Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V této reportáži vám po krocích vysvětlíme, jak založit trávník s použitím travního substrátu, hnojiv a semen.

Zakládání trávníku

Vložit video na:

V této reportáži vám po krocích vysvětlíme, jak založit trávník s použitím travního substrátu, hnojiv a semen.

Při zakládáni trávníku je důležitý velmi kvalitně připravený podklad a spolehlivé osivo.

Půda musí být dokonale vyčištěná od plevelů. Běžně se 3 týdny před založením používá postřik totálním herbicidem. Následně se půda hloubkově zpracuje (rotavátorem, menší plochy rytím), nechá slehnout a posléze se vyhrabe a srovná. Při hrabání vybereme kameny a zbytky rostlin. Podle kvality na daném stanovišti ji ještě vylepšujeme dalšími substráty, pískem, kompostem a přidáváme zásobní granulovaná hnojiva. Použijeme kvalitní dlouhodobě působící hnojivo se základními živinami, dále přídavkem hořčíku, železa a síry. Kvalitu kyselých půd zlepšujeme přidáním dolomitického vápence. Úpravou půdní reakce předejdeme mj. výskytu mechu. Vždy se vyplatí použít na nejvrchnější půdu, do které budeme sít, kvalitní trávníkový substrát. Obsahuje prosátou rašelinu, kvalitní kompost a speciální křemičitý písek.
 

Poté půdu definitivně důkladně srovnáme, aby na povrchu budoucího trávníku nebyly prohlubně. Také trávník podle potřeby rovnoměrně vyspádujeme. Zalijeme a necháme slehnout, podle potřeby opět dorovnáme. Poté povrch mírně utužíme válcem. Teprve nyní přistoupíme k setí. Menší plochy vyséváme rozhozem do kříže, pro větší plochy se určitě vyplatí použít secí strojek, abychom zajistili rovnoměrné rozprostření osiva. Spotřeba je cca 0,5 kg na 25 m2. Sejeme za bezvětří! Po vysetí se semeno zapraví lehce se substrátem a povrch se znovu utuží a velmi opatrně jemně zakropí. Nesmíme použít silnější proud, spláchl by travní semeno. Je-li sucho, pravidelně plochu zkrápíme až do vzejití.
Trávníky zakládáme podle počasí a nadmořské výšky v dubnu a květnu. Pozdější výsevy již ohrožuje sluneční žár a sucho, příliš časné zase klíči velmi pomalu, nepravidelně a ohrožují je ptáci.

Podle nároků na trávník vybíráme travní směsi. Špičkový trávníkový program obsahuje velmi kvalitní travní odrůdy s nízkými nároky na údržbu, směs je odolná proti sešlapávání, s hustým pružným drnem. Brzy po založení unese zátěž. Hodí se pro většinu půdních typů, do zahrad i okolí rodinných domů. Je také odolná vůči nárůstu mechů a plevelů. Garantované složení odrůd zaručuje jednotný vzhled trávníku i po případném pozdějším dosevu. Trávníky jsou nenáročné na údržbu, ale mají vynikající vzhled po celou sezonu. Pro běžné trávníky použijeme parkovou směs, ale neunese větší zátěž, tam je lepší použít směs pro sport. Pro extenzivní plochy slouží luční směs.

Pravidelné hnojení je důležité nejen pro růst trávníku, ale také pro jeho zabarvení, odolnost vůči zátěži, přezimování a vývin kořenů. Po vzejití používáme pro přihnojování během vegetace shodné dlouhodobě působící hnojivo jako při zakládání nebo krystalické hnojivo. Trávník hnojíme v období březen - začátek září. Doporučená dávka granulovaného hnojiva je zhruba 25g/m2, řídí se podle aktuální potřeby a zásoby živin v půdě. Hnojivo se aplikuje na povrch trávníku rovnoměrným rozhozem. Listová plocha musí být suchá. Po přihnojení trávník důkladně zavlažíme. Krystalické hnojivo aplikujeme v zálivce.
 

Přečtěte si také:
Revitalizace trávníku
Loskutákovy rady: VŠE o trávníku
Jak na luxusní trávník
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Tomáš 17:50 26.04.2013
Velice pěkný návod, já postupoval podle návodu na těchto stránkách hobbybydleni.cz a taky se mi trávníček letos povedl!:)