Ekologické nátěry

Aktualizováno 02.03.2016


Ekologické nátěry nebo také ekologické nátěrové hmoty jsou takové, které co nejméně zatěžují životní a pracovní prostředí nebezpečnými, hořlavými a jinak škodlivými látkami. Přestože se v praxi tyto barvy používají na různé účely, stále je rozšířen názor, že syntetické barvy jsou lepší než vodou ředitelné. Pokud zvážíme všechny aspekty včetně ekologických, jeví se „vodovky“ vhodnější pro většinu účelů. Podívejte se.

Často se klade rovnítko mezi ekologické a vodou ředitelné barvy. To je do značné míry pravdivé, zejména s ohledem na obsah VOC – těkavých organických látek, laicky řečeno ředidel. A pokud se zváží všechny aspekty včetně ekologických, jeví se vodou ředitelné barvy lepší, vhodnější pro většinu účelů.

Ekologické vodou ředitelné nátěry se používají především při nátěrech v interiéru, tzn. na nátěry stěn, kovových a dřevěných ploch. Konkrétně může jít např. o nátěr topných těles – radiátorů. Tradiční  rozpouštědlové barvy, dříve používané pro tyto účely, mají některé negativní vlastnosti – obvykle mají tendenci žloutnout a obsahují značné množství VOC. Tyto problémy velice dobře řeší vhodné, speciálně formulované vodou ředitelné barvy – nežloutnou, rychle zasychají, obsahují jen nepatrné množství VOC, dají se aplikovat na teplé radiátory a je možno jimi natírat i měděné trubky a díly.

Dalším významným produktem jsou tzv. „barvy na všechno“, tedy barvy s širokým uplatněním. Tím se obvykle rozumí takové barvy, které lze použít pro povrchové úpravy různých podkladů (kovů, dřeva, stěn, betonu, plastů) a v rozmanitých podmínkách (exteriér, interiér, specifická prostředí). Typický představitel zahrnuje nejen vlastní nátěrovou hmotu, ale i barvy související.

Do skupiny „univerzálních“ barev je možno zařadit speciální podskupinu – barvy pro efektní povrchové úpravy. Obvykle se aplikují nejrůznějšími technikami, a tak je možno dosáhnout zajímavých efektů – barevných, strukturních atd.

Ekologické barvy je možno využívat i pro velmi náročné aplikace, jako jsou třeba střechy, okapy apod. Vhodné typy takovýchto barev spolehlivě chrání i obtížné podklady, jako je třeba (nový) pozinkovaný plech. Postačí jen kvalitní odmaštění a pak lze kvalitně a bez obav natírat.

 

 

Připomeňte si také:
Nátěry kovových konstrukcí
Renovace dřevěných ploch
Zesvětlující nátěry na dřevo
Nátěrové hmoty na betonové povrchy
Nátěry oken
Fasády
Tepelně-izolační nátěr
Příprava na malování
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Nátěry oken

Nátěry oken

Dřevěná okna působí příjemně a přirozeně, dřevo však neustále pracuje, nasává…