloněné, husté štětkovité asi 10 cm dlouhé klasy, pro které je především oblíbený. Dochany jsou náročné na živiny, trsy potřebují přibližně po pěti letech zmladit, aby lépe kvetly. Atraktivní červeně vybarvené dochany většinou nepřezimují, ale i sezonní krása za to stojí.

Proso prutnaté
(Panicum virgatum) je volně trsnatě rostoucí tráva amerických prérií. Dorůstá do výšky přes 1 m, v létě vykvétá jemnými vznešenými tenkými stříbrnými latami a na podzim dozrává. Při dozrání přibývají k žluté ještě i červené tóny. Proso i dochan potřebují slunečné stanoviště a živné půdy.

Zajímavé hřebínkovité květenství nabízí moskytka něžná (Bouteloua gracilis), menší, řídce trsnatá prérijní tráva vysoká asi 30 cm. Stále větší oblibu získávají i éterické, na koncích zvlněné kavyly (Stipa). Naprosto neobvyklé rezavé zabarvení dodá zahradě ostřice Buchananova (Carex buchananii).

O tom všem už ve videu.
 Rady ptáka Loskutáka

NEJNOVĚJŠÍ DÍL: Rady ptáka Loskutáka - 17. 3. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Soutěž s Loskutákem: O voucher na pobyt v hotelu Rohanov

VYHRAJTE DOVOLENOU: Soutěžte o poukaz na pobyt pro dvě osoby v hotelu na Šumavě! »

Máte dost práce i shonu a rádi byste si na pár dní dopřáli odpočinek? Kdo by nechtěl, že? Tak zkuste vyhrát pobyt v hotelu Rohanov na Šumavě v hodnotě 10.000 korun od společnosti AC HEATING, předního prodejce tepelných čerpadel pro rodinné a bytové domy. Jak na to? více»
Úklidový mop Ultramax set box značky Vileda

ÚKLID ZA CHVÍLI A NA JEDNIČKU: Kdo s Loskutákem vyhrál úklidový mop Ultramax set box? »

Tři z vás mohli vyhrát skvělý set na úklid: Ultramax mop s kbelíkem pro snadné ždímání. Dva druhy speciálních vláken setřou mastnotu i šmouhy a lépe odstraní i zaschlé nečistoty. Plochý mop s power zónou odstraní špínu mnohem snadněji a je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah. Bude právě váš? Tady jsou výherci. více»
ušetřeno

Zaručený recept, jak ušetřit za vytápění tisíce korun ročně »

Nosíte tři vrstvy pletených kousavých svetrů od babičky, na nohách huňaté ponožky a spíte po péřovými peřinami, které váží snad deset kilo, jen abyste nemuseli pootočit hlavicí u radiátoru směrem doprava, a následně čelit nedoplatkům za energie? Toho už bylo dost. Když se budete řídit těmito 5 radami, snížíte své účty o tisíce korun ročně, a zároveň budete v teple. více»
Multifunkční vodní vysavač Vivenso

Pohádkový úklid: Kdo vyhrál VODNÍ VYSAVAČ Vivenso v hodnotě 22 690,- Kč? »

S novými díly Loskutáka se vrací i skvělé soutěže. O čistou domácnost a zároveň také čistý a svěží vzduch se postará multifunkční vodní vysavač Vivenso od společnosti Ampuro v hodnotě 22.690 Kč. Uklidíte jednoduše, efektivně a postaráte se rovnou i o lepší klima u vás doma. Měli jste šanci tuto moderní novinku vyhrát, kdo měl štěstí? více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře