Parocie

Aktualizováno 04.07.2015


V době, kdy se na zahradě většina rostlin ukládá k zimnímu spánku, zaujmou některé neobyčejně výrazné druhy. Na pozadí pochmurných dnů určitě zazáří dřevina s poněkud nezvyklým názvem – parocie.

Parocie (Parrotia persica) je vysoký keř dosahující výšky i přes 5 metrů. Název této dřeviny upozorňuje na její původ, roste v severním Íránu a na Kavkaze. Jméno dostala podle německého přírodovědce a cestovatele J. J. F. W. Parrota (1792–1841), který působil na univerzitě v Tartu.

Za plné vegetace nejsou listy nijak výrazné, ale na podzim se barví do úžasných šarlatových tónů, které doplňuje také žluť. Listy jsou poměrně velké (6–10 cm) a mají po obvodu vroubky. Proto parocii vysazujeme na místa, kde si její podzimní krásu plně vychutnáme. Vynikne jako solitéra na trávníku nebo na temném pozadí, často ji vysazujeme před jehličnany nebo nevýrazné keřové skupiny. Mezi nejčastější patří odrůda ´Vanessa´. Najdeme ale i převislý tvar ´Pendula´.
Po opadu listí vystoupí výrazné kmeny se šedozelenými větvemi a borkou, která se u starších parocií deskovitě odlupuje.

Parocii můžeme vysazovat i během podzimu – do zámrazu. Koupit si lze rostlinu s balem nebo v kontejneru. Mladým rostlinám prospěje příměs rašeliny a přídavek dobře zetlelého nebo granulovaného hnoje. Po výsadbě rostlinu řádně zalijeme, aby měla před zimou zásobu vody na zakořenění. Nejvhodnější jsou hlinitopísčité hlubší, spíše kyselé, živné půdy. Neporoste na suché kamenité půdě nebo na podmáčeném stanovišti. Koření dobře a hluboko, vysazuje se proto také na svahy. Dáváme ji na chráněné místo. Kvete totiž poměrně časně, před rašením. Má klubíčkovité žluté kvítky s červenými tyčinkami. Zavinutý tvar chrání květy před poškozením chladem. Určitě nám tak připomene vilíny, které mají s parocií podobné pěstební nároky. Většinou je zmiňujeme na jaře, ale i nyní mají úžasné barvy.

Parocie patří na prostorné místo. Necháváme ji volně růst, neřežeme ani nezastřihujeme. Rostlina je zdravá, nenapadají ji choroby ani škůdci a je dlouhověká. Dobře snáší naše zimy, nevymrzá.

 


Podívejte se také na:
Říjen na zahradě – výsadba dřevin a údržba kompostu
Zakládání dřevin na zimu
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba okrasných dřevin a živých plotů
Okrasné dřeviny v nádobách, výsadba a výživa
Podzimní hnojení
Rakytník
Zimní řez stromů

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Magie svíček

Magie svíček

Máme tady dušičkový čas. Je zima, málo světla, jsme sklíčení a přichází špatná…