Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Chtěl bych začít pěstovat salátové okurky. Co pro to mohu udělat? Podívat se na tuto reportáž, ve které probereme salátové okurky, vysvětlíme rozdíl v pěstování ve skleníku a na záhoně. Ukážeme si postup výsevů, sazenice a poradíme, jak se oriento...

Salátové okurky, hadovky a polní

Loskuták: Salátové okurky, hadovky a polní

Vložit video na:

Chtěl bych začít pěstovat salátové okurky. Co pro to mohu udělat? Podívat se na tuto reportáž, ve které probereme salátové okurky, vysvětlíme rozdíl v pěstování ve skleníku a na záhoně. Ukážeme si postup výsevů, sazenice a poradíme, jak se orientovat v názvech a mezi odrůdami. Vyvrátíme některé pěstitelské mýty a obavy (předklíčení, hořké plody). A doporučíme správnou péči o mladé rostliny. Takže, pozorně dívat.

Okurky salátovky jsou určené pro přímý konzum a rozlišujeme druhy vhodné pro skleníky a pro venkovní pěstování. Pro pěstovaní okurek se určitě vyplatí vypěstovat si sadbu, můžeme si tak nejlépe vybrat odrůdu a načasovat sklizeň, okurky se totiž dají vysévat postupně a také postupně vysazovat, prodloužíme si úrodu. Seženeme si semínka, do skleníku to budou tzv. salátovky hadovky a na záhony se používají polní salátové okurky.

První sklizeň bude ve skleníku. Do skleníku patří tzv. partenokarpické okurky, které nepotřebují zajistit opylení, tedy hmyz, aby plodily. Žádané jsou tzv. hadovky, protáhlé, štíhlé s hladkou slupkou.

Semena salátovek sejeme do truhlíků (misek) s výsevním substrátem nebo agroperlitem. Za 7 – 10 dní, když mají mladičké rostlinky rozložené děložní lístky, se přesazují do sadbovačů (květináčků). Optimální teplota pro předpěstování sazenic je 15 – 20 °C. Když mají sazenice 1-3 pravé listy, vysazují se na konečné místo. Ve skleníku se dávají 2 rostliny na m2.

Nakličování
na hadříku nebo na vatě se nedoporučuje. Současné osivo je kvalitní, dobře klíčí a je ošetřeno proti houbovým chorobám, při tomto způsobu se ochranné látky vyplaví do podkladu.

Dříve byly okurky hadovky dlouhé, dnes je běžné, že máme plody dlouhé, střední i krátké. A právě ty drobné, které můžeme najednou sníst, nazýváme svačinkové. Patří sem například odrůdy Baby F1, Minisprint F1, Emilie, OFELIE.

Sklízíme je každý druhý den, kdy plody mají 8-10 cm.
Jestli ale chceme pěstovat salátovky na záhonu, v pařeništi, nebo fóliovém krytu, kde se běžně vyskytuje hmyz, musíme zvolit odrůdy označené jako „polní salátovky“, například CHEER F1, LILI F1 a MARKÝZA F1. Ven na záhony vysazujeme sazenice okurek v květnu po „zmrzlých“.

U okurek je velmi důležitá nejen pravidelná a vydatná zálivka (raději méně často a větší množství vody), ale také dobrá výživa, dostatek dostupných živin, protože má slabší koře-nový systém. Potřebují dostatek dusíku. Jinak se záhy objeví nejen žloutnutí listů, ale také žloutnutí (špiček) plodů. Nepřehnojujeme, hnojíme postupně v několika dávkách. Současně zaštipujeme a odstraňujeme boční letorosty.

Více o tom už ve videu.Pes ve vodě

PSÍ SERIÁL: Léto se psem »

Léto je na jednu stranu bezesporu báječné – plné sluníčka, výletů, poznávání i her. Však přináší sebou i kromě krásných činností mnoho úskalí jak pro lidi, tak pro jejich psí miláčky. Proto se v této reportáži zaměříme na to, jak s pejskem cestovat, jak vyjíždět do zahraničí, kdy dávat pozor na přehřátí a další důležité věci. více»
Rady ptáka Loskutáka - Logo

NEJNOVĚJŠÍ DÍL: Rady ptáka Loskutáka - 17. 6. 2017 »

Rady ptáka Loskutáka - 4. 3. 2017 více»
Loskuták: Tillandsie

Tillandsie, zajímavé sukulentní rostliny »

Svým vzhledem připomínají okrasnou travinu, patří ale mezi velmi nenáročné a oblíbené sukulentí rostliny do interiéru, který zajímavě obohatí. Zjistěte o nich víc. více»
Loskuták: Prostříhaná trika a taška z trika

Prostříhaná trika a taška z trika bez šití »

Malé slečny divákům ukáží, jak si dovedou poradit s tričky, která jim už nevyhovují, nebo která se dají za pár korun koupit z druhé ruky. Udělají z nich pomocí nůžek originály! více»
Loskuták: Krůtí burger s grilovaným tofu

RECEPT: Krůtí burger s grilovaným tofu s pečenými bramborami »

Došla vám inspirace, jak si při grilování vylepšit burger? Jaký připravit? Tak zkuste ten od Petra Rychlého, krůtí se škvarky vás nadchne, uvidíte. více»
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře