Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Na příkladu našeho oblouku z Loskutákovy zahrady si ukážeme základní péči o révu vedenou na konstrukcích. Taková réva je prvkem okrasným, ale současně při správné péči rodí kvalitní hrozny. Pojmenujeme si jednotlivé části rostliny, kterých se řez ...

Jarní ošetření vinné révy na oblouku

Vložit video na:

Na příkladu našeho oblouku z Loskutákovy zahrady si ukážeme základní péči o révu vedenou na konstrukcích. Taková réva je prvkem okrasným, ale současně při správné péči rodí kvalitní hrozny. Pojmenujeme si jednotlivé části rostliny, kterých se řez týká a prakticky řez provedeme.

Na zahradě máme oblouk porostlý révou. Na podzim jsme vás upozornili, že ještě není vhodný čas pro řez révy. Ten právě nastal nyní, podle počasí a polohy je pro zahrádky nejvhodnější březen až počátek dubna (zhruba do Velikonoc), ve vyšších polohách lze řezat i o něco déle. Příliš pozdní řez provází zbytečně silné slzení révy (odkapávání vytékající mízy). Často se udává, že se pak keře vysílí, ale hlavním nebezpečím je vymáčení a vyhnívání ponechaných oček. Při toku mízy nedochází k zásadnímu úbytku živin.

Réva na našem oblouku má splňovat dva požadavky – je dekoračním prvkem v zahradě, skýtá i mírný stín a jistě budeme chtít sklidit také nějaké hrozny. Naše réva je poměrně zanedbaná. Musíme ji řezem upravit tak, aby obepínala pravidelně konstrukci, ale nebyla přehoustlá. Réva je liána a snese dlouhou nadzemní osu s postranním obrostem krátkých čípků. Odstraníme tzv. staré dřevo (tmavé, odlupuje se v pásech kůra). Spirálovitě ponecháme ovinuto základní rameno. Upravíme jej řezem tak, aby na něm vyrostly letorosty, které přinesou hrozny. Zakrátíme boční obrost na tzv. očka. Nesmíme ponechat příliš mnoho letorostů a oček, protože by za vegetace došlo k přehuštění, hrozny by později špatně vyzrávaly, byly malé, hustý porost snadno napadají infekce a také se keř rychle vysiluje. Při řezu ponechané delší části přivazujeme provázkem ke konstrukci nebo přichytáváme speciálními svorkami.

Vinná réva

Protože na našem oblouku je réva vedena pouze jednostranně, vysadíme ještě jednu sazenici z druhé strany. Nejen, že zvýšíme estetický dojem, ale ještě můžeme rozšířit sortiment – každá hlava révy může být odrůdově jiná.

Výsadba:
Vysazujeme zjara, až se půda dostatečně oteplí, čili letos konec března a průběhu dubna. Odstraníme současný drn, vykopeme jamku velikosti cca 20 x 20 cm, hlubokou jak nás pustí podloží, do 40 cm. Na dno dáme granulovaný kravský hnůj (nebo dobře proleželý, zkompostovaný hnůj), přimícháme kvalitní zahradnický substrát, nejlépe s obsahem organického humusu nebo kompost promíchaný s trochou zeminy s jamky.

 Na dno nedáváme nikdy vrstvu čistého kompostu, vytvořil by tam zhutněnou vrstvu. Sazenici zakrátíme ostrými nůžkami kořeny na cca 7 cm, vrcholový přírůstek sestřihneme na 1- 2 očka. Vyplatí se sazenice nechat před výsadbou nasáknout ve vědru s vodou a trochou hliněné kaše. Kořeny rozprostřeme v jamce a zasypáváme ze všech stran. Když je vysazená z poloviny, nalijeme cca půl konve vody. Když se voda vsákne, dokončíme výsadbu dosypáním další zeminy. Dbáme, aby sazenice nebyla vysazena příliš hluboko (nejčastější chyba). Roub musí být nejméně 5 cm nad povrchem budoucí úrovně půdy. Vysadíme, zahrneme substrátem, přišlápneme. Utužení je důležité pro pevné posazení v zemi a tím pro dobré zakořenění. Zalijeme aspoň 1 konví vody. Lehce sazenici nahrneme – tzv. nakopčíme. Neodstraňujeme voskový povlak na sazenici, chrání místo roubování před yyschnutím. Vosk se postupně sám rozpustí. Jako oporu (pro počáteční růst, kdy ještě nejde vyvázat ke konstrukci) použijeme dřevěný kolík nebo silný armovací drát, které zatlučeme paličkou /kladivem do půdy. Do výsadbové jámy nikdy nedáváme granulovaná minerální hnojiva, přihnojíme až po ujmutí. Osvědčila se krystalická rozpustní minerální hnojiva, nehrozí zde popálení mladých pletiv. Sazenice pravidelně zaléváme, aby nepřeschly a posléze mělce (abychom neporušili mladé kořeny) a často kypříme.

 

 

DISKUTUJTE13 hlasů
Vaše hodnocení