Praní v páře

Aktualizováno 11.01.2017


Poradíme vám s koupí pračky. Podle čeho se řídit? A existuje i praní v páře? Jak je to s technologiemi motoru? Podívejte se a dozvíte se zajímavé a užitečné informace.

1. Když přemýšlíme o koupi pračky, na co je třeba se zaměřit, abychom vybrali tu správnou?
Většina lidí v první řadě řeší rozměry pračky. Nerozhodují však jen centimetry, ale i kapacita, energetická náročnost a v neposlední řadě design. Design a první dojem je podstatný, pračka bude přece součástí koupelny. Velikost pračky je pro mnoho lidí opravdu důležitá, z tohoto důvodu máme pračky klasické (tj. s hloubkou nad 45 cm) a úzké (s hloubkou do 45 cm). Dalším parametrem je kapacita pračky. Mnohdy se setkávám s tím, že mladé páry se vyhýbají 8kg pračkám s představou, že by takovou pračku nevyužily. To je ovšem zásadní omyl. Platí zde jednoduché pravidlo. Čím větší prostor pro pohyb prádlo v pračce má, tím je lépe vypráno.

 

2. Když si koupím větší pračku, tak se ale spotřebuje více energie i vody…
To možná platilo kdysi dávno. Dnes si již mnoho praček dokáže prádlo zvážit a poté podle toho přizpůsobit délku programu, spotřebu vody a snížit tak i spotřebu energie. Další úsporu přináší umístění motoru přímo na ose bubnu.

 

3. Motor umístěný přímo na bubnu? Co to znamená?
Moment síly se přenáší přes řemen na řemenici a teprve potom se roztáčí buben. Nejslabším článkem bývá řemen, který se může vytahat, spadnout nebo prasknout. Potom je nutný zásah servisního technika. To se u motoru, který je umístěn na ose bubnu, stát nemůže, protože nepotřebuje k přenosu momentu síly řemenici a řemen.

Hlavní výhody takového motoru jsou menší vibrace, nízká hlučnost, vyšší efektivita a spolehlivost. Jelikož je tento motor krokový, tak si jej pračka dokáže kdykoli zastavit nebo změnit směr otáčení. Díky této ovladatelnosti lze vytvořit 6 nových pracích pohybů, které zvyšují efektivitu praní. Nejzajímavější jsou: provzdušnění, pohupování event. drhnutí.

 

4. Dnes jsou na trhu i parní pračky, co to vůbec znamená? To perou jen v páře? Nepoškodí prádlo?
Parní pračky perou klasicky vodou. Pára je doplňkovou funkcí, která zvyšuje efektivitu praní tím, že rychleji rozkládá prací prášek, jde hluboko do textilií – až k vláknům, kde působí přímo na špínu, pohlcuje mikročástice zápachu a vypíná vlákna, čímž ve výsledku vyhlazuje pomačkání.

 

Parametrů, které lze při výběru pračky posuzovat, je tedy celá řada. Pokud si nebudeme výběrem zcela jistí, tak je dobré si projít výsledky spotřebitelských testů a zjistit vítěze. U takových praček pak nemůžeme udělat při výběru chybu.

Více ve videu!

 


Mohlo by vás zajímat:
Pračky a sušičky

Sušení a praní prádla
Praní prádla bez skvrn
Jak vybírat spotřebiče do kuchyně
Vaření v páře
Výběr myčky nádobí
Výběr vysavače
Ekologické toalety


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Parocie

Parocie

V době, kdy se na zahradě většina rostlin ukládá k zimnímu spánku, zaujmou…

Magie svíček

Magie svíček

Máme tady dušičkový čas. Je zima, málo světla, jsme sklíčení a přichází špatná…