Oprava a výběr okapů

Aktualizováno 02.06.2015


Skončila zima, a na některých střechách došlo k poškození, nebo dokonce destrukci okapového systému. Ve velké většině případů je to způsobeno nevhodnou volbou typu okapového systému, nebo chybami při jeho instalaci. Jak tedy postupovat při výběru? Poradíme v reportáži.

Jak tedy postupovat při výběru? Okapový systém je vždy potřeba vhodně nadimenzovat – a to jak ve smyslu odvodu vody, tak ve smyslu únosnosti (háky). Dalším důležitým parametrem je volba vhodného materiálu, ze kterého jsou okapy zhotoveny. V současnosti je nabídka na trhu široká, je však potřeba se v ní zorientovat.

 

Rozdělení okapů:
1. Kovové okapové systémy bez povrchové úpravy – zejména měď, titanzinek, nerez.
Vysoce jakostní, ale jejich použití má své specifika. Jejich cena je poměrně vysoká. Zejména u mědi nebezpečí zcizení.
2. Plastové okapové systémy
Nízká cena, ale i nižší životnost. Náchylné k poškození
3.
Ocelové pozinkované s povrchovou úpravou. Dobrý poměr kvalita-cena, vysoká životnost, minimální nároky na údržbu a možnost přizpůsobení barvy k barvě střechy, nebo fasády.

Pokud jde o technické parametry, je vhodné srovnat hloubku okapu, protože ne vždy jsou okapy stejné. Důležité je i to, zda systém obsahuje veškeré prvky potřebné pro bezchybnou funkčnost celého systému. Aby celý systém dlouhodobě dokonale fungoval, je potřeba dbát při jeho instalaci na některá základní pravidla. Okapy musí být umístěny pod spádnici střechy, aby sjíždějící sníh okap přitěžoval co nejméně.

Musí být zvolen správný typ a počet háků. Dále je vhodné, a to nejen z důvodu ochrany okapového systému, střechu opatřit systémem sněhových zábran.

Nejčastěji se vyskytují tři typy háků: jazýčkové (popis a ukázka instalace - budou výřezy ve střeše), zaklapávací a kombi. (V rámci záběru na jednotlivé typy háků popsat výhody. Instalace nad krokve, na desku i uprostřed rozpětí a na čelní desku u kombi háků) Dále je celý systém možno vyztužit stagy. Jsou to prvky zajišťující stabilitu systému. (demonstrovat únosnost.)
Ukážeme si všechny prvky systému: žlab, kotlík, spojku, roh nebo kout, koleno, svodovou rouru, odskok, odbočku. Instalace okapů není složitá, ale vzhledem k tomu, že je potřeba k tomu speciální nářadí, je lepší nechat instalaci na odbornících. Je potřeba určit správný rozměr žlabu a průměr svodů, a počet svodů ve vztahu k ploše střechy. Důležité je zajištění spádu – je zajištěno správným ohnutím háků. Údržba je minimální. Jde zejména o odstranění napadaného listí a jiných nečistot a případné drobné opravy poškozené povrchové úpravy pomocí opravných barev.

Představíme si i další prvky, jako jsou například sněhové zábrany. Obecně se dá říct, že slouží ke stabilizaci sněhové vrstvy na střeše. Jde o to, aby se sníh nedal samovolně do pohybu a nezničil částí střechy, nebo nezpůsobil škody pod střechou. Samozřejmě chrání i okapový systém. Na modelu si ukážeme i další díly jako jsou držáky, SZ 80, nosy. Popíšeme, co k čemu slouží, jaký je rozdíl mezi instalací u velkoformátových krytin (i dodatečná montáž) a maloformátových krytin (vždy před instalací krytiny). Ukážeme šrouby, těsnění, upozorníme na nutnost použití správného spojovacího materiálu.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

KUSUDAMA

KUSUDAMA

Marta Svobodová nám představí techniku japonského skládání papíru – jeden z…