Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Začíná jarní a letní sezóna – období zvýšené intenzity slunečního záření. Budovy se budou zahřívat, někdy i přehřívat, je možno je chladit klimatizací, která je ale jednak vyšší investiční zátěží a jednak energetickou zátěží a některým lidem dokon...

Venkovní stínicí technika

Vložit video na:

Začíná jarní a letní sezóna – období zvýšené intenzity slunečního záření. Budovy se budou zahřívat, někdy i přehřívat, je možno je chladit klimatizací, která je ale jednak vyšší investiční zátěží a jednak energetickou zátěží a některým lidem dokonce nemusí vyhovovat – např. alergikům. Stínicí prvky vám umožní klimatizaci eliminovat a přitom vám problém přílišného zahřívání bytu nebo domu vyřeší. Po pořízení venkovních rolet se může teplota v interiéru snížit až o 4 až 5 °C. Se vším poradíme, podívejte se.

Venkovní stínicí technika navíc zadržuje sluneční paprsky ještě dříve, než ohřejí okenní tabuli, takže je v tomto smyslu účinnější než vnitřní stínicí technika, přesto je v tomto srovnání venkovní stínění používáno v České republice zatím minimálně. Zaměřme se tedy tentokrát pouze na venkovní stínění.

 

Jaké jsou typy venkovního stínění?

V České republice jsou na trhu k dispozici zejména venkovní žaluzie, venkovní rolety a markýzy. Méně známé jsou dále venkovní screeny, fasádní panely nebo slunolamy. Patří sem také okenice, ale ty se řadí spíše ke staršímu způsobu stínění.

 

Jaké mají jednotlivé typy výhody a při jakém použití se jejich výhod dá nejlépe využít?

Venkovní žaluzie – poskytují největší možnosti velmi citlivé regulace intenzity světla, a to díky nastavitelnosti lamel. Pokud je venkovní žaluzie v zimě zavřená s uzavřenými lamelami, také částečně snižuje úniky tepla. Stále častěji se používají i jako designový prvek, neboť mají široké možnosti dekorů. Venkovní žaluzie je možné ovládat např. klikou, ale vzhledem k tomu, že venkovní stínicí technika je přece jen mohutnější než interiérová, je velkou výhodou její motorické, popř. dálkové ovládání. V současné době jsou venkovní žaluzie nejčastěji používány na administrativních budovách nebo atypických rodinných domech.

Venkovní rolety – podstatnou výhodou venkovních rolet je výrazné omezení úniku tepla v zimě a naopak ochrana proti přehřívání interiéru v létě. Roleta navíc poskytuje také dobrou protihlukovou ochranu a v neposlední řadě ochranu před vloupáním do domu nebo bytu. Statistické údaje z Německa např. potvrzují menší množství vloupání právě do objektů opatřených na oknech a dveřích venkovními roletami. I rolety poskytují možnost různé intenzity zastínění, a to např. využitím větracích štěrbin. Díky možnosti zabudovat roletu přímo do nadokenních překladů ji lze i dodatečně namontovat na již hotové okno. Venkovní rolety se ovládají buď klikou anebo popruhem, i zde je ale velkou výhodou třetí možnost – elektrický pohon. Venkovní rolety jsou velmi dobře využitelné na všech typech rodinných domů, kde si získávají oblibu, mj. i díky široké škále dekorů (imitací dřeva) a díky možnosti lakování do jakékoliv barvy.

U venkovních žaluzií i venkovních rolet, pokud jsou poháněny motoricky, je další výbornou možností programovatelnost jejich ovládání, díky které můžete vytvářet dojem, že dům nebo byt je neustále obydlený (nepravidelným pohybem stínicích prvků a rozsvěcením světel v místnostech), a to i v době, kdy jste např. na dovolené.

Markýzy – umožňují, abyste si „prodloužili“ svůj dům či byt. Jsou tedy vhodné zejména na zastínění teras, případně k přistínění velkých prosklených ploch (např. před výlohami nebo u „zahrádek“ restaurací). Také markýza zachytí tepelnou energii ještě před oknem a tím zamezuje přehřívání interiéru. Umožňuje ale také posezení při mírném dešti (potom je ovšem potřeba nechat ji vyschnout – není to deštník) a vzhledem k tomu, že je možno ji dovybavit osvětlením a topením, umožní vám protáhnout si letní sezónu a posedět si venku příjemně i v chladnějším období. Také u markýz je dnes možno vybrat si z nepřeberného množství dekorů a látek. Přestože i markýzu lze ovládat klikou, výhodou je opět elektrický pohon. Díky svým přednostem jsou nejčastěji používány u rodinných domů – na terasách a zahradách a u venkovních prostor restaurací.

 

Stínicích prvků, které nám v právě začínající sezóně mohou značně zpříjemnit život, je velká škála, a to jak podle účelu, který zamýšlíme, tak také z hlediska vzhledu, rozměrů nebo způsobu manipulace s nimi. Řada firem, které se výrobou a montáží těchto výrobků zabývají, právě proto v začátku sezóny připravila pro své zákazníky možnosti, jak si tyto výrobky prohlédnout, vyzkoušet, osahat apod. Přichystali pro vás na 16. května Den stínicí techniky, kde je možno o stínicí technice získat spoustu informací u firem v jednotlivých regionech.

 


Mohlo by vás zajímat:
Interiérové rolety
Solární žaluzie
Markýza

Z Tipů ptáka Loskutáka:
Předokenní rolety proti úniku tepla i přehřívání
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

StandaS 16:24 28.12.2017
My jsme o venkovních žaluziích taky docela uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli pro rolety den a noc v kazetě, vypadají totiž naprosto úžasně, propouští do domu světlo a díky dobrému materiálu se taky snadno udržují :) Pro představu přikládám odkaz - http://www.mk-rolety.cz/latkove-rolety/den-a-noc/
pavla 09:59 27.11.2015
V domě máme všude klasické žaluzie, ale přemýšlím, že bysme místo nich dali venkovní rolety. Už z toho důvodu, že díky roletám bysme uspořili náklady na vytápění a snížil by se venkovní hluk, protože bydlíme přímo u hlavní silnice a občas kolem nás vede objízdná trasa, takže auta jde slyšet opravdu hodně. Na jaře nám dělala firma MM žaluzie markýzu nad terasou, takže jestli půjdeme do venkovních rolet, tak se určitě obrátím zase na tuto firmu.