Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme pře...

OKRASNÉ TRAVINY dodají zahradě šmrnc, i na podzim

Vložit video na:

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. A právě podzim dává vyniknout jejich kráse.

Nejvýraznější jsou sice velké solitérní trsy ozdobnic Miscanthus a pampové trávy – kortadérie, ale na zahradě najde uplatnění celá řada dalších travin. V reportáži se zaměříme na druhy, které na podzim patří mei výrazné prvky a tvoří krásný kontrast s podzimními květinami, zejména vyššími trvalkami.

Podzimu vévodí dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), roste v trsech, výšku má těsně pod 1 m. Koncem léta vytváří mírně skloněné, husté štětkovité asi 10 cm dlouhé klasy, pro které je především oblíbený. Dochany jsou náročné na živiny, trsy potřebují přibližně po pěti letech zmladit, aby lépe kvetly. Atraktivní červeně vybarvené dochany většinou nepřezimují, ale i sezonní krása za to stojí.

Proso prutnaté
(Panicum virgatum) je volně trsnatě rostoucí tráva amerických prérií. Dorůstá do výšky přes 1 m, v létě vykvétá jemnými vznešenými tenkými stříbrnými latami a na podzim dozrává. Při dozrání přibývají k žluté ještě i červené tóny. Proso i dochan potřebují slunečné stanoviště a živné půdy.

Zajímavé hřebínkovité květenství nabízí moskytka něžná (Bouteloua gracilis), menší, řídce trsnatá prérijní tráva vysoká asi 30 cm. Stále větší oblibu získávají i éterické, na koncích zvlněné kavyly (Stipa). Naprosto neobvyklé rezavé zabarvení dodá zahradě ostřice Buchananova (Carex buchananii).

O tom všem už ve videu.
 Loskuták soutěž: BEST

Zahrada jako ze škatulky: Kdo vyhrál poukaz v hodnotě 20.000 Kč? »

BEST, a.s., je největším českým výrobcem betonových stavebních prvků pro venkovní a zahradní architekturu. Široký sortiment dlažeb pro terasu i pergoly, schodiště, palisády, odvodňovací žlaby, opěrné zdi i zdící systému. Pořídíte u nich vše, aby váš exteriér jenom zářil. A jeden šťastlivec s Loskutákem vyhrál poukaz v hodnotě 20. 000 korun na nákup v BESTu. Jste to vy? více»
Rady ptáka Loskutáka

NEJNOVĚJŠÍ DÍL: Rady ptáka Loskutáka - 17. 3. 2018 »

Abyste se nenudili, je tu pořad pro kutily! Plný rad, inspirace a nápadů pro zahrádkáře, kutily i chovatele. Odpoví vám na vše, o vás zajímá a s moderátorem Petrem Rychlým. více»
Loskuták: Salát s vodnicí

RECEPT: Salát s vodnicí, zauzeným pstruhem a křenovou šlehačkou »

Co takhle zkusit něco, co až tak neznáte? Neznamená to, že vám to nemusí chutnat! Uzený pstruh s vodnicí, která chuťově připomíná mix ředkvičky a kedlubny je správnou volbou. Tato kombinace mile překvapí, tak do toho. více»
Loskuták - 609. díl - 4

Teddy králíčci »

Teddy králíček je téměř ideální bytový mazlíček. Navíc je strašně rozkošný! Přesvědčte se sami. více»
Loskuták - 609. díl - 5

Netradiční a originální barevná květinová aranžmá. Musíte vidět! »

Po zimě, která působí poměrně šedivým dojmem, je dobré rozsvítit interiér živými květinami a veselými barvami. Ukážeme si netradiční a přitom jednoduché nápady, jak nápaditá květinová aranžmá vytvořit. A dopomůžou nám k tomu třeba i takové bonbóny! více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře