Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Chcete mít vlastní chutné a kvalitní okurky? Pak je tato reportáž určená pro vás!

Příprava pozemku před výsevem a výsev okurek

Vložit video na:

Chcete mít vlastní chutné a kvalitní okurky? Pak je tato reportáž určená pro vás!

Při přípravě záhonu pro setí nebo sázení je vždy nejdůležitějš zlikvidovat vytrvalé plevele. Jinak plevel velmi rychle poroste záhonek a bude vítězit nad vzcházejícími rostlinkami. To se nám vůbec nehodí, protože plevelné rostliny odebírají nové výsadbě vláhu, živiny, prostor a potřebné světlo.

Přípravu na setí tedy začneme postřikem totálním herbicidem 
přibližně 14 dní před plánovanou výsadbou. Během následujících dvou týdnů plevel kompletně uschne, včetně kořenů. V půdě nezůstanou žádné nežádoucí zbytky (rezidua) tohoto totálního herbicidu, které by nějak poškozovaly výsevy nebo novou výsadbu. Můžeme tedy bez obav po uhrabání a urovnání záhonu vysazovat či vysévat. Pokud bychom provedli pouze mechanické odstranění plevelů, třeba vytrháním, nebo okopáním, tak nikdy nezlikvidujeme všechny kořeny plevelů a záhony se nám velmi rychle znovu zaplevelí.

Pro postřik použijeme ruční nebo zádový postřikovač, záleží na velikosti ošetřované plochy. Jen tak nebudeme zbytečně plýtvat přípravkem a máme záruku, že ulpí na celé zaplevelené ploše. Herbicidní přípravek si zvolíme buď ve formě koncentrátu, který si naředíme podle návodu (dávka 30-50 ml/ 2 l vody) anebo ve formě již připraveného hotového roztoku, který bez dalších kroků můžeme okamžitě aplikovat. Pomocí postřikovače rovnoměrně a důkladně svlažíme celý povrch záhonu. A vyčkáme 14 dnů. Poté zbytky zaschlého plevele odstraníme.
 

Nyní tedy máme záhonek připravený a můžeme vysévat rozmanitá jarní semínka, třeba salát, mrkev, petržel. My si dnes ukážeme výsev oblíbených okurek nakladaček. Doporučujeme odrůdu, která má hladké plody, je geneticky nehořká, velmi dobře snáší i sušší podmínky a je odolná vůči některým virovým chorobám. Zejména oceníme, že je tolerantní k plísni okurkové (která často záhy zničí porosty okurek a připraví nás o část úrody). Odrůda má další důležitou vlastnost, je partenokarpická tzn., že pro vývoj plodů nepotřebujeme opylení. Tato vlastnost je nezbytná zejména při pěstování v krytech – pod fólií, ve větších fóliovnících a ve sklenících. Tedy všude tam, kam neproniknou včelky a hmyz, kteří rostliny opylí. Výše zmiňovaná odrůda má ještě další moderní a žádanou vlastnost – patří mezi multifruitní typ, tzn., že za každým nodem vyrůstá několik plodů.

Pro fóliovníky je vhodná doba výsevu v průběhu dubna, na záhonech sejeme obvykle začátkem května (podle průběhu počasí), aby nám okurky vzešly po zmrzlých. Semínka v půdě většinou vzchází do týdne.
 

Volíme řádky ve vzdálenosti 80-120 cm a dáváme zhruba 15 semínek na 1 m délky řádku. Tuto odrůdu lze pěstovat i vertikálně, kdy se okurky vedou vzhůru po síti nebo konstrukci. Zde je rozteč řádků větší - 150 cm a vystačíme s 5 rostlinkami na 1 m řádku. Výsev již stačí jen zalít.

 

Sortiment skleníkových okurek
Okurky - kvašáky
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku26 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

kaca 20:07 30.04.2014
Pěkná reklama na pěkné svinstvo :( Nedozvěděla jsem se z videa nic užitečného, krom toho jak (zřejmě podplacení) "odborníci" stále tvrdí lidem, že se glyfosát rozloží během DVOU TÝDNŮ, přestože se už nějaký čas ví, že to jistě není pravda. Smutné.