Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Představujeme vám skvělou novinku – travní rohož, ve které je zatkané travní semeno do přírodní textilie. Umožňuje položení trávníku i na nerovném terénu. Ideální je tedy na extrémní svahy a místa s erozí, ale dá se použít kdekoliv. A je to zcela ...

Travní rohož

Vložit video na:

Představujeme vám skvělou novinku – travní rohož, ve které je zatkané travní semeno do přírodní textilie. Umožňuje položení trávníku i na nerovném terénu. Ideální je tedy na extrémní svahy a místa s erozí, ale dá se použít kdekoliv. A je to zcela ekologický materiál, bez nežádoucích zbytků. Zjistěte více v reportáži.

Klasický výsev na svazích, kde hrozí vyplavení semene, dnes už není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Je možné využít travních rohoží se zatkaným semenem v textilii. Ta zároveň zabrání vyzobávání semen ptactvem, zpevňuje povrch a umožňuje položení trávníku i na nerovném terénu. Přírodní materiál textilie zajišťuje postupné rozložení a její rozpad. Tak nám zůstává trávník klasický s nenáročnou údržbou zajišťující ochranu před vysycháním.

Základ travní rohože tvoří silnější béžová netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna). Má vzhled podobný řídké plsti. Současně je do rohože strojově zapracováno travní osivo. Sestává z trav s různou rychlostí klíčivosti. Rohož se dá velmi dobře skládat nebo rolovat. Používá se na rychlé a bezpečné založení trávníků, osvědčila se zejména na různých extrémních plochách včetně svahů.

Textilie je zcela z přírodních materiálů. Zprvu chrání semeno a zpevňuje povrch, postupně jí prorůstá tráva a textilie se pozvolna rozpadává. V době, když je již plně zapojený trávník, přebírá zpevňovací úkol nový travní drn. Posléze se textilie zcela rozpadne a splyne beze zbytku s okolím, je 100% rozložitelná. Údržba trávníku z travní rohože je stejná jako u klasického trávníku.

 

Položení travní rohože

Půdu pro budoucí trávník před položením řádně zpracujeme, stejně jako kdybychom chtěli zakládat živý travní koberec.
Na připravenou plochu pak rozvineme rohož a podle potřeby ji ještě můžeme fixovat k podkladu. Na větší ploše dbáme, aby nám jednotlivé rohože řádně doléhaly. Dorovnáme, uválíme (utužíme) a důkladně zalijeme. Záhy se začnou objevovat první stébla a porost postupně houstne podle nakličování jednotlivých trav, které je záměrně rozloženo do delšího časového intervalu. Současně také prorůstají rohoží dospodu kořínky, takže se záhy začne spojovat s podkladem. Během cca 6 týdnů již máme souvislý zelený trávníkový porost. S travní rohoží se tedy pracuje velmi lehce. Na rozdíl od hotových zelených travních koberců zejména ve svahovitém terénu nemusíme manipulovat s těžkými pásy, rohož je lehká a snadno si ji vymodelujeme podle terénu. Také nehrozí zaschnutí, protože semena klíčí postupně podle aktuální vláhy. Dá se tedy použít také na místa, která nejsou pod závlahou.

 

Možnosti použití

Travní rohož se používá k zakládání nových trávníků a velmi dobře se osvědčila například na svazích, kde je běžné založení trávníku výsevem velmi náročné s ohledem na erozi půdy a splavování semene srážkami. Travní rohož také díky zatkání semene do textilie chrání travní semeno před vyzobáním ptáky. Také se osvědčila při různých opravách a doplňování trávníků, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi. Netkaná textilie navíc zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a tím se snáze vyvíjí rostlinný porost a zajišťuje ochranu před vysycháním.

Čím je plocha komplikovanější, tím více oceníme, že rohož umožňuje rovnoměrné rozložení semene po celém povrchu. Při správném postupu se nemusíme obávat nezdaru, trávník naroste vždy.

Travní rohož má za sebou již vývoj a pečlivé testování. Používá se zejména ve stavebnictví a při protierozních úpravách. Chrání narušený terén do doby, než ho zpevní nový travní porost. Nyní bude k dispozici také pro hobby použití.

 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku15 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

beny 06:31 09.07.2015
No než nějakou Čínu na svém pozemku, zvolil jsem raději produkt z EU (Itálie) :

http://www.webimex.cz/eshop/travni-rohoze-fvp-a...