Dr. Byt – Krb v interiéru

Aktualizováno 15.05.2014


Vánoční čas je časem plným pohody, kdy se rodina schází – obrazně řečeno – u rodinného krbu. My si v reportáži ukážeme, jaké možnosti máme, abychom si mohli umístit krb do interiéru a vychutnali si tak s vánoční pohodou i pohled na sálající oheň.

Tentokrát se budeme věnovat tématu „krb v interiéru“. Právě se nacházíme v klasickém interiéru, ve kterém jsme dostali za úkol vyřešit výběr a umístění krbové vložky. S čím jsme se při řešení museli potýkat?

Tomáš Hronek:
Nejtěžší bylo asi zvolit polohu krbu a kam ho do prostoru nasměrovat. Celá řada výrobců krbů nabízí mnoho vložek krbů s různými výkony a mechanismy ovládání. Zde jsme zvolili středně velikou vložku krbu pro výkon cca 6 kW, a to z toho důvodu, že prostor je určený k delšímu pobytu, jelikož spojuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Krby, jež se při takovýchto realizacích používají, musí kromě množství tepla, které jsou schopny vyprodukovat, také splnit náročná designová kritéria. Pro řešení, které máte možnost vidět, jsme zvolili přírodní kombinaci cihel, omítky a dřeva, aby se krb co nejlépe hodil do klasického řešení interiéru, kde jsou použité převážně přírodní materiály.

Jaké má takovýto krb pro domácí použití výhody?

Velkou výhodou tohoto typu krbu je minimální spotřeba dřeva a rychle vytvořené teplo, což může velmi ušetřit náklady jinak vynaložené za plyn nebo elektrickou energii. Tyto krby jsou schopny s minimálním množstvím dřeva vytopit celý dům po mnoho hodin. Celá řada těchto krbů vytopí při malé spotřebě paliva i dům o ploše 100–150 m2.

Kolik takový krb ale stojí, vyplatí se tato investice?

Krbové vložky od renomovaných značek stojí sice desetitisíce korun, ale každý divák, který sleduje, jakým tempem rostou ceny energií, si dokáže hravě vypočítat, že se ta investice vyplatí. Hlavní výhodou je ale stálá vůně dřeva, praskání ohně a nezaměnitelné „teplo domova“.

Jak často se při řešení interiérů setkáváte s požadavkem krbu?

Musím přiznat, že krby jsou velmi populární a celá řada lidí se již při projektu domu anebo bytu, pokud to dispozice umožňuje, ptá na řešení krbu. Ne vždy je ale možné do interiéru zabudovat krb s otevřeným ohněm, klasické krby, a proto se především v nových bytech setkáváme s lihovými krby, které mohou nahradit klasické řešení a zajistit nižší náklady. Takové řešení je především ideální tam, kde není možné zabezpečit dostatečný odtah a eventuálně nasávání krbové vložky. V těchto případech volíme lihové a jiné krby, které navodí příjemnou atmosféru a pohodu domova.

Co dalšího je zajímavé na tomto interiéru?

Veškerý nábytek, který máte možnost vidět, byl „na míru“ vymyšlen speciálně pro tento interiér. Mnohdy se setkáváme s dispozicemi, které neumožňují vybavení interiéru sektorovým nábytkem. V tomto i v jiných případech mohu doporučit obrátit se na šikovného truhláře či firmu, která se výrobou takového atypického nábytku zabývá. Zde vidíte, že i nábytek může mít svého „ducha“ a originální nápady mohou dobře vypadat.

Velký stůl, mnoho židlí, to je jako v pohádce...

Dřevěný stůl, masivní bytelné židle, svíčky na stole, vůně domova, stačí jen pozvat rodinu a hosty a můžeme zasednout ke štědrovečerní večeři.


Více ve videu!

 

Mohlo by vás dále zajímat:
Krby a kamna
Topení v interiéru
Teplovodní krby a kamna
Krbová kamna
Stavba krbových kamen
Zahradní krby a udírny
Příprava palivového dříví na zimu

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova