Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Každoročně můžete v zámku Buchlovice shlédnout výstavu fuchsií od 1.6. do 30.9. Nenechte si ujít přes tisíc odrůd této květiny, odborníci vám poradí, který druh bude pro vaše záměry nejvhodnější.

Sbírka fuchsií na zámku Buchlovice

Vložit video na:

Každoročně můžete v zámku Buchlovice shlédnout výstavu fuchsií od 1.6. do 30.9. Nenechte si ujít přes tisíc odrůd této květiny, odborníci vám poradí, který druh bude pro vaše záměry nejvhodnější.

Přišly z Ameriky
Objev fuchsií spadá do počátku 18. století v Jižní Americe. Jméno nesou po německém botanikovi a lékaři Leonardu Fuchsovi. Na Moravě to byl hrabě Leopold Berchtold z Buchlovic, který se zajímal nejen o pěstování, ale také šlechtění těchto rostlin a zasloužil se o jejich popularitu mezi dalšími zahradníky Čech a Moravy.


Zabydlely se v Buchlovicích
Do Buchlovic se fuchsie dostaly poprvé po dokončení srovnávacích pokusů se světovým sortimentem v Průhonicích v roce 1970. Původních 350 odrůd bylo následně zrevidováno a doplněno vynikajícím odborníkem a sběratelem p. Jiřím Mrázem z Bělčic. Právě díky němu, dlouholetému vedoucímu zámeckému zahradníkovi Pavlu Vláškovi a vynikajícímu odborníkovi Pavlu Talichovi, má dnešní zámecká sbírka přibližně 1200 odrůd a patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Od roku 1982 jsou buchlovické fuchsie zpřístupněny v letních měsících veřejnosti.


Mnoho druhů květů
Mezi základní znaky fuchsií patří barva květů a listů. U květů najdeme velkou variabilitu od drobných několikamilimetrových až po květy přesahující 10 cm, tvarově mohou být úzké i boubelaté, jednoduché, poloplné i plné. Vyrůstají jednotlivě, po několika, tvoří také vrcholová květenství. Právě podle barev nebo kombinací barev květů se fuchsie dělí. Podobně proměnlivý je list, tvarem i velikostí. Má světle nebo tmavě zelené odstíny, ale také nabízí pestrolisté formy.

Zajímavost:
Sbírka fuchsií v Buchlovicích je největší v České republice.


Které si vybrat
Ve volné přírodě rostou fuchsie jako keříky nebo drobné stromky. U nás se pěstují většinou v nádobách, méně na záhonech. Rozlišujeme vzpřímené, polopřevislé a převislé. Také se mohou tvarovat do podoby stromku – kmínkového tvaru. Nejnáročnější tvar bývá pyramida. Zruční pěstitelé vytvářejí i různé tvary na konstrukcích, sloupové tvary nebo je pěstují jako bonsaje. Fuchsie jsou vyhledávanou rostlinou stinných stanovišť, ale vybrané odrůdy mohou růst i na slunci. Nejchoulostivější jsou bíle kvetoucí. Pěstitelsky náročnější bývají i pestrolisté odrůdy. V září ukončíme hnojení, zaléváme ráno. Je vhodný čas k odběru podzimních řízků. V průběhu října podle průběhu počasí fuchsie postupně uložíme na zimu.
3 hlasů
Vaše hodnocení