Trendy v pálených krytinách

Aktualizováno 29.09.2015


Představíme si nové trendy ve skládaných střešních krytinách. Nejen evropským trendem je návrat k přírodním materiálům – páleným taškám, které jsou tradičním, ale především osvědčeným materiálem. Podívejte se.

V Evropě obecně jsou nejprodávanější skládanou krytinou, tedy krytinou používanou na šikmých střechách, pálené tašky. Je to nejen tradiční, ale především osvědčený materiál, nejde o imitaci, jde o pravou pálenou tašku. Ostatně pálené tašky se používají déle než 4000 let. Zároveň ale musíme dodat, že i když se materiály a výrobní postupy nemění, v posledních desetiletích nastal především u nás velký technologický skok dopředu a kvalita pálených tašek je dokonce tak daleko, že se testují na rozdíl od jiných materiálů na 150 zmrazovacích cyklů. Ze zkušeností na střechách můžeme říci, že mnohdy vydrží i sto let.

Při výběru krytiny vyžadují lidé kromě tradičních postupů také zdravotně nezávadný přírodní materiál. Co jiného ekologického než vypálenou keramiku? To pálená taška splňuje na sto procent už tím, že je vyrobena za použití pouze přírodních materiálů a je vypálena zemním plynem. Po skončení její životnosti je i snadno recyklovatelná. Tím, že se keramická nebo chcete-li pálená taška vyrábí ražením ve formách, je možné navíc vytvořit bezkonkurenční škálu modelů a doplňků – od moderních plochých přes klasické drážkové či s vlnou menší i větší.

Pokud chce někdo na střešní krytině ušetřit, může zvolit velkoformátové tašky, které se vyrábí ve větších rozměrech, takže se jich do jednoho metru čtverečního vejde jen 11 nebo 12, tím se uspoří čas při pokládce, stejně tak i 20 % latí na střeše. Přesto i na malé střeše působí tento formát přirozeně.

Při rekonstrukci střechy využijete tašky, které jsou posuvné. Jak název napovídá, nejde o typ s dvojitými zámky, kde je vyžadována přesnost pokládky. Naopak – pokud se chystáte střechu pouze přeložit a není nutné položit nové latě, je možné využít právě této posuvnosti a zachovat tak původní laťování. U posuvných tašek je možný rozptyl v laťování až o 6 cm, čímž se dá uspořit nemalá částka. V konečném důsledku se jedná opět o úsporu času při pokládce.

Všeobecně se usuzuje, že je pálená taška moc těžká. Ovšem není to pravda. Váha metru čtverečního začíná již na 39 kg, což je min. o 15 % méně než např. používané tašky z betonu. I váha jednoho kusu je při pokládce střechy rozumná. Pokud si navíc vezmete, že zatížení sněhem se dnes počítá v projektech rodinných domů na 100 kg/m2 a více, je tento parametr v naprosté většině případů bezproblémový.

Sortiment pálených tašek je široký – prakticky neomezená barevnost a tři různé typy povrchů. Základním typem jsou režné tašky, které mají klasickou cihlovou červenou barvu. Tato barva, kterou si každý vybaví, působí přirozeně na jakékoli střeše. V posledních letech ale pozorujeme velký příklon k taškám s povrchovou úpravou, tzv. engobám a glazurám.

Engoba je stálobarevná úprava na tašce, při které se nanese vrstva oxidů železa a jílů na tašku před výpalem. Poté se společně vypálí při teplotě přesahující 1000 °C a tvoří sklovitý matný až pololesklý povrch v různých barvách, nebo dokonce s dvěma odstíny na jedné tašce. Jak uvidíte ve videu – taška je stejně jako režná taška hladká a rychle z ní odtéká srážková voda.

Glazované tašky patří k exkluzivnímu zboží. Postup výroby je stejný jako u engob, akorát se do směsi, která se nanáší na tašku, přidává sklovitá příměs. Výsledkem je pak vysoce lesklá taška. Její výhodou není jen to, že vypadá hezky a opravdu upoutá již z dálky, ale také to, že se její barva (na rozdíl od jiných materiálů, jako je plech nebo beton) nesmývá a zůstává po celou dobu životnosti stejná. Sklo na povrchu zabezpečí, že se na povrchu nedrží nečistoty nebo mech. Je odolná i proti krupobití. Zajímavostí je, že na přání je možno vyrobit téměř jakoukoliv barvu. Na svém domě tak můžete mít třeba modrou nebo zelenou střechu a stále si tak užívat výhod pálených tašek.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Hliníkové střešní krytiny
Šindele – střešní krytina
Nátěry plechových střech a okapů
Okapy
Oprava a výběr okapů
Čištění okapů a předvánoční úklid

Tip ptáka Loskutáka: SATJAM v Programu Česká kvalita
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova