Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V reportáži ukážeme krok za krokem, jak na jaře prořezat lísku.

Prořezávání lísky

Rady ptáka Loskutáka - 29. 3. 2009 - Prořezávání lísky

Vložit video na:

V reportáži ukážeme krok za krokem, jak na jaře prořezat lísku.

Nejlepší je zahradní pilka
Líska potřebuje každoročně částečně prořezat, aby nevzniklo přebujelé houští. Líska v reportáži potřebuje zásah již velmi nutně, je plná větví různého stáří i výšky a příliš zahuštěná. Také se rozrůstá do šířky. Musíme vystříhat množství nových výhonů a část starých silných větví, tím ji také prosvětlíme. Zahradnické nůžky nebudou vhodným nástrojem, poškodily by se. Pilka může mít sice nastavitelný list, který usnadní řezání, ale protože je zde mnoho větví, budou se některé zachytávat do oblouku pilky. Lépe se bude pracovat zahradní pilkou, ale počítejme s tím, že budeme u práce klečet.


Předejděte infekci
Nejsnáze nadbytečné části odstraníme speciálními silnými nůžkami na větve. Docílíme hladký a neroztřepený řez na větvi a ustřihneme větve velmi nízko u země. Právě tento postup je žádoucí, velké množství vyšších čípků po odstranění větví postupně zasychá, po zaschnutí se musí znova vylamovat. Navíc je zdrojem infekce. Nůžkami větev snadno odstraníme. Vybíráme nůžky určené na čerstvé větve (existují nůžky i na větve suché). Mají silné uchopení a ozubený převod, který uspoří zhruba třetinu vkládané síly. Ramena jsou ergonomicky tvarovaná, lehká a mají nárazníky, které chrání klouby. Nože mají nepřilnavý povrch.

Přečtěte si také:
Roubování skleníkových okurek
Odebíráme rouby
Redukční řez stromů

Zahrada a konev

Hnojení zahrady »

Probuďte zahradu, dodejte jí správné živiny, aby ve všech směrech rozkvetla do krásy! S šetrným a přitom velmi účinným hnojivem to půjde hladce. Zjistěte, co a jak v reportáži. více»
Zahrada

Vápnomilné dřeviny »

Jak správně vyživovat nejen dřeviny na vaší zahrádce, poradíme právě teď. více»
Trávník

Likvidace travní plsti »

Jaro přináší také pravidelnou péči o trávník, nechceme-li se za svůj pažit stydět. Velmi častým jevem bývá přebytek travní plsti. A právě na ni vyzrajeme v této reportáži. více»
Trávník

Trávníková hnojiva »

Krásný trávník je chloubou každého majitele zahrádky. Sytě zeleného a zdravého trávníku však bez patřičné péče nedosáhneme. Musíme jej nejen sekat a zalévat, ale také o něj po celý rok správně pečovat. Naštěstí máme k dispozici mnoho účinných pomocníků, kteří prospívají trávníku a díky složení také šetří náš čas. Představíme si hnojiva, která nejen zajistí perfektní výživu, ale pomohou i proti dalším neduhům trávníků. více»
Růže

Výsadba a hnojení růží »

Když jsme na podzim vysazovali růže, tak jsme záměrně nepřidávali minerální hnojivo. Nyní zjara je pravý čas podpořit růst, tedy čas hnojení. Hnojíme jak při výsadbě rostlin, tak hnojiva zapravujeme do záhonů. A o tom všem je už tato reportáž. více»
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Matoušek Josef 13:24 23.02.2014
Takovouhle rekjamu si strčte za klobouk.Jestliže to sourozenci Gondíkovi nechápou,že to nemá s prořezáváním lísky co společného tak ať uvádí reklamní pořad a do tohoto se necpou.
rombou 08:16 05.05.2010
o lísce tam nic není,pouze jaký se používají nůžky!!!!