Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V této reportáži si představíme principy Feng šuej (Feng shui), tradičního čínského učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Ukazuje nám, jak člověk může nejlépe žít v souladu s přírodními silami. Pokouší se nastoli...

Feng šuej zahrada

Loskuták - 7.6. - Feng shui zahrada

Vložit video na:

V této reportáži si představíme principy Feng šuej (Feng shui), tradičního čínského učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Ukazuje nám, jak člověk může nejlépe žít v souladu s přírodními silami. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie Čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město.

Feng shui doslova znamená vítr a voda. Celé učení se opírá o tok energie Čchi, která je všudypřítomná, vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie Čchi mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí, o pravých příčinách jejich problémů či nemocí.

Všechno kolem nás je v neustálém pohybu, život lidí, ale i naší planety i celého kosmu se odehrává v různých časových cyklech, každý tento cyklus má svou specifickou energii. Významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie, vycházející z dlouhodobého pozorného sledování přírody i nebeských událostí starověkými učenci.

Čchi energie je životní síla. Podle Feng šuej je třeba vytvořit takovou Čchi, aby plynula klidně, harmonicky a příznivě. Jin: vyjadřuje pasivní, ženský, studený, tmavý, měkký, vpravo, sudá čísla a Jang: vyjadřuje aktivní, mužský, horký, čirý, tvrdý, vlevo, lichá čísla.

Prvky a významy:

Dřevo:
růst, číslo 3 a 4, zelená barva, jaro, ráno, východ, jihovýchod
Voda: rozjímání i klid, číslo 1, tmavě modrá, černá a transparentní barva (např. okno) zima, sever, smysl života
Země: vztahy, výchova, soustředění, číslo 2,5 a 8, hnědá, tmavě žlutá, meruňková, střed světa, ale také severovýchod a jihozápad
Oheň: činnost, vášeň, osvícení, sebeúcta, úspěch, číslo 9, červená, rudá, jih
Kov: zábava, rozkoš, řád, tvořivost, uspořádání, číslo 6 a 7, bílá, stříbrná, měděná, kovová, západ a severozápad

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku
Loskuták - 618. díl - 7

Ochrana proti slimákům »

Každoročně se na zahradě objevují slimáci a okusují vše, na co přijdou. Letos jim navíc opět nahrála mírná zima. Potřebujeme najít spolehlivou ochranu, která nám především nyní pomůže zamezit ožírání, často dokonce sežrání mladých křehkých rostlinek. Tak se na to podívejte. více»
Loskuták - 614. dil - 1

Péče o vodomilné rostliny »

Pokud máte doma jezírko, je nezbytné ho po zimě vyčistit. Také je potřeba zkontrolovat pobřežní rostlinky a doplnit nové vodní. A to vše probereme v této reportáži, tak se podívejte. více»
lanit

Stavba a péče o skleník z polykarbonátu »

Je nerozbitný a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Řeč je o skleníku osazeným polykarbonátem, ve kterém je rychleji teplo a déle se tam teplo také udrží. A nemusíte se bát, má atest Státního Zdravotního Ústavu. Tak se na něj podívejte. více»
Loskuták - 613. díl - 10

Ošetření zplstnatělého trávníku »

Na jaře je nezbytné vyhrabat trávník, který po zimě jistě ukrývá travní plsť. A aby trávník rostl lépe, musíme ji zredukovat. Použijeme proto i přípravek, který plsť pomocí enzymů rozkládá a současně obsahuje i hnojivo, které je zjara pro hezký trávník nutné. Tak do práce. více»
Loskuták - 613. díl - 5

Drobné bobuloviny »

Abychom měli velkou úrodu, je potřeba dát na jaře našim ovocným keřům dobrou péči. Rybíz, angrešt, maliny i ostružiny potřebují okopat, přihnojit a správně prořezat. A o tom už v reportáži, kde také poradíme s výsadbou úplným začátečníkům. více»
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře