Krby a kamna

Aktualizováno 11.05.2014


Ceny energií neustále rostou. Rádi byste si pořídili topení nezávislé na centrálních zdrojích? V této reportáži vám představíme možnost přitápění klasickými krbovými kamny i kamny na pelety. Ukážeme vám také novou generaci kuchyňských sporáků na pevná paliva, na které lze napojit keramická kamna, na nichž můžete vařit, ale i grilovat.

Možností přitápění je mnoho, záleží na tom, zda se rozhodneme pro doplňkové topení pro jednu místnost, více místností či celý dům. A také záleží na tom, zda chceme být zcela nezávislí na cenách energií, nebo to zkombinovat.
Jednou z možností jsou klasická krbová kamna, která se dnes mimo jiné prodávají i v designovém provedení.

Další možností jsou kamna na pelety, která se mohou nastavit na požadovanou teplotu a stejně jako krbová kamna nám vytápějí vždy jednu místnost. Však kamna na pelety nejsou autonomním zdrojem, jsou závislé na elektřině (odběr energie je minimální, zhruba jako 100W žárovka). Však ve chvíli, kdy se vypne proud, tak nefungují. Jejich výhodou je, že se dají zapnout přes GSM modul, tedy na dálku.

Kdybychom si chtěli pořídit centrální zdroj topení, který by byl alternativní k centrálnímu vytápění v domě, tak máme několik možností. Jednak systém, kde rozvádíme teplý vzduch. V jedné místnosti tedymáme krb a po domě rozvádíme teplý vzduch pomocí teplovodů. Můžeme napojit kachlová kamna, krb na vodu (vodní výměník) a teplo, které vzniká při spalování dřeva, můžeme rozvádět pomocí média vody.

V poslední době přišla na trh nová generace sporáků, které umí několik věcí a jsou napojené na celá kachlová kamna. A na keramické desce můžeme vařit, dole se přikládá dřevo. A také můžeme na tomto sporáku grilovat. Gril je ukrytý pod deskou.

Více informací zjistíte v reportáži.

 

Přečtěte si také:
Krbová kamna
Teplovodní krby a kamna
Design krbů

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku