Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Mnohé choroby a škůdci přezimují v klidovém stadiu nebo se nepozorovaně za mírnějších zim i rozvíjejí. Abychom na jaře nebyli zaskočeni, budeme na ně myslet již nyní. Stejně jako u lidských nemocí, když se objeví viditelné příznaky, bývá již hodně...

Rez hrušňová

Loskuták - 17.10. - Rez hrušňová

Vložit video na:

Mnohé choroby a škůdci přezimují v klidovém stadiu nebo se nepozorovaně za mírnějších zim i rozvíjejí. Abychom na jaře nebyli zaskočeni, budeme na ně myslet již nyní. Stejně jako u lidských nemocí, když se objeví viditelné příznaky, bývá již hodně pozdě. Totéž platí o rzi hrušňové. V reportáži vám ukážeme její příznaky, vysvětlíme, jak se rozvíjí, čím vším stromu škodí a popíšeme její cyklus. A následně poradíme prevenci i kurativní ošetření – nutné již na podzim.

Rez hrušňovou (Gymnosporangium sabinae) poznáme podle načervenalých skvrn na listech, napadá především čepele. Může ale napadnou i řapíky („stopku“ listu) a mladé větévky i plody. Listy deformuje, plody poškozuje. Skvrny se objevují od počátku léta, později mají výrazné červené olemování. Na horní straně skvrn jsou černé tečky, ze spodu nahnědlé pohárkovité útvary (které na podzim zajišťují zpětný přenos choroby na jalovce).

V současné době patří mezi nejvýznamnější onemocnění hrušní, ale také JALOVCŮ. Ano, tato choroba potřebuje pro svůj zdárný vývoj nerozlučně tyto dvě rostliny! Zejména vyhledává jalovec virginský a chvojku klášterskou.

Vyskytuje se tam, kde jsou pospolu obě rostliny. Při silném napadení je zasaženo až 80% listů, výrazně se sníží asimilace a příjem živin, klesá sklizeň i jakost sklizně a také špatně vyzrává dřevo. Slabší větve mohou při opakovaném napadení usychat.

Přezimuje podhoubí ve dřevě větví jalovců. V období kvetení hrušní (duben/květen) najdeme na jalovcích výrazné, několik cm vysoké, jasně oranžové nahuštěné výrůstky, většinou mokvavé, za výrazného sucha suché. Právě z nich se uvolňují spóry, infikující hrušně.

Jak se chránit:

Prevence:
především nepěstovat blízko sebe obě hostitelské rostliny, minimální rozestup bude 150 m, ale často nemusí stačit, záleží také na proudění větrů. Napadené větve jalovců odstraňujeme. Na podzim likvidujeme spadané listí hrušní.

Přímá ochrana: Již nyní na podzim je vhodné provést postřik měďnatým fungicidním přípravkem přímo s působností na rez hrušňovou (Cocide nebo Baycorem) a znova na jaře ošetřujeme postřikem v době květu hrušně (též Baycorem). Ošetření je dobrou prevencí a podzimní postřik je nezbytný u napadených porostů, jinak se choroba maximálně utlumí, ale nezbavíme se jí.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Zahrada a konev

Hnojení zahrady »

Probuďte zahradu, dodejte jí správné živiny, aby ve všech směrech rozkvetla do krásy! S šetrným a přitom velmi účinným hnojivem to půjde hladce. Zjistěte, co a jak v reportáži. více»
Zahrada

Vápnomilné dřeviny »

Jak správně vyživovat nejen dřeviny na vaší zahrádce, poradíme právě teď. více»
Trávník

Likvidace travní plsti »

Jaro přináší také pravidelnou péči o trávník, nechceme-li se za svůj pažit stydět. Velmi častým jevem bývá přebytek travní plsti. A právě na ni vyzrajeme v této reportáži. více»
Trávník

Trávníková hnojiva »

Krásný trávník je chloubou každého majitele zahrádky. Sytě zeleného a zdravého trávníku však bez patřičné péče nedosáhneme. Musíme jej nejen sekat a zalévat, ale také o něj po celý rok správně pečovat. Naštěstí máme k dispozici mnoho účinných pomocníků, kteří prospívají trávníku a díky složení také šetří náš čas. Představíme si hnojiva, která nejen zajistí perfektní výživu, ale pomohou i proti dalším neduhům trávníků. více»
Růže

Výsadba a hnojení růží »

Když jsme na podzim vysazovali růže, tak jsme záměrně nepřidávali minerální hnojivo. Nyní zjara je pravý čas podpořit růst, tedy čas hnojení. Hnojíme jak při výsadbě rostlin, tak hnojiva zapravujeme do záhonů. A o tom všem je už tato reportáž. více»
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře