Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Postřik proti kadeřavosti

Rady ptáka Loskutáka - 4. 10. 2009 - Postřik proti kadeřavosti broskvoní

Vložit video na:

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Jak kadeřavost ohrožuje broskvoně
Kadeřavost broskvoní způsobuje známé kroucení listů, později s červenými a zelenými puchýři, listy v létě často opadnou. Choroba následně napadá i plody a poškozuje letorosty. Přicházíme o úrodu a také se průběžně zhoršuje zdravotní stav rostlin. Pro nás je podstatné, že skryté stadium choroby přezimuje na povrchu rostlinných částí zejména v korunách, v malé míře i za šupinami pupenů. Kadeřavost pak při první příležitosti napadá mladé, ještě nevyvinuté listy.


Jaký postřik použít
Infekce nekončí na podzim s vegetací, zůstává ve skrytém stadiu a dál se šíří již v předjaří, v únoru až počátkem března. Abychom předešli jarní infekci, musíme zasáhnout již nyní. Stříkat, až když vidíme poškozené listy je naprosto pozdě a postřik chorobu neléčí! Aby náš zásah byl účinný a investice do postřiku účelná, volíme jednoznačně podzimní ošetření. Bude to první a základní ošetření proti kadeřavosti. Nejúčinnější jsou měďnaté přípravky proti houbovým chorobám, tzv. měďnaté fungicidy. Přípravky mají vysokou účinnost a navíc současně působí i proti další chorobám – bakteriální infekci dřevních částí a části houbových onemocnění větévek. Pro ošetření použijeme 0,6% koncentraci. Použít můžeme také předpřipravenou dvousložkovou směs fungicidů určenou na kadeřavost. Do postřikové kapaliny přidáváme smáčedlo, aby postřik dobře přilnul. Bez smáčedla sjede po větvích a ulpí z něj jen část. Stromek musíme opravdu důkladně postřikem omýt, až stéká, připravíme si tedy dostatek postřikové kapaliny.


Dodatečný postřik

Další postřik přidáváme v předjaří, v době nalévání pupenů, nejpozději do doby, kdy se začínají rozvírat terminální pupeny. Toto období bývá shodné s obdobím kvetení lísky, tedy velmi časně a často je také velmi krátké. Zde znova oceníme podzimní postřik, který eliminuje sílu jarní nákazy. Použijeme stejné přípravky jako při podzimním ošetření případně další organické fungicidy na kadeřavost. Pokud bude z jara chladné a deštivé počasí, přidáme ještě třetí postřik za dva až tři týdny.
 

Přečtěte si také:
Fíkovník
Kukuřice, lahůdková zelenina
Jahody

Loskuták - 613. díl - 10

Ošetření zplstnatělého trávníku »

Na jaře je nezbytné vyhrabat trávník, který po zimě jistě ukrývá travní plsť. A aby trávník rostl lépe, musíme ji zredukovat. Použijeme proto i přípravek, který plsť pomocí enzymů rozkládá a současně obsahuje i hnojivo, které je zjara pro hezký trávník nutné. Tak do práce. více»
Květináč

Gelová hnojiva »

Zkuste letos pečovat o vaše rostliny s pomocí gelových hnojiv! Jedná se o minerální širokospektrální hnojiva, alternativu krystalických nebo tekutých hnojiv. V čem je jejich výhoda a jak s nimi správně zacházet, nejen to uvidíte v reportáži. více»
Loskuták - 610. díl - 7

Nechemické ošetření stromů proti škůdcům »

Už jste někdy slyšeli o lepových pásech pro stromy? Zachytí živočišné škůdce! Existují i lepové desky, tak se s námi na to vše pojďte podívat. více»
Loskuták: 607. díl - 2

Regenerace trávníku po zimě »

Trávník, který vidíme, není po zimě v dobré kondici a nevypadal dobře ani v minulé sezóně. Dá se mu ještě nějak pomoci? Ano! A jak na to? Odpoví vám právě tato reportáž. více»
Loskuták: Substrát

Výsevný substrát »

Závěr zimy je vždy spojen s horečnými výsevy nejrůznějších rostlinek. Abychom však zdárně vypěstovali mladé rostlinky, musíme jim dopřát opravdu kvalitní substrát. Nedílnou součástí je také čistota a hygiena. Nestačí však mít vydezinfikované květináče. Zásadní význam má kvalitní výsevný substrát. Právě na něm výrazně závisí náš úspěch nebo neúspěch. A o tom už v této reportáži. více»
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

panna Sáblíková 18:47 21.02.2014
Ty vole
Zdeňka Kučerová 09:26 20.10.2009
Dobrý den, i já jsem zaslala panu Bromovi dotaz ohledně broskvoně a také zde nemohu najít žádnou odpověď. Prosím o radu, kde bych odpověď našla. Děkuji a přeji krásný den.
Jana Cejnarová 10:17 13.10.2009
Dobrý den, také jsem poslala dotaz panu Bromovi a odpověď nemohu najít. Děkuji
Kateřina Horňáková 13:15 11.10.2009
Dobrý den,zdravím Vás.Také pěstuji broskvoně a v pořadu s panem Bromem jste řekli,že se ho můžeme zeptat i na jiný problém,než je kadeřavost.Hned po vysílání jsem mu tedy napsala dotaz,ve kterém se ho ptám,co je příčinou toho,že broskvoň neutvoří pecku,v plodu je jen její část a jadérko.Nemohu ale nikde tady na stránkách Ptáka loskutáka odpověď pana Broma najít.U jiných pořadů odpovědi odborníků jsou.Kde mám tedy hledat?Děkuji a přeji hezký den.Kateřina.