Výsev petržele a mrkve do hrůbků

Aktualizováno 05.02.2016


Představíme vám nový způsob pěstování mrkve a petržele na hrůbcích, které dávají kvalitnější úrodu. Ukážeme si přípravu těchto hrůbků a výsev.

Pravidelně zjara sejeme na záhony do řádků petržel a mrkev. A většina z nás už má za sebou nejednu zkušenost s různou kvalitou půdy a krátkými nebo deformovanými kořeny. Nový způsob pěstování zahrnuje pěstování kořenové zeleniny na hrůbcích.

Řádky vypadají podobně jako při pěstování brambor, jen s tím rozdílem, že je připravíme hned na počátku, před výsevem. Na klasicky zpracovaném záhoně, dobře prokypřeném a již vyhnojeném (nedáváme k mrkvi ani petrželi hnůj!) nakopčíme hrůbky podobně jako u brambor, ale budou mírně širší, v rozmezí 50 – 60 cm. Horní část nenecháme špičatou, ale srovnáme ji. Do takto připraveného hrůbku sejeme dvouřádek mrkve nebo petržele. Kořeny budou mít pod sebou dostatek půdy pro růst, budou delší, hezčí a určitě se budou i snáze sklízet. Hrůbky se dají připravit předem, 2 až 3 týdny před výsevem, lépe pak sednou. Hrůbky přinášejí výborné pěstitelské výsledky zejména na těžších půdách, ale lepší úrodu zaznamenáme všade.

Každoročně zahrádkáři bojují s nepravidelně a velmi pomalu vzcházející petrželí. Letos se objevuje novinka - předklíčené osivo petržele. Právě pro ně jsou hrůbky ideální. Sejeme, až když je dostatečně teplo. Osivo totiž nesmí na záhonku promrznout, samozřejmě chráníme ho před mrazem již uložené v sáčku. Do půdy musí, až když jsou optimální podmínky pro růst a klíčení (obecně v průběhu dubna, řídíme se aktuálním průběhem počasí a polohou zahrady). Hned po výsevu předklíčeného osiva záhonek zalijeme. Předklíčené osivo se připravuje speciálním procesem v odborném podniku a musím se vyset do 90 dnů od ošetření. Takto ošetřené osivo vzchází velmi rychle a rovnoměrně, za dobrých podmínek do týdne. Vysévá se řidčeji než při běžném setí petržele. Vyplatí se hned po výsevu překrýt záhon netkanou textilií, lépe reguluje vláhu a udržuje teplo. Když udělám některou zásadní pěstitelskou chybu, semeno nám totiž vůbec nevyklíčí. Dbáme tedy na vhodné výsevné období a vrstvička půdy s výsevem nesmí proschnout a nesmí se na ni vytvořit škraloup.

Je zřejmé, že předklíčené osivo má omezenou dobu použitelnosti, slouží k okamžitému výsevu, nemůže se skladovat na později, natož na příští rok. Zatím je dostupné v jediné odrůdě Orbis, která je velmi oblíbená díky dobrému zdravotnímu stavu, vysokému výnosu s hladkým bílým kořenem a svěží natí.
 

Přečtěte si také:
Mrkve - třídění podle kořenů
Pastinák a kořenová petržel
Ředkve
Výsev a předpěstování paprik

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz