Údržba chodníků v zimě

Aktualizováno 18.07.2016


Sněhová nadílka kromě radosti z lyžování a sáňkování přináší také komplikace. Mezi nejčastějšími jsou starosti vlastníků domů. Musí z chodníků pravidelně odstraňovat sníh a pořádně se o ně starat, aby se předešlo úrazům, ke kterým by na neudržovaném chodníku mohlo dojít. Jak si tedy s napadaným sněhem co nejsnadněji poradit?

Při zimní údržbě chodníků je nutné úklid sněhu doplnit posypy. Kromě standardní posypové soli (sůl posypová Standard 10, 25, 50 kg) můžeme použít i chemický rozmrazovač ledu a sněhu, k dispozici je několik přípravků. Mohou být ve formě tuhé nebo tekuté (rozmrazovač ledu a sněhu Ecolith 5 litrů) v různém objemovém balení (rozmrazovač ledu a sněhu 5 kg, 25 kg, rozmrazovač ledu a sněhu dispenzor 3 kg).

Tuhý používáme formou posypu nebo také v zálivce, je zcela rozpustný ve vodě. Chemický rozmrazovač zůstává na povrchu i při zamrznutí. Nemusíme se obávat jeho vedlejších účinků – je velmi šetrný k okolnímu prostředí, neničí povrchy cest, ani není nebezpečný pro zvířata. Mezi jeho hlavní výhody patří účinnost – spolehlivě odstraňuje sníh a led až do teploty minus 50 °C a navíc působí 8krát rychleji než klasická posypová sůl. Ke snadnější aplikaci se vyplatí využít sypací vozík (vozík sypací CMI 15l), který má obsah až 15 l. Práci s posypy nám ulehčí také vhodná lopatka na sůl.

Naprostým základem je ale pravidelné odstraňování sněhu. Pokud potřebujeme odházet pouze pár metrů chodníku a máme dobrou kondici, zvládneme to bez motorových a elektrických pomocníků. Nicméně se vyplatí vyměnit klasickou lopatu za speciální lopatu na odhazování sněhu (má záběr 35 cm) – lopata na sníh 123580 FIS KARS 35 cm – nebo hrablo (hrablo K2 LUX lak. násada oranžová 46 cm), které najednou odhrne 46 cm. Mezi hrably najdeme i shrnovače sněhu se záběrem 50 cm, které opravdu nejsou jen na jednu sezonu (shrnovač sněhu 123760 FIS KARS 50 cm). Práci usnadní také lopaty na sníh s teleskopickou rukojetí. Chataři a řidiči oceňují zase lopaty se skládací rukojetí (lopata skládací Everest 25 x 34 cm). Někdy se ovšem neobejdeme ani bez sekáčku na led (sekáč na led 15 x 8 cm). Při úklidu rády asistují děti, určitě je to bude ještě víc bavit s vlastním nářadím. Dětská hrabla mají přiměřené rozměry i veselé barvy (hrablo PH dětské nasazené 25 x 20 cm).

Při odklízení větší plochy si ale hned vzpomeneme na namožená záda a bolavé ruce z minulé zimy. Co letos vyměnit hrablo za sněhovou frézu? Odklízení sněhu s její pomocí je mnohem rychlejší a jednodušší, k ovládání navíc není třeba vynakládat velké úsilí.

Frézu vybíráme hlavně podle předpokládaného použití – zda chceme pouze občas prohrnout příjezdovou cestu k domu na vesnici ve středních Čechách, nebo zda sháníme účinného pomocníka do hor. Frézu tedy volíme především podle velikosti a členitosti plochy a sněžné oblasti, ve které ji chceme používat.

Motorové frézy jsou na rozdíl od elektrických velmi výkonné, uplatnění najdou zejména ve vyšších nadmořských výškách, bez problémů si poradí i s mokrým, těžkým sněhem. Benzínové frézy dělíme na jednostupňové a dvoustupňové.

Jednostupňové frézy
jsou vhodné všude tam, kde není potřeba odklízet velké množství sněhu a plocha má pevný podklad, tedy například příjezdové cesty a chodníky. Tyto frézy jsou sice lehčí, ale zároveň mají daleko menší záběr, proto se při práci s nimi více nachodíme a také nejsou vybaveny pojezdem koleček, pohyb vpřed zajišťuje rotace samohybného šneku s pryžovými hranami. Pokud odklízíme větší vrstvy sněhu, je třeba fréze pomáhat tlačením. U jednostupňových fréz je sníh od pryžového šneku dopravován do odhozové skříně, odkud je rotorem vyhazován komínem ven.

Do náročnějších terénů a všude tam, kde je třeba odklízet více než cca 25 cm sněhu, jsou vhodné frézy dvoustupňové. Opravdu si poradí s velkým množstvím sněhu, a to i na nezpevněných plochách. Dvoustupňové sněhové frézy jsou vybaveny ocelovým přihrnovacím šnekem, díky kterému krájí sníh jako dort. Nevadí ani vysoká vrstva sněhu se zmrzlým podkladem.

Jako příklad dvoustupňové frézy si ukážeme frézu kolovou (NGP ST 650 s výkonem 4,8 kW/6,5 HP) se zimní specifikací, to znamená, že je přímo určená do zimních podmínek. Ač se to může zdát samozřejmé, ne všechny sněhové frézy tuto zimní specifikaci mají, věnujte tomu při výběru pozornost. Tato fréza s pojezdem má 5 rychlostí vpřed a 2 rychlosti vzad. Velmi pohodlně se s ní manipuluje. Nemusíme stroj tlačit, stačí ho pouze nasměrovat. Fréza má šířku záběru 55 cm a výšku bunkru 51 cm. Odhozový komín frézy lze nastavit a volit tak směr odhozu sněhu, odhozová vzdálenost je 12 m.

Dále si můžeme ukázat dvoustupňovou motorovou sněhovou frézu (Partner PSB 240 s výkonem 5,5 HP). Zimní úprava zaručuje, že s frézou a jejím startováním nebudete mít problém ani při velmi nízkých teplotách. Regulovat můžeme délku i směr odhazování sněhu. Tato fréza si poradí se sněhem až do výšky 58,5 cm a její pracovní šířka je 61 cm.

V horských a podhorských oblastech se často vypořádáváme i se sněhovými závějemi. Zde se osvědčila fréza pásová. Funguje na stejném principu jako motorové frézy, ale pohybuje se pomocí pásů. Vykazuje tak velkou stabilitu i v mimořádně obtížných terénech, jako jsou závěje či ledovatý podklad.

Více ve videu!

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Příprava zimní techniky
Úklid zahrady před zimou
Úklid zahrady před zimou II.
 

Tipy ptáka Loskutáka v tomto tématu:
Honda - Sněžné frézy a úklidová technika na sníh
Tipy Loskutáka - Sněhové frézy Mountfield
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova