Výběr pračky

Aktualizováno 15.01.2017


Tentokrát poradíme divákům, jak si vybrat správnou pračku, která bude šetrná nejen k prádlu, ale i k životnímu prostředí a spotřebě energie. Dnes je na trhu široký sortiment praček a my vám dáme pár tipů, na co se při výběru soustředit.

Čím tedy začneme? Podle čeho si máme vybírat pračku?
Pokud máme na pračku velmi málo místa (většinou v malých panelákových bytech), jedinou variantou je pračka s horním plněním, která je 45 cm široká, nevýhodou je, že tento typ praček se nedá kombinovat se sušičkou. Proto je potřeba vždy důkladně zvážit všechny možnosti – jestli by se přece jen nenašlo místo pro umístění pračky s čelním plněním, která se pak dá kombinovat se sušičkou, ať již při umístění vedle sebe, či nad sebou. Máme zde ještě jednu variantu a tou je kombinovaný přístroj – pračka se sušičkou v jednom přístroji. Ta je vhodná pro malé domácnosti – pro 1–2 osoby. U vícečlenných domácností (3 osoby a více) pak doporučujeme pračky s objemem 7–8 kg, kde pohodlně vyperete „hory prádla“ (záběr na 8kg hromadu prádla) a kde dnes můžete vyprat i „objemné prádlo“ jako třeba francouzskou peřinu (200 x 220 cm) a nemusíte ji nosit do čistírny.

Jak se taková peřina pere? A co třeba polštáře z peří?
Pračky i sušičky dnes nabízejí nepřeberné množství automatických programů, ze kterých si jen vyberete např. program „peřiny“ či „polštář“ a pak už stačí jen správně zvolený prací prostředek a peřinu či polštář máte šetrně a hygienicky vyprané. Následně si zvolíte stejný program na sušičce a během krátké doby máte polštář či peřinu opět připravenou k použití.

To jsme se tedy dostali až ke speciálním programům, není to moc složité?
Vůbec. Pračka i sušička vám má sloužit k tomu, abyste prádlo vyprali správně, tak jak se má, a mohli se z něj dlouho těšit. Nemusíte tedy uvažovat nad tím, v jakém programu si mám vyprat své oblíbené džíny či outdoorovou bundu. Kvalitní pračky tyto programy nabízejí. Znamená to, že si stačí zvolit jen program „jeans“ či „outdoor“ nebo „sport“ a pak už přidáte jen ten správný prací prostředek (chytré pračky vám pomohou s jeho výběrem) a pračka nebo pak i sušička si s tím poradí. Nemusíte uvažovat nad volbou teploty či délkou programu – vše se provádí automaticky. A o tom, že prát můžete doma stejně jako profesionál v čistírně, svědčí i fakt, že kvalitní přístroje vám nabídnou např. i impregnaci, takže vaše outdoorová bunda bude plně funkční i po několika vypráních.

A co nastavování teplot? Nebo praní s párou?
Jak jsme se tady již zmínili, kvalitní pračky nabízejí spoustu automatických programů, kde můžete prát od běžné bavlny až po sportovní/outdoorové prádlo, záclony či dětské hrací kostky, s nastavováním si nemusíte dělat starosti. Dnes pračky nabízejí i praní při velmi nízkých teplotách od 20 °C. Zde je třeba upozornit, že praní při tak nízké teplotě není v podstatě to klasické praní, ale je to spíše jen „osvěžení“ prádla, např. pokud máme prádlo „načichlé“ od cigaretového kouře apod. Při tak nízké teplotě a krátkém programovém času prádlo nikdy nevyperete důkladně. K tomu slouží jiné programy. Co se týče té páry, pokud pračka disponuje i funkcí např. „vyhlazování párou“, tak je to velká výhoda, kterou oceníte např. u praní košil, kdy se vám na závěr programu košile „napaří“ a z pračky ji nevytahujete tak pomačkanou jako u praček, které touto funkcí nedisponují. Potom i to žehlení je rychlejší a někdy není ani potřeba.

A jak je to s pracími prostředky? Jak správně dávkovat? Používat tekutý či práškový prací prostředek?
Dávkování pracích prostředků je jednou z velkých „finančních“ rezerv, kterou můžeme ovlivnit – správným dávkováním lze ušetřit. Asi málokdo z nás dávkuje přesně tak, jak uvádí výrobce pracích prostředků na obalu. Kvalitní pračky mají životnost 20 let – takže investovat do nich se vyplatí, a proto je potřeba si uvědomit i to, že za těch 20 let máte nemalé náklady na energie (voda/elektřina) a samozřejmě i prací prostředky.

Většina z nás tedy dávkuje ve stylu „přiměřeně“ a vůbec nedbá na to, že prací prostředek je třeba koncentrát, takže stačí pouze třetina běžné dávky a už vůbec neřešíme, jestli máme v pračce 3 nebo 6 kg prádla. To by se pak mnozí z nás divili, kolik peněz za rok „vyhodí“ tím, že dávkují více pracího prostředku, než je nutné. Nehledě na to, že si tím můžeme způsobit i alergie a že praní s velkým množstvím pracího prostředku je velmi neekologické.

U kvalitních praček je zde proto řešení – tzv. funkce „doporučené dávkování pracího prostředku“, kdy vám automatika pračky podle zvoleného programu a vloženého množství prádla doporučí, kolik procent z dávky pracího prostředku byste měli dávkovat. To je aspoň malý varovný signál – na displeji se objeví např. 50 % a vy víte, že opravdu nemusíte dávat plnou odměrku. Potom je zde ještě komfortnější a v podstatě ideální řešení a tím je pračka s automatickým dávkování pracího prostředku.

Prací prostředek tekutý či práškový naplníte do příslušného zásobníku a pračka si pak dle programu a množství prádla vezme pouze tolik prostředku, kolik je potřeba.

Co se týče práškových či tekutých pracích prostředků, tak zásada je taková, že na bílé prádlo používáme pouze práškové prací prostředky s označením na bílé prádlo (např. UltraWhite), protože obsahují bělidla. Tekuté prací prostředky bělidla neobsahují, takže ty používáme na barevné prádlo (např. UltraColor či prostředek na jemné prádlo/vlnu).

Pojďme si moderní pračky popsat blíže. Co je to voštinový buben?
Voštinový buben je speciální buben, jehož struktura má tvar pláství (názorná ukázka), po něm prádlo velmi jemně klouže a nedochází k jeho mechanickému zatěžování, takže se nevytvářejí na prádle po několikerém praní žmolky, je tedy optimálně šetrný a zajišťuje tak dlouhou životnost prádla. Tento buben se používá jak v pračkách, tak v sušičkách.

Na závěr ještě otázka k sušení prádla v sušičkách: Nedochází k přesušování prádla a k jeho srážení?
U kvalitních sušiček, které mají tzv. senzorové sušení, tzn., že sušička sama rozpozná, jak je prádlo vlhké, se prádlo suší pouze tak dlouho, dokud je vlhké – program není řízen časově, ale řídí se tímto senzorem vlhkosti. Tak nemůže dojít k přesušení prádla. Jak jsme se zde již dnes zmínili, tak i sušičky jsou sladěny s programy praček, tzn. že např. program „jeans“ nebo „outdoor“ naleznete jak u praček, tak i u sušiček. Sušičky jsou vhodné i pro tzv. provětrání prádla, kdy je vaše prádlo např. načichlé od cigaretového kouře a je jinak čisté, nemusíte jej hned prát, stačí jej nechat jen provětrat v sušičce.

Výhoda sušiček je nesporná, pokud máte malé děti, tak obzvlášť v zimě, při zimních radovánkách, jsou často mokré – díky sušičce máte prádlo během krátké doby připraveno k dalšímu nošení. Další „skrytou“ výhodou sušičky je to, že se při sušení uvolňují „zbytky nečistot“, které zůstaly v prádle po vyprání – např. vlákna z froté prádla atd. Při použití sušičky si můžete být jisti, že vaše prádlo takto ošetřené je opravdu čisté.

Rada na závěr: I u sušiček věnujte chvilku tomu, abyste se rozhodli pro správný přístroj. Sušičky jsou odtahové, kondenzační a s tepelným čerpadlem. Při čemž ty poslední zmiňované jsou nejúspornější.

 

 

Podívejte se také na:
Pračky a sušičky
Praní v páře
Sušení a praní prádla
Praní prádla bez skvrn

Výběr myčky nádobí
Jak vybírat spotřebiče do kuchyně
Výběr vysavače

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova

Tapety na podlahu

Tapety na podlahu

V této reportáži si ukážeme nový podlahový systém, který nabízí v podstatě…

Elegantní šály

Elegantní šály

Ukážeme si, jak lze z jakéhokoli pruhu tenčí látky ušít velice moderní a…