Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Postřik proti kadeřavosti

Rady ptáka Loskutáka - 4. 10. 2009 - Postřik proti kadeřavosti broskvoní

Vložit video na:

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Jak kadeřavost ohrožuje broskvoně
Kadeřavost broskvoní způsobuje známé kroucení listů, později s červenými a zelenými puchýři, listy v létě často opadnou. Choroba následně napadá i plody a poškozuje letorosty. Přicházíme o úrodu a také se průběžně zhoršuje zdravotní stav rostlin. Pro nás je podstatné, že skryté stadium choroby přezimuje na povrchu rostlinných částí zejména v korunách, v malé míře i za šupinami pupenů. Kadeřavost pak při první příležitosti napadá mladé, ještě nevyvinuté listy.


Jaký postřik použít
Infekce nekončí na podzim s vegetací, zůstává ve skrytém stadiu a dál se šíří již v předjaří, v únoru až počátkem března. Abychom předešli jarní infekci, musíme zasáhnout již nyní. Stříkat, až když vidíme poškozené listy je naprosto pozdě a postřik chorobu neléčí! Aby náš zásah byl účinný a investice do postřiku účelná, volíme jednoznačně podzimní ošetření. Bude to první a základní ošetření proti kadeřavosti. Nejúčinnější jsou měďnaté přípravky proti houbovým chorobám, tzv. měďnaté fungicidy. Přípravky mají vysokou účinnost a navíc současně působí i proti další chorobám – bakteriální infekci dřevních částí a části houbových onemocnění větévek. Pro ošetření použijeme 0,6% koncentraci. Použít můžeme také předpřipravenou dvousložkovou směs fungicidů určenou na kadeřavost. Do postřikové kapaliny přidáváme smáčedlo, aby postřik dobře přilnul. Bez smáčedla sjede po větvích a ulpí z něj jen část. Stromek musíme opravdu důkladně postřikem omýt, až stéká, připravíme si tedy dostatek postřikové kapaliny.


Dodatečný postřik

Další postřik přidáváme v předjaří, v době nalévání pupenů, nejpozději do doby, kdy se začínají rozvírat terminální pupeny. Toto období bývá shodné s obdobím kvetení lísky, tedy velmi časně a často je také velmi krátké. Zde znova oceníme podzimní postřik, který eliminuje sílu jarní nákazy. Použijeme stejné přípravky jako při podzimním ošetření případně další organické fungicidy na kadeřavost. Pokud bude z jara chladné a deštivé počasí, přidáme ještě třetí postřik za dva až tři týdny.
 

Přečtěte si také:
Fíkovník
Kukuřice, lahůdková zelenina
Jahody

Trávník

Trávníková hnojiva »

Krásný trávník je chloubou každého majitele zahrádky. Sytě zeleného a zdravého trávníku však bez patřičné péče nedosáhneme. Musíme jej nejen sekat a zalévat, ale také o něj po celý rok správně pečovat. Naštěstí máme k dispozici mnoho účinných pomocníků, kteří prospívají trávníku a díky složení také šetří náš čas. Představíme si hnojiva, která nejen zajistí perfektní výživu, ale pomohou i proti dalším neduhům trávníků. více»
Růže

Výsadba a hnojení růží »

Když jsme na podzim vysazovali růže, tak jsme záměrně nepřidávali minerální hnojivo. Nyní zjara je pravý čas podpořit růst, tedy čas hnojení. Hnojíme jak při výsadbě rostlin, tak hnojiva zapravujeme do záhonů. A o tom všem je už tato reportáž. více»
Balkónové květiny

Výhody lehkého květinového substrátu »

Jaro je v plném proudu a je čas osadit si truhlíky, či květináče a vytvořit si z balkonů a teras malé zahrádky. Jak na to? V této reportáži vám poradíme. více»
Sazení

Výsadba dřevin s balem + lignohumát »

V této reportáži si ukážeme správnou výsadbu rostlin s balem. Jsou totiž časté v jarní nabídce rostlin a lidé je z neznalosti rozebírají, protože se bojí, že budou rostlinu omezovat v růstu. Současně představíme lignohumátový přípravek, který rostlinám dodává prospěšné přírodní látky a podporuje rozvoj humusu. Tak se podívejte. více»
Iva: růže

Řez růží »

Máte na zahrádce růže? Na jaře je čas omladit je a připravit na novou sezónu. Jak správně na to, prozradí tato reportáž. více»
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

panna Sáblíková 18:47 21.02.2014
Ty vole
Zdeňka Kučerová 09:26 20.10.2009
Dobrý den, i já jsem zaslala panu Bromovi dotaz ohledně broskvoně a také zde nemohu najít žádnou odpověď. Prosím o radu, kde bych odpověď našla. Děkuji a přeji krásný den.
Jana Cejnarová 10:17 13.10.2009
Dobrý den, také jsem poslala dotaz panu Bromovi a odpověď nemohu najít. Děkuji
Kateřina Horňáková 13:15 11.10.2009
Dobrý den,zdravím Vás.Také pěstuji broskvoně a v pořadu s panem Bromem jste řekli,že se ho můžeme zeptat i na jiný problém,než je kadeřavost.Hned po vysílání jsem mu tedy napsala dotaz,ve kterém se ho ptám,co je příčinou toho,že broskvoň neutvoří pecku,v plodu je jen její část a jadérko.Nemohu ale nikde tady na stránkách Ptáka loskutáka odpověď pana Broma najít.U jiných pořadů odpovědi odborníků jsou.Kde mám tedy hledat?Děkuji a přeji hezký den.Kateřina.