Jak vybírat spotřebiče do kuchyně

Aktualizováno 17.09.2015


V této reportáži poradíme divákům, jak si správně vybrat spotřebiče do kuchyně. Při výběru sporáku nebo varné desky, by si každý měl nejprve položit tři základní otázky: jak velká je kuchyně, v jakém je stylu a zejména, jestli sporák bude napojen na plyn nebo elektřinu.

Výhodou plynových sporáků je zejména možnost snadného regulování hořáků a okamžitá potřebná intenzita ohřevu. Naproti tomu elektrickou troubu oceníte především při pečení, které je rychlejší a rovnoměrnější než u trouby plynové.

Možností je celá řada a lze si vybrat z vestavných i volně stojících pomocníků, ze samostatných pečicích trub (které můžete kombinovat s varnou desku), varných desek, stolních trub, mikrovlnných trub, anebo můžete zvolit vyzkoušený sporák. Několik možností si ukážeme v této reportáži.

1. Elektrické pečící trouby:

Vyznačují se moderním designem a pokročilým uživatelským rozhraním, takže se tu snoubí nejmodernější technologie a inovativní funkce. Velký vnitřní prostor těchto trub (73 litrů), umožňuje umístění 5ti pečících pozic, s tím, že na třech úrovních se dá připravovat různé pokrmy najednou, aniž by se smíchaly různé vůně. Ovládání těchto pečících trub může být jak mechanické (otočné knoflíky), tak i dotykové. Veškeré informace lze sledovat na přehledném displeji – na barevném nebo černobílém textovém resp. grafickém. Další nespornou výhodou je nové výkonné topné těleso a unikátní rozvod horkého vzduchu, pomocí toho lze připravovat pokrmy bez před ohřevu, tím šetříme čas a energii. Díky své sofistikované technologii vedou tyto moderní přístroje i nezkušeného uživatele krok za krokem v průběhem vaření (např.: na kterou pečicí pozici je třeba umístit plech, kdy je potřeba obrátit jídlo apod..).

2. Multifunkční trouby tzv. mikrovlnky
Moderní multifunkční trouby jsou vybaveny funkcí distribuce mikrovln 3D, která zaručuje velmi rychlý, zároveň rovnoměrný ohřev nebo rozmrazování. Tato funkce umožňuje například současné spuštění mikrovln a grilu. Výhodou je opravdu rychlá příprava pokrmů, např. pečené kuře za 20 min., pizza za 10 min., hranolky za 9 min. Důležitou pomůckou při tomto typu pečení je speciální pečící talíř, díky kterému se potravina při maximální a zároveň konstantní teplotě pečícího talíře nepřipálí. Další možností přípravy pokrmů je vaření v páře. Jedná se o zdravou a rychlou přípravu potravin – součástí výbavy je tříposchoďový "pařák". V mikrovlnce lze připravovat i např. vánoční cukroví, buchty apod., a to díky horkému vzduchu.

3. Indukční varné desky
Indukční varná deska pracuje na odlišném principu ohřevu. Její primární devízou je takřka nulová ztráta tepla při přechodu - ohříváno je přímo dno kovové nádoby. V rámci ohřevu elektrickou energií je typem, který je energeticky nejméně náročný a většinou se vyrábí se sklo-keramickou vrchní deskou. Mezi nesporné výhody patří rychlost ohřevu, bezpečnost – indukční sklo-keramická varna deska mnohem rychleji chladne v porovnání s deskou sklo-keramickou s klasickým odporovým ohřevem 6min : 25 min, energetická efektivnost: 90%, snadné čištění – na indukční desce se nic nepřipálí.

4.Varné desky-plynové

Výhodou plynových varných desek je u plotýnek jejich rychlost, dobrá regulovatelnost a úspora tepelné energie. Hořáky dosahují okamžitě potřebnou intenzitu ohřevu a po vypnutí neuniká zbytkové teplo, jako je tomu u elektrických plotýnek. U plynových plotýnek důležité také jejich mřížky, jež by měly zajistit mimo jiné i dostatečnou stabilitu odkládaných nádob. Jsou tu i možnosti pořídit si vysoce výkonný WOK čtyř korunkový hořák s držákem na WOK pánev. Výhodou je rovnoměrně rozložený plamen ve čtyřech prstencích na dně ohřívané pánve a tudíž perfektně prohřáté i připravené jídlo. Plynové desky jsou vybaveny bezpečnostními ventily hořáku a tryskami na PB pro připadnou výměnu.

 

Přečtěte si také:
Multifunkční mikrovlnné trouby
Trendy kuchyňských linek
Sušení a praní prádla
Mycí centra

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Jak krájet sýry

Jak krájet sýry

Ukážeme si, jak by se měly krájet různé druhy sýrů. Každý druh vyžaduje…