Příprava palivového dříví na zimu

Aktualizováno 21.02.2016


Příprava dříví na zimu nekončí tím, že u vás na zahradě sklopí traktor několik valníků nařezaného dřeva. Metrová polena nebo kratší špalky je zcela jistě nutné naštípat na polínka, která by se vešla do krbových kamen nebo do kotle na dřevo. Jakým nejefektivnějším způsobem můžeme v dnešní době tuto každoročně se opakující a pro někoho velmi úmornou práci vykonat? Ukážeme si přednosti hydraulické štípačky.

 

Ukážeme si přednosti hydraulické štípačky. Oproti práci se sekyrou nám štípačka přináší výraznou časovou úsporu. Dozvíme se, jaký typ štípačky zvolit, jestli horizontální nebo vertikální, a jaké jsou výhody daného typu. Vysvětlíme i výhody štípaček na 230 V a na 400 V.
Pořízení štípačky se nám určitě vyplatí, ať už díky časové úspoře při přípravě palivového dříví, nebo s ohledem na šetrnost k našemu zdraví.

Štípačky dřeva – zásoby paliva snadno a rychle

 

Topení dřevem je stále oblíbenější nejen u nás, ale i v celé Evropě. Plyn a elektřina zdražují a výhledy do budoucna nejsou v tomto směru ani nadále příliš optimistické. Jak se ale vyhnout úmorné dřině při každoročním zpracovávání dřeva? Řešením by mohly být hydraulické štípačky.

Odborníci na topné systémy se navíc shodují, že nejekonomičtějším způsobem vytápění je v současnosti kombinace dřeva s elektřinou či plynem. Důvody pro stoupající oblibu ve vytápění dřevem ale nemůžeme přisuzovat jen finančnímu hledisku. Vždyť kdo z nás by se nechtěl pohroužit do romantické atmosféry, ke které praskající oheň v krbu či v krbových kamnech patří. Je v tom cosi archetypálního. Jako by v nás byla zakódovaná pravěká zkušenost našich předků, kteří se společně hřáli u otevřeného ohně. Je zde ale rozdíl – naši předci se mohli o své ohniště starat celý den, byla to jedna z jejich životně důležitých činností.

Dnešní životní styl nám nedovoluje trávit přípravou ohně mnoho času. Většina z nás si nemůže dovolit víc než sáhnout do zásob dříví, vložit poleno do kamen a škrtnout sirkou. To sice zabere nanejvýš pár minut, ale problém je právě v přípravě oné zásoby dříví. Abychom zpracovali tolik dřeva, které by nám vystačilo po celou topnou sezonu, museli bychom se sekyrou a kalačem ohánět spoustu nekonečných dní, které zanechají stopy na našich zádech i rukou. Není ale třeba zoufat. Moderní hydraulické štípačky poháněné elektromotory zvládnou tuto práci snadno, rychle a bezpečně.

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty. Základním hlediskem při výběru konkrétního stroje by nemělo být pouze množství štípaného dříví, ale také otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Proto vždy vybíráme štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny funkčními kolečky pro případné přesuny.

Horizontální štípačka vyhovuje uživatelům, kteří nejsou na palivovém dříví závislí a přitápějí si jen příležitostně. Tlak pěti tun si dokáže poradit až s půlmetrovými poleny. Výhodou těchto strojů je jejich nízká hmotnost, ideálně do 45 kg.

Vertikální štípačky jsou určeny pro zpracovávání větších objemů dřeva. Oproti sekyře pracují čtyřikrát rychleji. Jsou opatřeny polohovacím pracovním stolem, který umožní štípání polen různých rozměrů a obouruční bezpečnostní úchop. Stroj s tlakem 6 tun si dokáže poradit s poleny dlouhými kolem jednoho metru. Stroje s tlakem 10 tun se nezastaví ani před poleny s průměrem 40 cm o délce až 130 cm. Při takovém výkonu je žádoucí elektrický motor s třemi fázemi, které zabrání případným výpadkům elektrického proudu.
Výhodou vertikálních štípaček je variabilní konstrukce klínu, která dává na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit.

 

 

 

Přečtěte si také:
Štípačky dřeva – Víme, jak na polena bez sekery
Hotové palivové dříví
Briketa z listí
Vytápění biomasou - 1. díl
Vytápění biomasou - 2. díl
Plynová topidla mají své výhody


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Šalvěj

Šalvěj

Šalvěj patří mezi nezastupitelné rostliny pozdního léta a důležité trvalky…