Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Stévii diváci znají jako léčivku, pěstovanou z řízků. Nyní ukážeme jednoduchý způsob pěstování ze semen.

Stévie ze semen

Vložit video na:

Stévii diváci znají jako léčivku, pěstovanou z řízků. Nyní ukážeme jednoduchý způsob pěstování ze semen.

Odnaučí vás kouřit
Původem brazilská letnička Stévie sladká je stále populárnější jako léčivka. Pro rozsáhlé léčivé účinky se vyplatí mít ji doma na dosah. Únor a počátek března jsou měsíce vhodné k výsevu. Má podpůrný význam pro diabetiky, zvyšuje produkci inzulinu. Zlepšuje metabolizmus, používá se proti pálení žáhy, na zmírnění alergických reakcí, akné, má antibakteriální a protivirové účinky, snižuje únavu a chuť na tabákové výrobky a alkohol. Pěstování ze semen dosud nebylo možné kvůli jejich nedostupnosti.

 

Slaďte si jí čaj, jako Indiáni
Stévie je přírodní sladidlo, až třistakrát sladší než řepný cukr. Lístky jsou nekalorické, nerozkládají se teplem, nekvasí. Použít se dají buď sušené nebo čerstvé. Rozdrobíte je do čaje nebo připravovaného jídla. Indiáni s ní sladili čaj Yerba maté.

 

Doba sklizně
Zpočátku roste rostlinka velmi pomalu. Vyžaduje vysoké teploty – kolem 25 °C a minimum 20 °C. Dosahuje výšky 50 – 60 cm. Na podzim, když teploty klesnou k 10 °C, uvadá. V momentě, kdy výhonky dorostou do 20, 30 cm, sklízíme listy.

 

Odpovědi na vaše otázky ohledně Stévie najdete ZDE

 

 

DISKUTUJTE6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Sabina 19:06 15.09.2015
Díky loskutáci! Pěstování stévie mě zaujalo, pěkná reportáž. Koho by zajímalo víc k tomu, dost jsem toho našla i tady http://www.steviepestovani.cz/pouziti/ je tam o pěstování i nějaké recepty a tak.