Bylinky v interiéru

Aktualizováno 19.07.2016


Mít doma vlastní vypěstované bylinky není vůbec na škodu. Ukážeme vám spolehlivé rostliny, které lze doma pěstovat. Doporučíme vám postup při pěstování bylinek a vypíchneme i nejčastější chyby. Podívejte se.

Dříve než se rozběhne plná vegetační sezona, chceme pěstovat různé bylinky doma. Většinou poslouží okenní parapet. Budeme-li nyní kupovat bylinky nové, největší nadějí na úspěch budeme mít se silnými zapěstovanými rostlinami ve větších květináčích. Můžeme je nechat v plastových kontejnerech nebo přesadit do květináče hliněného či truhlíku. Nakoupíme-li rostlinky v síti marketů, musíme je vždy přesadit, protože tyto rostliny nejsou původně určeny pro dlouhodobé pěstování. Nenakupujeme rostliny, které jsou výrazněji přeschlé nebo mají různé barevné změny na listech.

Pro kuchyňské užití je asi praktičtější mít rostliny spíš jednotlivě, případně sesazeny do menších skupin. Kreativní kombinace, různé petrželáky apod. necháme pro venkovní pěstování. Doma musíme pamatovat, že rostliny mají nepřirozené prostředí a potřebují zvýšenou péči. Tím, že je častěji sestřiháváme, také v určitém období nevypadají hezky, takže v květináči takovou rostlinu snáze kamkoliv přeneseme. Také se může stát, že rostlina onemocní nebo uhyne, opět ji jednoduše zlikvidujeme. Při sesazování dáváme dohromady rostliny s podobnými nároky – např. dobře nám poroste tymián s oregánem, Helichrysum s rozmarýnem, rozmarýn s levandulí apod. Především máta peprná je hodně agresivní, rychle zaplní nádobu a při kombinovaných výsadbách často potlačí další rostlinky. Máta okrouhlolistá je již méně divoká a také ji někteří upřednostňují pro méně pronikavé aroma a mírnější působení na zažívací ústrojí.

Bylinky jsou vlastně venkovní trvalky, nejedná se o pokojové rostliny, i když se již objevují i odrůdy určené speciálně pro domácí pěstování. Samozřejmě je při výběru upřednostníme. Můžeme-li, snažíme se rostlinky aspoň za vegetace dát ven. Když to nejde, musíme počítat, že se po čase vysílí a budeme muset rostliny nahradit jinými. Určitě ale každý, kdo vyzkoušel vaření s čerstvými bylinkami, upřednostní pěstování i za cenu dílčí obnovy rostlin. Aroma, které skýtají pokrmům a nápojům, je vynikající.

 

Spolehliví společníci na parapetu:

Rozmarýn, levandule, tymián, Helichrysum (známé také pod označením „maggi“), šalvěj, oregano (dobromysl), máta, meduňka, vavřín (bobkový list). Mátu, meduňku a částečně i dobromysl zaléváme více, mohou mít i těžší půdu, další rostliny potřebují lehký substrát a střídmou zálivku. Právě přemokření bývá nejčastější příčinou úhynu. Nenecháváme stát rostliny v miskách s vodou.

Další zajímavou alternativou je medvědí česnek, který můžeme již nyní velmi úspěšně doma narychlit. Samozřejmě nezapomeneme na pažitku a také řeřichu nemusíme pěstovat jen na vatě, ale rostlinky necháme vyrůst. Doplnit ji může velmi podobná potočnice. Obě nabízejí výraznou „křenovitou“ chuť. Lépe nyní již poroste také bazalka, která jinak (až na vybranou novou domácí odrůdu) při pěstování v zimě doma často chřadne a posléze hyne.

Také nesmíme být zklamaní, že rostliny, zejména levandule, ještě nekvetou. Až na výjimečně narychlené mají ještě čas. V tomto období spíš kvetou rozmarýny, déle pěstované v interiéru.

Bylinky doma nevystačí se živinami z květináče, přihnojujeme je a použijeme některé z hnojiv určených pro bylinky nebo z eko či bio hnojiv. Určitě neaplikujeme výživu na list!

Když bylinku napadnou škůdci (což naštěstí nebývá příliš časté), raději ji nakrátko sestřihneme a necháme znova obrazit, chemické ošetření vynecháme. Bylinky nevystavujeme šokujícímu prostředí, stejně jako další doma pěstované rostliny, chráníme před sálavým teplem z topení i nárazy chladného vzduchu při větrání. Pozor na silné slunce dopadající přes okno. Většina bylinek je snese, ale rychle je vysuší. Zejména rozmarýn a levandule nesignalizují listy zjevně nedostatek vláhy a mohly by nám zaschnout. Dalším adeptem je vavřín. Raději tedy sáhneme prsty do květináče a zjistíme stav vláhy. Jako milý doplněk můžeme k bylinkám přidat jmenovky. Zejména začínající pěstitel si může některé bylinky poměrně snadno splést a je zbytečné mít jídlo s netradiční chutí.

 

 

Podívejte se také na:
Léčivé bylinky
Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální
Šalvěj
Rozmarýn
Bazalka – čerstvá novinka

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Stévie ze semen

Stévie ze semen

Stévie je zajímavá rostlinka sladké chuti. Dokonce se nedávno stala oficiálně…