Venkovní stínicí technika

Publikováno 13. 5. 2012
Zdroj: TV Nova

Začíná jarní a letní sezóna – období zvýšené intenzity slunečního záření. Budovy se budou zahřívat, někdy i přehřívat, je možno je chladit klimatizací, která je ale jednak vyšší investiční zátěží a jednak energetickou zátěží a některým lidem dokonce nemusí vyhovovat – např. alergikům. Stínicí prvky vám umožní klimatizaci eliminovat a přitom vám problém přílišného zahřívání bytu nebo domu vyřeší. Po pořízení venkovních rolet se může teplota v interiéru snížit až o 4 až 5 °C. Se vším poradíme, podívejte se.

Venkovní stínicí technika navíc zadržuje sluneční paprsky ještě dříve, než ohřejí okenní tabuli, takže je v tomto smyslu účinnější než vnitřní stínicí technika, přesto je v tomto srovnání venkovní stínění používáno v České republice zatím minimálně. Zaměřme se tedy tentokrát pouze na venkovní stínění.

 

Jaké jsou typy venkovního stínění?

V České republice jsou na trhu k dispozici zejména venkovní žaluzie, venkovní rolety a markýzy. Méně známé jsou dále venkovní screeny, fasádní panely nebo slunolamy. Patří sem také okenice, ale ty se řadí spíše ke staršímu způsobu stínění.

 

Jaké mají jednotlivé typy výhody a při jakém použití se jejich výhod dá nejlépe využít?

Venkovní žaluzie – poskytují největší možnosti velmi citlivé regulace intenzity světla, a to díky nastavitelnosti lamel. Pokud je venkovní žaluzie v zimě zavřená s uzavřenými lamelami, také částečně snižuje úniky tepla. Stále častěji se používají i jako designový prvek, neboť mají široké možnosti dekorů. Venkovní žaluzie je možné ovládat např. klikou, ale vzhledem k tomu, že venkovní stínicí technika je přece jen mohutnější než interiérová, je velkou výhodou její motorické, popř. dálkové ovládání. V současné době jsou venkovní žaluzie nejčastěji používány na administrativních budovách nebo atypických rodinných domech.

Venkovní rolety – podstatnou výhodou venkovních rolet je výrazné omezení úniku tepla v zimě a naopak ochrana proti přehřívání interiéru v létě. Roleta navíc poskytuje také dobrou protihlukovou ochranu a v neposlední řadě ochranu před vloupáním do domu nebo bytu. Statistické údaje z Německa např. potvrzují menší množství vloupání právě do objektů opatřených na oknech a dveřích venkovními roletami. I rolety poskytují možnost různé intenzity zastínění, a to např. využitím větracích štěrbin. Díky možnosti zabudovat roletu přímo do nadokenních překladů ji lze i dodatečně namontovat na již hotové okno. Venkovní rolety se ovládají buď klikou anebo popruhem, i zde je ale velkou výhodou třetí možnost – elektrický pohon. Venkovní rolety jsou velmi dobře využitelné na všech typech rodinných domů, kde si získávají oblibu, mj. i díky široké škále dekorů (imitací dřeva) a díky možnosti lakování do jakékoliv barvy.

U venkovních žaluzií i venkovních rolet, pokud jsou poháněny motoricky, je další výbornou možností programovatelnost jejich ovládání, díky které můžete vytvářet dojem, že dům nebo byt je neustále obydlený (nepravidelným pohybem stínicích prvků a rozsvěcením světel v místnostech), a to i v době, kdy jste např. na dovolené.

Markýzy – umožňují, abyste si „prodloužili“ svůj dům či byt. Jsou tedy vhodné zejména na zastínění teras, případně k přistínění velkých prosklených ploch (např. před výlohami nebo u „zahrádek“ restaurací). Také markýza zachytí tepelnou energii ještě před oknem a tím zamezuje přehřívání interiéru. Umožňuje ale také posezení při mírném dešti (potom je ovšem potřeba nechat ji vyschnout – není to deštník) a vzhledem k tomu, že je možno ji dovybavit osvětlením a topením, umožní vám protáhnout si letní sezónu a posedět si venku příjemně i v chladnějším období. Také u markýz je dnes možno vybrat si z nepřeberného množství dekorů a látek. Přestože i markýzu lze ovládat klikou, výhodou je opět elektrický pohon. Díky svým přednostem jsou nejčastěji používány u rodinných domů – na terasách a zahradách a u venkovních prostor restaurací.

 

Stínicích prvků, které nám v právě začínající sezóně mohou značně zpříjemnit život, je velká škála, a to jak podle účelu, který zamýšlíme, tak také z hlediska vzhledu, rozměrů nebo způsobu manipulace s nimi. Řada firem, které se výrobou a montáží těchto výrobků zabývají, právě proto v začátku sezóny připravila pro své zákazníky možnosti, jak si tyto výrobky prohlédnout, vyzkoušet, osahat apod. Přichystali pro vás na 16. května Den stínicí techniky, kde je možno o stínicí technice získat spoustu informací u firem v jednotlivých regionech.

 


Mohlo by vás zajímat:
Interiérové rolety
Solární žaluzie
Markýza

Z Tipů ptáka Loskutáka:
Předokenní rolety proti úniku tepla i přehřívání
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz