Stévie ze semen

Aktualizováno 09.04.2016


Stévie je zajímavá rostlinka sladké chuti. Dokonce se nedávno stala oficiálně povoleným nízkokalorickým sladidlem vhodným také pro diabetiky. Obsažená látka steviosid je 300krát sladší než sacharóza, ale nemá žádné kalorie. Přestože je sladká, snižuje hladinu cukru v krvi. Podíváme se na to, jak tuto léčivku pěstovat i používat.

Stévii jsme si před časem představili jako zajímavou rostlinu sladké chuti. Nese jméno po španělském profesoru botaniky Estevovi a pochází z Paraguaye, kde se po staletí používala jako léčivka i sladidlo. Nyní je již oficiálně povoleným nízkokalorickým sladidlem vhodným také pro diabetiky. Budeme se s ní tedy záhy setkávat i v potravinách. Obsažená látka steviosid je 300krát sladší než sacharóza, ale nemá žádné kalorie. Přestože je sladká, snižuje hladinu cukru v krvi. A také nepřispívá k rozvoji zubního kazu. Podporuje celkově metabolizmus a u diabetiků navíc napomáhá produkci inzulinu.

Stévie je populární jako léčivka, ale je také hezká, má svěží zelenou barvu listů a drobný bílý květ. Lze ji pěstovat jako letničku, případně jako přenosnou rostlinu, protože není mrazuvzdorná. Zavadne již při teplotě kolem 5 °C.

Ze semen se předpěstují sazenice, které po odeznění květnových mrazíků dáváme ven do nádob nebo na záhon. Velmi se osvědčilo také pěstování ve skleníku. Můžeme ji pěstovat také doma v květináči. Potřebuje propustnou hlinitopísčitou méně živnou půdu, dostatek světla, světlé slunečné stanoviště. Stín výrazně snižuje sladkost. Chráníme ji před větrem. Protože slouží jako doplněk stravy, hnojíme nejlépe přírodními hnojivy.

Drobná semena sejeme v únoru a březnu při teplotě nad 20 °C, tedy v obytné místnosti nebo teplém skleníku. Použijeme komerční výsevný substrát, který ale před výsevem propaříme nebo chemicky dezinfikujeme, abychom zabránili časté infekci z půdy. Semenáčky potřebují dostatek světla a vyrovnanou zálivku. Až zesílí a dají se uchopit, přepichujeme je a postupně dopěstujeme na sazenice. V této fázi již lze mít teplotu kolem 18 °C. Pravidelně zaléváme. Pro zvýšení kondice přihnojíme rostliny před výsadbou roztokem hnojiva s vyšším obsahem dusíku (typ start). Vysazujeme po odeznění květnových mrazíku, na záhoně udržujeme spon 30 x 20 cm. Postupně dorůstá do keřovitého vzrůstu, dospělá má kolem 70 cm. Nať sklízíme průběžně, nejpozději koncem září sestřihneme nakrátko celou rostlinu. Stévie se používá čerstvá i sušená.

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Nadčasové pokojovky

Nadčasové pokojovky

Ukážeme si tři vizuálně poutavé a skutečně nenáročné rostliny, které jsou navíc…