Výběr vysavače

Aktualizováno 26.09.2015


V této reportáži vám poradíme, jak si vybrat ten správný a vhodný vysavač pro svou domácnost. Vysávání není příliš oblíbená činnost, ale pokud chceme mít doma uklizeno a čisto, tak je to prostě potřeba. Na volbě vysavače potom záleží, jak bude vysávání účinné a pohodlné.

Jak si vysavač vybrat?

Při výběru vysavače by měl kupující zvážit následující kritéria:

Jak velký je obytný prostor a jaký máme typ podlahy?
Odpověď na tuto otázku je velmi důležitá, protože pro malou domácnost bude zbytečné si kupovat velký vysavač, naopak pro velkou domácnost by zase byla chyba kupovat si zbytečně malý přístroj, u kterého budeme muset velmi často vyměňovat prachové sáčky či filtry. Vybírat podle typu podlahy je pak důležité kvůli tomu, aby vysavač disponoval správnou podlahovou hubicí. Na koberce se používá jiný typ hubice než např. na dlažbu či parketovou podlahu. Dle typu podlahy je pak uzpůsoben výkon vysavače/hubice, filtry a příslušenství.

 

Jak velká je domácnost? Jsou v ní děti? Domácí zvířata? Je potřeba dodržovat zvýšenou hygienu? Např. z důvodu alergií atd.?
Tato hlediska jsou neméně důležitá, a to z toho důvodu, že vysavače dle požadavku mají speciální filtry (pro alergiky, pro zvířata atd.), které zvyšují účinnost vysávání, a tím splňují nároky na hygienu.

 

Jak je to s bezsáčkovými vysavači? V čem je rozdíl?
Je to v první řadě v hygieně?
Představte si, že veškerý prach, který doma vysajete, musíte dostat z vysavače do odpadu. U sáčkových vysavačů pohodlně vyjmete prachový sáček, který má vlastní uzávěr, a hodíte jej do odpadkového koše. U bezsáčkového vysavače ten prach musíte někde vyklepat a to je nemožné udělat tak, aby se prach opět nevířil. Opravdu není nic nepříjemnějšího, než když máte dobrý pocit z toho, že jste si doma uklidili, a jste opět nuceni do kontaktu s prachem, protože musíte vyčistit vysavač. A to už vůbec nemluvě o tom, že když prach vyklepete, tak ve vysavači pořád  zůstává špinavý prachový prostor, který také musíte buď vymýt, nebo vytřít. V podstatě se zde zbavujete prachu dvakrát. Jednou při vysávání a podruhé při úklidu vysavače. O hygieně se zde tedy moc hovořit nedá.

 

Nemůže se prachový sáček protrhnout?
Dnes jsou sáčky do vysavačů vyráběny z velmi odolných materiálů, které nejenže zadržují prach, ale jsou i odolné proti mechanickému poškození.

 

Jak je to s vysavači, které vysávají samy (robotické)?
Ono to zní pěkně, že něco za vás samo uklidí, ale věřte, že pokud nechcete pouze „zamést drobky“, tak vysávat musíte s pořádným vysavačem. Už jsme zde zmiňovali otázku hygieny nebo opravdu důkladné odstranění zvířecích chlupů, to za vás pořádně žádný robot neudělá. Navíc může být takový pojízdný robot stresujícím faktorem pro domácí mazlíčky.

 

A jak je to s výkonem vysavačů? Máme se držet jednoduché poučky: čím vyšší výkon, tím lepší?
Spousta lidí si myslí, že čím vyšší výkon, tím je vysávání důkladnější. Není to však pravda. Můžete mít vysavač s nižším výkonem (např. 1200 W) a ten vysaje lépe než vysavač s 2000 W, protože nejen výkon je důležitý, ale i další faktory (silný motor, vedení proudu vzduchu a konstrukce podlahové hubice). Pokud jsou tyto faktory v dokonalé souhře, tak vám opravdu stačí i těch 1200 W. Navíc díky nižší spotřebě energie šetříte nejen životní prostředí, ale i svou peněženku.

 


Podívejte se také na:
Centrální vysavače
Pračky a sušičky
Praní prádla bez skvrn
Výběr myčky nádobí

Nebo na Tipy ptáka Loskutáka v tomto tématu:
Robotický vysavač
Vysavače Rowenta

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku