Šalvěj

Aktualizováno 17.03.2016


Šalvěj patří mezi nezastupitelné rostliny pozdního léta a důležité trvalky pěstované na zahradě. Hodí se jak na záhony, tak do nádob – na terasy, balkony i parapety. V reportáži si pohovoříme o pěstitelských možnostech i využití v kuchyni a domácí lékárně.

Šalvěj patří mezi nezastupitelné rostliny pozdního léta a důležité trvalky sázené na venkovní záhony i do nádob. Pro včelaře zase představuje důležitou medonosnou rostlinu, ze které se získává potěšení pro naše jazýčky – hustý bílý a příjemně vonící šalvějový med, který navíc velmi pomalu krystalizuje.

Pěstitelsky je šalvěj nenáročná rostlina, mimo jiné také dobře snáší sucho. Patří na prosluněná místa. Ani na půdu nejní náročná, ideální pro ni je však půda vápnitá.

Vytrvalé šalvěje poutají pozornost jako léčivky nebo okrasné rostliny. Nicméně léčivá keříčkovitá šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je přímým důkazem toho, že šalvěj může být zároveň léčivá i okrasná. Uplatňuje se také často v podzimních truhlících a okrasných nádobách. Bývá i ozdobou květináčů s bylinkami. Dorůstá 30–50 cm, je víceméně stálezelená, podlouhlé lístky jsou na dotek sametově hebké, stříbřitě šedivé a často s různou kresbou – žlutozeleně skvrnitá (Variegata), s listy červenavě zbarvenými (Purpurascens) či s listy šedozelenými se žlutobílou nervaturou a skvrnami, které posléze zrůžoví (Tricolor). Kromě těchto nejčastěji pěstovaných ale máme ještě další možnosti, kterou odrůdu šalvěje zvolit.

Od konce srpna ji již neseřezáváme, aby dobře přezimovala. Základní druh se množí semenem a odrůdy řízkováním.

Šalvěj je známá svými dezinfekčními a protizánětlivými účinky, zlepšuje trávení, a proto neschází při přípravě bůčku, jehněčího, ale báječně doplní také křehké maso, jako je králičí nebo kuřecí, a jiné grilované pochoutky. Nesmí chybět při přípravě zvěřiny. Jen je třeba s ní zacházet střídmě, při nadměrném množství je totiž hořká. Přehnali jste to se zmrzlinou? Kloktejte čajem ze šalvěje!

Mezi žádané trvalky patří vzpřímeně rostoucí Salvia nemorosa. Jistě neplatí, že má pouze modrou barvu. Tu najdeme např. u hojně pěstované odrůdy Salvia superba, jež má navíc červené kalichy a listeny, které zůstávají na rostlině nadále po odkvětu a prodlužují její krásu. Dorůstá 60–80 cm. Kromě typického modrého odstínu však máme také odrůdy bílé nebo růžové a to nám dává možnost vytvářet krásné kombinace.

Doporučujeme zahradnický trik – šalvěj vždy po prvním květu seřízneme a ona znova pokvete.

Ozdobná robustní Salvia argantea s velkými stříbřitými plstnatými listy vytváří u země bohatou nepřehlédnutelnou růžici, která přetrvá po celou zimu. Pěstujeme ji především pro tyto listy. Bílé květy tvořící se v červnu a červenci jsou poměrně nenápadné. Když je včas, hned před odkvětem, odstraníme, prodloužíme životnost rostliny. Většinou vydrží jen 2–3 roky, ale dobře se množí semenem.

 


Přečtěte si také:
Trvalky na vaší zahradě
Podzimní astry, hvězdnice a rozchodníky
Echinacea, barevné variace
Romantická léčivá zahrádka
Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální
Léčivé bylinky

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Rehabilitace

Rehabilitace

Pokud je váš čtyřnohý mazlíček po operaci kolene, páteře nebo pokud kulhá či má…