Bazalka – čerstvá novinka

Aktualizováno 29.10.2015


Bazalka naprosto zdomácněla v naší kuchyni. Již jsme si v Loskutáku společně představili širokou paletu druhů této rostliny. Dnes se, přes mnohost sortimentu, budeme věnovat pouze jednomu z nich. Jedná se o naprostou novinku – bazalku Mánes, která se letos poprvé představila na výstavě Flora Olomouc.

Bazalka může mít listy velké i malé, kadeřavé i hladké, také mohou být různě zbarvené – vyskytují se v odstínech zelené, ale mohou mít i purpurové zbarvení. A ta chuť a vůně! Od pro bazalku typické až po třeba skořicové tóny. Přes mnohost sortimentu se dnes budeme věnovat pouze jednomu druhu bazalky. Jedná se o naprostou novinku, která se letos poprvé představila na výstavě Flora Olomouc.

Bazalka snadno roste z výsevů, pěstuje se na záhonech i v nádobách. Potřebuje lehčí propustnou půdu. Při jejím pěstování můžeme využít speciální substrát pro bylinky a zejména rostlinám v nádobách přidáme hnojivo pro bylinky z řady ekologických přípravků. Protože bazalka v zimě potřebuje nejen teplo, ale také dostatek světla, nedělejte si před zimou velké zásoby rostlin. Raději včas natě naložte do oleje, octa a případně zmrazte. Sušená bazalka není nejlepší variantou, rychle mění a ztrácí aroma. Postupně ji začněte vysévat hlavně zjara.

Bazalka je tradiční součástí rajčatových a smíšených salátů. Výbornou přísadou do salátů spolu s bazalkou může být také další novinka – jedná se o lněný olej, český produkt. Dietetickým složením se vyrovná oleji olivovému a v našem chladnějším pásmu může být jeho zajímavou alternativou. Len nám na zahradě také vyroste. Semínka z něj získaná se hodí na posypání pokrmů. Olej raději necháme vylisovat profesionálům.
 

 

Přečtěte si také:
Vytrvalé bazalky
Bazalky – paleta odrůd a možností
Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální
Vysazování a pěstování bylinek

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Šalvěj

Šalvěj

Šalvěj patří mezi nezastupitelné rostliny pozdního léta a důležité trvalky…