Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Postřik proti kadeřavosti

Vložit video na:

Pokud pěstujete broskvoně, určitě jste se už setkali s tím, že se u nich začaly kroutit listy. Co dělat vám poradíme v následující reportáži.

Jak kadeřavost ohrožuje broskvoně
Kadeřavost broskvoní způsobuje známé kroucení listů, později s červenými a zelenými puchýři, listy v létě často opadnou. Choroba následně napadá i plody a poškozuje letorosty. Přicházíme o úrodu a také se průběžně zhoršuje zdravotní stav rostlin. Pro nás je podstatné, že skryté stadium choroby přezimuje na povrchu rostlinných částí zejména v korunách, v malé míře i za šupinami pupenů. Kadeřavost pak při první příležitosti napadá mladé, ještě nevyvinuté listy.


Jaký postřik použít
Infekce nekončí na podzim s vegetací, zůstává ve skrytém stadiu a dál se šíří již v předjaří, v únoru až počátkem března. Abychom předešli jarní infekci, musíme zasáhnout již nyní. Stříkat, až když vidíme poškozené listy je naprosto pozdě a postřik chorobu neléčí! Aby náš zásah byl účinný a investice do postřiku účelná, volíme jednoznačně podzimní ošetření. Bude to první a základní ošetření proti kadeřavosti. Nejúčinnější jsou měďnaté přípravky proti houbovým chorobám, tzv. měďnaté fungicidy. Přípravky mají vysokou účinnost a navíc současně působí i proti další chorobám – bakteriální infekci dřevních částí a části houbových onemocnění větévek. Pro ošetření použijeme 0,6% koncentraci. Použít můžeme také předpřipravenou dvousložkovou směs fungicidů určenou na kadeřavost. Do postřikové kapaliny přidáváme smáčedlo, aby postřik dobře přilnul. Bez smáčedla sjede po větvích a ulpí z něj jen část. Stromek musíme opravdu důkladně postřikem omýt, až stéká, připravíme si tedy dostatek postřikové kapaliny.


Dodatečný postřik

Další postřik přidáváme v předjaří, v době nalévání pupenů, nejpozději do doby, kdy se začínají rozvírat terminální pupeny. Toto období bývá shodné s obdobím kvetení lísky, tedy velmi časně a často je také velmi krátké. Zde znova oceníme podzimní postřik, který eliminuje sílu jarní nákazy. Použijeme stejné přípravky jako při podzimním ošetření případně další organické fungicidy na kadeřavost. Pokud bude z jara chladné a deštivé počasí, přidáme ještě třetí postřik za dva až tři týdny.
 

Přečtěte si také:
Fíkovník
Kukuřice, lahůdková zelenina
Jahody7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

panna Sáblíková 18:47 21.02.2014
Ty vole
Zdeňka Kučerová 09:26 20.10.2009
Dobrý den, i já jsem zaslala panu Bromovi dotaz ohledně broskvoně a také zde nemohu najít žádnou odpověď. Prosím o radu, kde bych odpověď našla. Děkuji a přeji krásný den.
Jana Cejnarová 10:17 13.10.2009
Dobrý den, také jsem poslala dotaz panu Bromovi a odpověď nemohu najít. Děkuji
Kateřina Horňáková 13:15 11.10.2009
Dobrý den,zdravím Vás.Také pěstuji broskvoně a v pořadu s panem Bromem jste řekli,že se ho můžeme zeptat i na jiný problém,než je kadeřavost.Hned po vysílání jsem mu tedy napsala dotaz,ve kterém se ho ptám,co je příčinou toho,že broskvoň neutvoří pecku,v plodu je jen její část a jadérko.Nemohu ale nikde tady na stránkách Ptáka loskutáka odpověď pana Broma najít.U jiných pořadů odpovědi odborníků jsou.Kde mám tedy hledat?Děkuji a přeji hezký den.Kateřina.