Moderní topení v historickém kabátě

Aktualizováno 17.03.2016


V současné době, kdy ceny energií neustále rostou, využívá spousta našich diváků druhý zdroj tepla – klasická kamna na dřevo nebo uhlí, protože tato paliva jsou stále nejlevnější na trhu. Pořídit si nová kamna dnes není složité, obchodníci nabízejí velké množství všech typů a velikostí. Ovšem někdy se stačí podívat na půdu nebo do kůlny a najdeme zde stará kamna, se kterými topili naši předkové. A můžeme zde najít opravdové poklady, které stačí zrenovovat.

Loni jsme v našem pořadu odvysílali reportáž o renovaci starých kamen a pro velký ohlas, který tento příspěvek u vás diváků vzbudil, si opět připomeneme několik důležitých informací.

Při renovaci musíme kamna nejprve rozebrat. U šamotových kamen bývá největším problémem vypálené šamotové topeniště. K jeho opravě nám poslouží žáruvzdorná malta nebo šamotová hmota, kterou lze pořídit v sypké podobě nebo jako konzistenci pro přímé použití. Tento tmel použijeme do všech míst, kde teplota nepřesáhne 1350 °C. Dále pro opravy můžeme použít šamotové cihly nebo plátky. Nejprve se pokusíme původní šamotovou vyzdívku pomocí majzlíku očistit od napečených částí, potom praskliny a menší vady opravíme šamotovou maltou. Většinou je však poškození větší a pak je nutno po odstranění kompletní šamotové vyzdívky, nařezat šamotové plátky a pomocí šamotové malty vyrobit vyzdívku novou. Původní kruhové šamotové díly se již nevyrábějí, ale někdy lze použít i šamotové válcové prvky, které jsou součástí kompletních komínových systémů.

Pokud jsme se rozhodli renovovat plechová nebo litinová kamna (např. americká kamna), pak musíme povrch očistit od vrstev rzi, nečistot, barev apod. pomocí drátěných kartáčů, různých „barvožroutů“, případně pískováním. Litinové díly potom můžeme natřít pastou, kterou si namícháme sami za pomoci grafitu, krému na boty a terpentýnu. Rozředíme do olejové konzistence a pak dvakrát potřeme pomocí štětce. Po zaschnutí vyleštíme měkkým kartáčem (jako na boty). Plechové části rovněž zbavíme starého nátěru a nečistot a můžeme je natřít vhodným nátěrem, například můžeme použít stejný jako na litinové prvky, někdy nám poslouží i silikonová barva (černá na výfuky). Původně niklované díly, které kamna dříve bohatě zdobily, se pokusíme vyleštit brusnými pastami. Při absenci niklu lze natřít pastou (jako litinu), případně nechat po vybroušení povrchu znovu poniklovat a vyleštit profesionálně.

Poškození vnějšího smaltování plášťů doporučujeme vždy řešit a zatupovat (to znamená zatřít) stejnou pastou jako litinové díly. Nebojte se černých míst, ke starým kamnům patří a dodávají jim ten správný design. Nikdy nenatírejte tak často používanou stříbřenkou ani žádnou podobnou barvou. Vždy je výsledek horší než původní verze. Samozřejmě je možné, a při zrezivění pláště je bohužel i nutné, vyrobit plášť nový, který lze pak i profesionálně smaltovat a vytvořit různá barevná provedení. Nakonec je dobré smaltované části nastříkat silikonovým olejem, který povrch krásně oživí.

U amerických kamen je potřeba taky očistit slídové plátky. Někdy stačí omytí octovou vodou. V horším případě je pak nutné zakoupit slídu novou, kterou lze na požadovaný rozměr nastříhat běžnými nůžkami.

Důležité je také palivo, které budeme používat. Ve všech typech kamen můžeme bez problému pálit dřevo a dřevěné ekobrikety. V šamotových kamnech lze používat i klasické uhlí. To už však není vhodné pro americká kamna. Zde se jako topivo používal koks nebo antracit.

Aby nám kamna, ať už jsou jakákoli, dlouho vydržela a sloužila, je potřeba o ně také řádně pečovat. Po topné sezóně je dobré litinová kamna natřít silikonovým olejem, který jakoby odpuzuje vlhkost. Je možné je i překrýt dekou, nikdy ne igelitem. Pod ním vodní páry kondenzují. Kamna by neměla zůstávat ve vlhkém prostředí nebo dokonce venku.

 

 

Podívejte se také na:
Renovace kamen I. – Šamotová válcová kamna
Renovace kamen II. – Americká litinová kamna
Krby a kamna
Krbová kamna

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz