Není pila jako pila

Aktualizováno 28.09.2015


Výběrem vhodné pily pro vaši dílnu si můžete coby domácí kutil nebo profesionální řemeslník práci zjednodušit. Loskuták vám tedy představí paletu pil pro hobby sektor. Ukážeme si tradiční pily ruční a také současně nejvíce používané pily elektrické. Nezapomeneme ani na doplňky a péči.

Vybrat si můžete pilu podle výkonu, váhy i variabilního úhlu řezu do 45°. Práci si lze ulehčit i doplňky pro odsávání při řezání, možným nakláněním pilového kotouče, snížením vibrace nebo laserovým zaměřováním. Do pily se vyplatí investovat, při správném zacházení totiž vydrží i několik let. Co se týče obsluhy stroje, stačí pouze včasně měnit pilové listy nebo kotouče.


Aktuálně máme k dispozici širokou nabídku odlišných typů pil. Dělit je můžeme podle několika různých kritérií. Například podle způsobu pohonu – ruční, elektrické nebo motorové. V zásadě se rozdělují podle úkonu, ke kterému bude pila sloužit. Zaměříme svou pozornost zejména na takové typy pil, které patří k základní výbavě dílny každého kutila.

 

RUČNÍ PILU jistě většina z nás již někdy v ruce držela. Její vlastnosti závisí na velikosti, tvaru a počtu zubů, které pronikají dřevem. Rámová pila se používá k rozřezávání větších kusů měkkého materiálu – především dřeva. Hodí se zejména na tesařské práce. Název je odvozen od rámu ve tvaru písmene H, který drží pružný pilový list. Ocaska patří mezi tradiční pily. Díky zubům, které jsou rozvedeny střídavě vpravo a vlevo, patří mezi pily všestranného využití. Čepovky byly navrženy k přesnému a jemnějšímu řezání. Nejčastěji se používají k vyhotovení spojů. Patří k nezbytné výbavě truhláře. V porovnání s ocaskou má drobnější zuby. Mezi speciální pily se řadí například lupénková pila, kterou pro její přesnost ocení zejména modeláři pracující se dřevem, kovem či plexisklem. Děrovka, jak už sám název napovídá, umožňuje vyříznout malé otvory při omezeném přístupu. Tvar pilového listu bývá kónický. Bez problémů umožňuje řezat v přesném úhlu pila pokosová, která se vyplatí, pokud pracujeme se slabšími lištami nebo při zhotovení obrazových rámů.

ELEKTRONICKÉ PILY šetří mnoho času a namáhavé práce. Přímočará kmitavá pila má široké vyžití. Kmitavý pohyb listu pily umožňuje rychlé, hrubé opracování nebo vytváření zakřivených řezů a výřezů, jak šikmých, tak i obloukových. Používá se na různé materiály, jako je dřevo, plasty i kovy. Důležité je zvolit správný pilový list nebo kotouč určený pro konkrétní materiál.

Pro řezání rozměrných materiálů je nejlepší kotoučová pila. Ve spojení s paralelním dorazem dokáže vytvořit přímé a hladké řezy. Maximální hloubka řezu je dána velikostí přístroje a průměrem kotouče. Kotouče jsou vyrobeny ze slinutého karbidu wolframu. Kotoučová pila má sklopný vodicí mechanismus, díky kterému je možné provádět řezy v úhlu do 45°.V dnešní době je v nabídce i kotoučová pila ponorná, kdy kotouč proniká i do středu materiálu. K těmto pilám lze použít i vodicí lištu, která zajistí rovný řez. Dřevoobráběcí práce umožňuje provádět „nekonečná“ pásová pila, která je ve srovnání s pilou kotoučovou sice méně výkonná, ale lze s ní lépe provádět tenké, podélné nebo příčné řezy a vyřezávat úhly a křivky. Je velmi přesná, protože bývá uchycena v rámu nebo stojanu na pevné podložce. List této pily vyžaduje pečlivou péči a manipulaci.

Výkon uvedený na štítku patří mezi nejdůležitější parametry. U ocasek, pil přímočarých a pásových stačí k běžné příležitostné práci výkon nad 500 W. Pilky ocasky nemají vysoký výkon, pohybují se maximálně do 1200 W. Podobně jsou na tom pily pásové a přímočaré. Při výběru kotoučových pil by se měl výkon pohybovat nad 1500 W, v případě častějšího používání se doporučuje volit některou z těch nad 2000 W. V tom případě se jedná již o pily profi třídy. Platí, že čím je vyšší výkon (označený ve wattech), tím je zhotovení řezu rychlejší a řez je hladší a přesnější. Dále nám v mnoha případech pomůže elektronická regulace otáček, která je pro práci se dřevem a dřevu příbuznými materiály nepostradatelná.

Obecně řečeno se všechny typy pil rozdělují do dvou tříd, a to podle účelu, ke kterému budou sloužit. Kategorie Hobby bude zajímat především příležitostné kutily, kteří přijdou do styku s pilou pouze občasně. Je určena pro uživatele na zahrádkách a kolem domu. S touto skupinou pil lze uříznout menší stromky, odvětvovat a připravovat menší množství palivového dříví. Podobně i pilky pro řemeslné práce nejsou určeny na pravidelný velký nápor.

Vysoce spolehlivá Profi třída je určena pro řemeslníky a profesionální zahradníky, kteří se živí prací s příslušnými nástroji, potřebují velmi kvalitní list. Zvláštní kategorii tvoří pily motorové, využívané především v lesnictví. Jejich ovládání však vyžaduje více síly a zkušeností. Cena takových strojů bývá vysoká, mají větší užitnou hodnotu.

Při výběru vhodné pily bychom měli zaměřit svou pozornost mimo jiné i na hmotnost. Za ideální se považuje v případě všech typů ručních pil (ocasky, ruční kotoučové, přímočaré…) hmotnost do 5 kg. Nižší váha umožňuje snadnější ovladatelnost a manipulaci. Ať už se rozhodneme pro koupi jakékoliv pily, je třeba ji používat jen k tomu účelu, ke kterému je určena. Některé z nich mohou být vybaveny různými technickými doplňky – odsávání při řezání, laserový zaměřovač nebo možnost naklápění pilového kotouče. Také lze vybírat výrobky, kde je i funkce na snížení vibrací stroje. Vždy je nezbytné myslet na ochranu zdraví při práci se strojem, proto se doporučuje dobře se s ním seznámit, popřípadě si jej nechat odborně předvést.

Kvalitní pila vydrží celá léta, pokud o ni správně pečujeme. V případě ztupení zubů lze ruční pilu znovu nabrousit. Pokud již pila neřeže podle očekávání, je třeba před samotným broušením pečlivě zkontrolovat rozvod zoubků. Jednotlivé zuby jsou střídavě nakloněny na obě strany, aby nedocházelo k tření. Při broušení pily postupujeme systematicky v řadě shodně odkloněných zubů a poté postup zopakujeme v opačné řadě, přičemž dbáme na bezpečné upevnění. Hodně opotřebovaný list u pily je potřeba vyměnit za nový. U elektrických pil je třeba zvýšené opatrnosti a včas a pravidelně vyměňovat pilové listy nebo kotouče. Tupý a opotřebovaný nástroj není plně funkční a může být i nebezpečný. U elektrického nářadí je podstatná i kontrola přívodního kabelu, který nesmí být narušen.

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Domácí aku dílna

Domácí aku dílna

Akumulátorové nářadí dnes už nenajdeme pouze ve výbavě profesionálů, ale i jako…