Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V reportáži ukážeme krok za krokem, jak na jaře prořezat lísku.

Prořezávání lísky

Rady ptáka Loskutáka - 29. 3. 2009 - Prořezávání lísky

Vložit video na:

V reportáži ukážeme krok za krokem, jak na jaře prořezat lísku.

Nejlepší je zahradní pilka
Líska potřebuje každoročně částečně prořezat, aby nevzniklo přebujelé houští. Líska v reportáži potřebuje zásah již velmi nutně, je plná větví různého stáří i výšky a příliš zahuštěná. Také se rozrůstá do šířky. Musíme vystříhat množství nových výhonů a část starých silných větví, tím ji také prosvětlíme. Zahradnické nůžky nebudou vhodným nástrojem, poškodily by se. Pilka může mít sice nastavitelný list, který usnadní řezání, ale protože je zde mnoho větví, budou se některé zachytávat do oblouku pilky. Lépe se bude pracovat zahradní pilkou, ale počítejme s tím, že budeme u práce klečet.


Předejděte infekci
Nejsnáze nadbytečné části odstraníme speciálními silnými nůžkami na větve. Docílíme hladký a neroztřepený řez na větvi a ustřihneme větve velmi nízko u země. Právě tento postup je žádoucí, velké množství vyšších čípků po odstranění větví postupně zasychá, po zaschnutí se musí znova vylamovat. Navíc je zdrojem infekce. Nůžkami větev snadno odstraníme. Vybíráme nůžky určené na čerstvé větve (existují nůžky i na větve suché). Mají silné uchopení a ozubený převod, který uspoří zhruba třetinu vkládané síly. Ramena jsou ergonomicky tvarovaná, lehká a mají nárazníky, které chrání klouby. Nože mají nepřilnavý povrch.

Přečtěte si také:
Roubování skleníkových okurek
Odebíráme rouby
Redukční řez stromů
Loskuták - 618. díl - 7

Ochrana proti slimákům »

Každoročně se na zahradě objevují slimáci a okusují vše, na co přijdou. Letos jim navíc opět nahrála mírná zima. Potřebujeme najít spolehlivou ochranu, která nám především nyní pomůže zamezit ožírání, často dokonce sežrání mladých křehkých rostlinek. Tak se na to podívejte. více»
Loskuták - 613. díl - 10

Ošetření zplstnatělého trávníku »

Na jaře je nezbytné vyhrabat trávník, který po zimě jistě ukrývá travní plsť. A aby trávník rostl lépe, musíme ji zredukovat. Použijeme proto i přípravek, který plsť pomocí enzymů rozkládá a současně obsahuje i hnojivo, které je zjara pro hezký trávník nutné. Tak do práce. více»
Květináč

Gelová hnojiva »

Zkuste letos pečovat o vaše rostliny s pomocí gelových hnojiv! Jedná se o minerální širokospektrální hnojiva, alternativu krystalických nebo tekutých hnojiv. V čem je jejich výhoda a jak s nimi správně zacházet, nejen to uvidíte v reportáži. více»
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dana Vincentová 18:37 27.09.2016
Také mne to namýchlo, čekala jsem názorné omlazení lísky, jak , kdy a které větve prožezat .Nedozvěděla jsem se vůbec nic.
Matoušek Josef 13:24 23.02.2014
Takovouhle rekjamu si strčte za klobouk.Jestliže to sourozenci Gondíkovi nechápou,že to nemá s prořezáváním lísky co společného tak ať uvádí reklamní pořad a do tohoto se necpou.
rombou 08:16 05.05.2010
o lísce tam nic není,pouze jaký se používají nůžky!!!!