Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Představíme si vnitřní hliněné omítky, které jsou nejen ekologické, ale mají také lepší parametry než materiály klasické.

Hliněná vnitřní omítka

Vložit video na:

Představíme si vnitřní hliněné omítky, které jsou nejen ekologické, ale mají také lepší parametry než materiály klasické.

Renesance nepálené hlíny
Obecně se dá říci, že nepálená hlína, ze které se vyrábějí např. omítkové směsi nebo i cihly, je přírodní, plně recyklovatelný materiál s dlouhou historií. Spolu se dřevem a kamenem se používala ve stavebnictví odnepaměti. V současnosti probíhá renesance nepálené hlíny. Tento materiál je dobře hodnocen nejen z hlediska vlastností technických a ekonomických, ale i zdravotních – je to přírodní materiál, který příznivě působí na lidský organismus.


Vhodná i pro astmatiky
Nepálená hlína vytváří zdravé vnitřní prostředí, příznivé nejen pro astmatiky (udržuje stálé tepelně vlhkostní mikroklima – výrazně omezuje nemoci z nachlazení, v dostatečně silné vrstvě chrání proti elektrosmogu, pohlcuje pachy apod.). Je prokázáno, že příznivě působí i na psychiku člověka (dusané neomítané stěny v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, kaplích...).


Udržení vhodného mikroklimatu
Další výhodou je snadná dostupnost vstupních surovin, možnost recyklace a nízká energetická stopa – to vše jsou hlediska, která v dnešní době nabývají na významu. Energetická nenáročnost nepálené hlíny (například při výrobě cihel) je až o 40 % menší než u cihly pálené. Hliněné stavby dokáží přijmout velice rychle vysoký obsah vzdušné vlhkosti (např. z koupelny, z kuchyně, aj.) a poté vodní páru pozvolna uvolňují zpět do vnitřního prostředí. Díky tomu udržují mikroklima s optimální vlhkostí 50 %. Většina hliněných stavebních technologií umožňuje stavbu svépomocí, což znamená, že při stavbě je potřeba jen minimum kvalifikované práce. Aby hliněná omítka splňovala všechny výše uvedené přednosti, musí dosahovat tloušťky alespoň 25 mm.


Kde hliněnou omítku nepoužívat
Nepálená hlína má však i svoje nedostatky. Není například vhodná do záplavových oblastí a rovněž není vhodným materiálem pro venkovní omítky nechráněné před deštěm. Ovšem díky novým technologiím má i tento problém řešení. My si v této reportáži ukážeme aplikaci hliněné vnitřní omítky. Postup je v podstatě srovnatelný s natahováním vápeno-cementové omítky, přesto se pár rozdílů najde. Podklad musí být bez uvolňujících částic, zbavený prachu a starých nátěrů. Povrch nesmí být vodoodpudivý, musí být suchý, drsný a rovnoměrně nasákavý. V našem případě budeme omítku aplikovat na stěnu z OSB desek, na které se předtím nalepí jutová tkanina pro lepší přilnavost hliněné omítky. Následně předvedeme vyštukování povrchu.

 

Přečtěte si také:
Napojení nové a stávající omítky
Brizolit
Lepení obkladů na speciální podklady

 

Diskutujte5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Abé 11:28 05.11.2012
Je chválihodné, že televize zařazuje do svého vysílání informace o zdravém přírodním stavitelství a přírodních materiálech. Díky Vám za to.
Rád bych pouze uvedl na pravou míru aplikaci hliněné omítky, která byla předvedena na videu. Na OSB desky přisponkovaná juta je nedostavečná, protože v této skladbě (juta + hrubá omítka + jemný štuk) se budou tvořit praskliny v místech, kde se spojují jednotlivé OSB desky. Správný postup složení vrstev omítky by měl být: přisponkovaná jednoduchá rákosová rohož (jakožto nosný prvek pro omítku) + hliněný přilnavostní nátěr (nebo špric) + hrubá omítka + juta (nebo pevnější perlinka) zapracovaná do povrchu hrubé omítky + jemný hliněný štuk. Bohužel toto je nejdražší skladba hliněné omítky, jaká se používá na nestálé podklady.
viz foto: http://www.hlinaprodum.cz/album/rekreacni-objekt-b... tech. list: http://www.rigi.cz/hlinene-omitky/ke-stazeni/