Drobné opravy v domácnosti

Aktualizováno 21.05.2014


V této reportáži se budeme zabývat tmely a lepidly, abychom si usnadnili různé opravy v domácnosti.

V dnešní době, kdy je k dostání nepřeberné množství druhů tmelů, lepidel a pěn, uděláme malou rekapitulaci, abychom si přiblížili vhodné použití konkrétních druhů. Některé tmely se hodí do vlhkého prostředí koupelen, jiné zastaví déšť pronikající poškozenou střešní krytinou, další spojí skla akvária či zacelí prasklinu v kamnech. Polyuretanové pěny zase utěsní a vyplní prostory kolem oken či vodovodního potrubí. Velice účinná jsou i lepidla, která mají po vytvrzení podobné vlastnosti jako tmely.


V interiéru použijeme tmel akrylový a silikonový


Akrylový tmel se hodí především k zatmelení všech spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Trhliny zde vznikají, protože materiály mají různou roztažnost a přilnavost, „pracují proti sobě“. Osadíme-li nová okna od truhláře, počítejme, že po čase budeme mít v omítce kolem rámů trhliny, protože dřevo pracuje. A právě v tu chvíli přichází na řadu tmel. Kroutí se také dřevěné parapety oken, tím spíše, že pod oknem bývá radiátor. Trhliny se také dělají často na přechodu mezi sádrokartonem a klasickým zdivem.
Akrylový tmel se dá použít i k lepení lišt na zeď a k začištění nerovnosti zdí u rovných okrajů lišt. Na tento tmel dobře chytají malířské barvy, takže po malování není poznat, že se něco opravovalo. Na zatmelení spáry v omítce je výhodnější použít speciální akrylový štukový tmel, který obsahuje částečky písku, takže není zcela hladký a vytváří iluzi struktury a splyne s okolní omítkou.

V domácnosti se často používá také tmel silikonový. Lze jím utěsnit spáry v koupelnách a v kuchyních proti nežádoucímu průniku vody, ale také přilepit zrcadlo na lamino desku. Je vhodný i pro sklenářské práce. Po zaschnutí zůstává elastický. Vyrábí se v několika barevných provedeních, dokonce i v transparentním, tudíž lze použít na opravy tam, kde nesmí být vidět. Nevýhodou je, že ho nelze přetírat barvou. V koupelnách oceníme i silikonové tmely s protiplísňovým účinkem, spáry nezčernají.

Nejjednodušším řešením pro občasné opravy je ale tmel univerzální – nemusíme pak skladovat několik otevřených balení tmelů, které pravděpodobně dříve zaschnou, než je vypotřebujeme. S jedním univerzálním tmelem tak máme po starostech a nemusíme pokaždé přemýšlet, po kterém tmelu sáhnout. Jeho možnosti jsou však omezené a nelze jej použít vždy a na všechno.

 

Tmely využijeme také na střechách a kamnech

Na střechu a pro hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Často se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely. Spára by obvykle neměla být širší než 15 milimetrů. A naopak - tyto tmely by se neměly používat k zakrývání spár, které jsou menší než dva milimetry, protože by mohly rychle vyschnout a ztratit své elastické vlastnosti. Bitumenové tmely je možné nanášet i za vlhka. Kdo například zjistí, že mu během deště začíná protékat do podkroví průchodkou pro anténní stožár, nemusí čekat na pěkné počasí a může zasáhnout ihned.

Pro chalupáře jsou důležité kamnářské tmely. Ty dokážou zachránit popraskaný šamot v topeništi kamen nebo krbu, lze jimi přilepit i prasklé zdivo venkovního grilu. Odolávají teplotám do 1 200 °C, během dvou dnů dokonale vytvrdnou. Po vytvrzení je potřeba zatápět zvolna, aby si materiál postupně „zvykal“ na teplotu, při dalším zatopení už se na slepené místo nemusí brát ohled.

 

 

Podívejte se také na:
Speciální tmely pro obklady
Lepení obkladů na speciální povrchy
Epoxidová lepidla
Lepení a spárování obkladů
 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz