Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V reportáži si v krocích ukážeme, jak správně tyto krásné květiny přesazovat, a představíme si speciální produkty pro orchideje určené – substráty, hnojiva a výživu. Také si vysvětlíme, proč je pro orchideje důležitý vzdušný substrát a jeho výměna...

Přesazování a hnojení orchidejí

Vložit video na:

V reportáži si v krocích ukážeme, jak správně tyto krásné květiny přesazovat, a představíme si speciální produkty pro orchideje určené – substráty, hnojiva a výživu. Také si vysvětlíme, proč je pro orchideje důležitý vzdušný substrát a jeho výměna po dvou letech.

Substrát, přesazování a následné přihnojování orchidejí

Substrát
, ve kterém rostou orchideje, se nám zhruba v průběhu dvou let rozpadá a slehne. Důsledkem je snížené odpařování vody ze substrátu a také menší provzdušnění. Kořeny rostliny jsou přemokřené, stlačené, strádají a orchidej se začíná dusit. Vlivem těchto procesů také dochází u orchidejí k rychlému vadnutí květů a jejich opadávání, listy ztrácejí svůj zdravý vzhled, svrašťují se. V pokročilejším stádiu dokonce rostliny nekvetou a listy postupně opadávají.

Cílem přesazení
je zlepšit cirkulaci vzduchu u kořenů orchidejí a zajistit optimální podmínky pro růst. Nebudeme čekat až na varovné příznaky. Včasným přesazením předejdeme poškození. Také u orchidejí zajistíme zvýšenou tvorbu pahlíz a kvetení. Samozřejmě na orchideje nepoužíváme klasické substráty pro pokojové rostliny. Musíme použít speciální substrát určený přímo pro orchideje, který splňuje nároky těchto rostlin. Základ tvoří kvalitní piniová kůra. Substrát má potřebnou strukturu a je vzdušný. Podle potřeby jej lze použít i pro další epifytické rostliny (rostoucí mimo běžnou půdu, nekoření v půdě, kořeny potřebují velký přísun vzduchu).

 


Jak přesazovat


Opatrně vyjmeme orchidej z květináče a odstraníme zbytky starého substrátu. Kořeny rostlin opláchneme v připravené odstáté vodě. Nepustíme na ně vodu s chlorem přímo z kohoutku ani jim nebudeme působit nějaké ledové šoky. Poškozené a zahnilé kořeny odstraníme. Poznáme je mimo jiné podle tmavého zbarvení, na omak jsou měkké. Odlomíme je umytou rukou. Můžeme je také odstřihávat. Tady vždy použijeme čisté ostré nůžky, ostří otřeme a posléze vložíme na chvilku do lihu, abychom je vydezinfikovali (případně můžeme použít některou ze zdravotnických dezinfekcí bez chloru). Zabráníme tak zavedení infekce do kořenů orchidejí. Takto připravenou orchidej přesadíme do nového substrátu. Použijeme buď nový květináč pro orchideje, nebo starý, který nejdřív vymyjeme a vydezinfikujeme, podobně jako nůžky, teprve pak do něj rostlinu znova vsadíme. Po přesazení nezaléváme. Počkáme, až nám zaschnou upravované konce kořenů. První zálivku provedeme asi za 2 dny.

 


Přihnojování

I v tomto období (začátek listopadu) stále pamatujeme na přihnojování orchidejí. Pokud jsme ve vegetačním období (březen–září) přihnojovali 1x týdně zálivkou, je během podzimu a zimy vhodné přihnojování upravit. Vystačíme nyní s nižší dávkou hnojiva. Použijeme listovou výživu pro orchideje 1x za 14 dní. Přihnojujeme formou rosení na list. Nebudeme dávat hnojivo do zálivky. Dobře se nám bude pracovat s přiměřeně velkou nádobou (300 ml), která je již díky střičce připravena k okamžitému použití. Jednoduchá aplikace přímo na list a vzdušné kořeny zajistí rostlině okamžitý příjem živin. Obsahuje smáčedlo, které napomáhá k lepšímu pokrytí listové plochy přípravkem a snadnějšímu příjmu živin rostlinou. Podporuje u orchidejí zdravý a silný růst a jejich bohaté kvetení.


Kvalitní substrát, mírná zálivka a pravidelná výživa zajistí dobrou kondici rostlin a tvorbu poupat. Za péči se nám orchideje odvděčí královsky – kvetou bohatě a velmi dlouho.

 


Podívejte se také na:
Orchideje
Nejznámější orchidej - Phalaenopsis
Pozoruhodné orchideje
Pěstování orchidejí, teplý skleník
Pěstební zásahy u orchidejí

Mučenka
Kosatce
Ibišek
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku26 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře