Slunečnice: Letní dekorace

Publikováno 23. 6. 2014
Zdroj: TV Nova

Mezi nádherné symboly léta a slunce jednoznačně patří slunečnice, se kterými můžeme doslova kouzlit jak na zahradě, tak doma! Inspirujte se.

Se se dají použít do nádob, na záhony i do vázy. Když nemáme vlastní, dají se letos také snadno nakoupit. I když máme třeba plnou zahradu rostlin, slunečnice v nádobě na terase nám určitě rozsvítí den. Podle místa ji buď přesadíme, nebo jen zapustíme s květináčem do substrátu nebo dekoračního materiálu. Báječným společníkem budou další výrazné stonky, bambus, rdesno nebo větvě. Velmi hezky se k ní hodí i kůra, ale vynikne také v kombinaci s čirým sklem nebo tradiční keramikou. Barevný kontrast s ní nejlépe vytvoří modré květiny. Zase je na nás, zda sáhneme po balkonových jako drobné petúnie Million bels, lobelce, modré vějířovce, okrasném svlačci, nebo využijeme tradiční trvalku se sytým odstínem modře – šalvěj, který navíc krásně kontrastuje stříbřitým listem. Z vysokých trvalek jsou vynikající společnice ostrožky, stračky, případně oměj, tam jen mějme na paměti, že je jedovatý. Určitě neriskujeme tuto rostlinu tam, kde jsou děti. V nízkých aranžmá bude skvělým základem pro vyrůstající slunečnici koberec z modrých zvonečků nebo směs zvonečků v bílé, modré a růžové. Takto můžeme zakomponovat nejen slunečnice na balkoně, ale také na zahradě, jen zkuste na plot ke slunečnici dát keramický hrnek!

Kdo opravdu nechce žádnou rostlinu nikam vysazovat, může vložit slunečnice do vázy. Dbáme, aby konce nebyly roztřapené a přidáváme do vody přípravek pro delší trvanlivost rostlin. Nenecháváme na stoncích zbytečně listy, snadno vadnou a nevypadají hezky. Slunečnice miluje nejen slunce, za kterým se doslova vytáčí, ale také potřebuje hojnost vody. Proto nikdy nezapomeneme na zálivku. Jestli si nejsme jisti, raději přidáme do zeminy některý vododržný gel, nebo ve váze použijeme gelové kuličky.

Květ slunečnice
je velmi bohatý a výrazný, proto se snadno kombinuje jak s jemnými dekoracemi, tak s výraznými. Nepochybíme proto ani velkou mašlí, šátkem nebo lýkem.
Chceme-li mít dekoraci déle a bohatou, dáváme přednost nízkým slunečnicím s více květy na stonku.

Slunečnice nabízejí rozsáhlou paletu – od rostlinek nízkých, někdy sotva 30-ti centimetrových po 4 metrové dlouhány. Také dávno neplatí, že slunečnice musí být jen žlutá s tmavým středem. Slunečnice jsou i plnokvěté, takže střed se zahaluje, nebo jindy výrazný terč lemují lístky narůžovělých tónů nebo výrazné hnědočervené. Samozřejmostí je paleta žlutých až oranžových barev. A kdo chce slunečnice sušit, zaměří se na odrůdu Sonja.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz