Rekonstrukce střechy

Aktualizováno 21.09.2015


Jak poznáme, kdy je čas na rekonstrukci střechy? Jaký materiál a typ tašek bychom měli použít? Na co bychom neměli zapomínat? A můžeme si střechu něčím vylepšit? To a mnohem více zjistíte v této reportáži.

Jak poznáme, kdy je čas na rekonstrukci střechy?
Většinou se o rekonstrukci začíná uvažovat v souvislosti s řešením využití půdního prostoru a se zateplením objektu, a to jakožto o investici, která se vrací v současných rychle rostoucích cenách energií velmi brzo. Investice do nemovitosti, řešení nových nároků na bydlení a zároveň zhodnocení svého majetku je současným trendem nejen v ČR, ale v celé Evropě.

Je nějaký rozdíl mezi tím, jak střechy vypadaly třeba před 20 lety a jak vypadají dnes?
Dříve to byly jednoplášťové střechy bez větrací mezery pod krytinou. Dnes se nejčastěji realizují dvouplášťové střechy s pojistnou hydroizolační fólií a větrací mezerou, která je přibližně 4 cm pod taškami. Tak je konstrukce střechy připravena pro zateplení.

Proč bychom se měli vrhnout do rekonstrukce a jaký materiál a typ tašek byste doporučil pro rekonstrukci využít?
Většina starších střech v ČR má tradiční pálenou tašku, tudíž výměna má i svoji logiku – dům pak není jako „z jiného světa“, ale při dnešním výběru typů a barev pálených tašek je možné střechu pojmout i s velmi odvážným a moderním designem. Nejvýhodnější typ tašek pro rekonstrukce jsou tzv. posuvné tašky. Ty vynikají jednoduchostí pokládky, tudíž i rychlostí, tašky se nemusí tzv. zkracovat při nepřesné délce krokví, což u starších domů stavěných např. svépomocí či u historických objektů bývá pravidlem.

Na co bychom při rekonstrukci rozhodně neměli zapomínat? Nebo také co je nejčastějším nešvarem při rekonstrukcích střech se šikmou střechou?
Lidé se logicky snaží co nejvíce ušetřit. Rozhodně by to ale nemělo být na úkor kvality střechy, která chrání celý dům po desítky let. Vybírat bychom měli kvalitní značkové materiály a ověřené firmy. Důležité je použít i originální střešní doplňky, které dodává přímo výrobce krytiny.

Můžete vyjmenovat prvky, na které bychom při rekonstrukci rozhodně měli dávat pozor?
Určitě bychom neměli podcenit použití kvalitních pojistných hydroizolačních fólií, které tvoří ochranu tepelné izolace pod krytinou např. při zafouknutí polétavého sněhu či extrémních bouřkách. To stejné platí i při použití těsnicích prvků např. pod hřebenem, v nároží – používáme celohliníkové nebo olověné pásy, které zároveň větrají (Al pás, Pb pás).

Existují i nějaké speciální doplňky, kterými můžeme střechu vylepšit?
Pro trvale skvělý vzhled střechy jsou vyráběny i doplňky keramické, které obsahuje téměř každá střecha – to jsou například odvětrávací tašky z kanalizace nebo digestoře či anténní prostupy. Protože jsou stejně jako krytina keramické, dodávají se v identických barvách jako krytina. Díky tomu ze střechy nevystupují a nenarušují její celkový výraz. Navíc jsou dodávány i s těsnicími prvky při průchodu střechou.

 


Mohlo by vás zajímat:
Hliníkové střešní krytiny
Šindele – střešní krytina
Trendy v pálených krytinách
Nátěry plechových střech a okapů

Z Tipů ptáka Loskutáka:
SATJAM v Programu Česká kvalita
Okapový systém SATJAM Niagara
Předokenní rolety proti úniku tepla i přehřívání
Jak vyměnit stará střešní okna za nová?

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz