Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Šafrán - vytrvalá, 8 až 12 cm vysoká bylina vyrůstající z 5 až 13 mm velké hlízy. Květ je nejčastěji jeden, purpurový, levandulový, bílý nebo pruhovaný a plodem jsou tobolky.

Pěstování šafránu

Šafrán - vytrvalá, 8 až 12 cm vysoká bylina vyrůstající z 5 až 13 mm velké hlízy. Květ je nejčastěji jeden, purpurový, levandulový, bílý nebo pruhovaný a plodem jsou tobolky.

Reportáž z jediného místa v Evropě kde se pěstuje šafrán.

Proč se šafránu daří právě v Mondu?
Je to dáno podmínkami, především jaká je zde půda. To složení je tak důležité, že už 20 metrů odtud nemusí být ta půda vhodná. Takže to je ta první podmínka. Ta druhá je to, jak je ta půda tady vysušená. Nemusí být úplně přeschlá. To odpovídá také přesně. A potom sluneční svit, úhel dopadu slunečních paprsků.

Jak se pěstuje šafrán?
Květy se posbírají a tím je konec sezóny. Na jaře je zde potom vyseté žito. To žito vyroste, sklízí se v srpnu. Půda se zoře a zkypří a v říjnu tady opět vyrostou květy. Takhle se to využívá. Po čase, když zjistí, že už to málo kvete na nějakém místě, tak se cibulky dokoupí a vymění. Ta cibulka zůstává v zemi 10 – 20 let.

Jak vypadá sklizeň šafránu?
Sklizeň trvá tři až čtyři týdny. Políčka jsou rozdělená, patří jednotlivým rodinám, které se o ně starají. Sbírat květy se chodí ráno, pravidelně každý den. Důležité je rostlinu uštípnout tam, kde vyrůstá ze země, květ se ulomí. Nasbírané květy se odnesou domů a večer se sejde celá rodina a vylamuje z květů červené tyčinky. Ty se potom suší. Důležité je, že se tyčinky nesmí dostat na světlo ani při sušení ani při skladování. Trvá to tři až čtyři týdny.

Závěrečný produkt – sušený šafrán.
Zajímavé je, že šafrán z Mondu je třikrát až čtyřikrát silnější než šafrán například z Turecka, ze Španělska nebo z Francie. Je velmi kvalitní.

Co se z něho vyrábí?
Hlavním produktem ze šafránu, který se v současné době vyrábí, je chléb. Má krásně žlutou barvu a výbornou chuť.

A co dál se z něho vyrábí?
Dalším produktem jsou šafránové nudle, které se používají k masu. Zajímavostí je, že sušený šafrán je červený, ale když se přidává do potravin, jsou žluté.2 hlasů
Vaše hodnocení