Zahradní traktory

Aktualizováno 19.09.2015


Pro dnešní reportáž o zahradních traktorech jsme zvolili poněkud netradiční formu, a to srovnání v dovednostech mezi klasickým sekacím strojem – samochodnou benzinovou rotační sekačkou – a zahradním traktorem. Nejde nám o to, ukázat, který stroj je lepší nebo horší, ale chceme pomocí přímé konfrontace předvést všechny výhody zahradních traktorů.

Začneme disciplínou č. 1 – sekání
Nespornou výhodou zahradního traktoru je jeho rychlost a šíře záběru, ten může být až 122 cm. Je tedy jasné, že danou plochu poseká rychleji, navíc bez jakékoli fyzické námahy.
Co se kvality sečení týká, není co vytknout ani jedné straně. Oba stroje jsou v tomto směru precizní. Co se ale rychlosti a komfortu pro obsluhu týče, boduje zahradní traktor.


Pokračujeme disciplínou č. 2 – příslušenství

Abychom byli spravedliví, je třeba dodat, že rotační sekačky jsou stroje primárně určené k sečení trávy. Ty nejlepší modely jsou na to skvěle vybaveny – možnost zadního i bočního odhozu trávy, schopnost mulčovat, výkonné motory nebo objemné koše na trávu – to jsou jen některé z aspektů, které dělají z rotačních sekaček dneška skvělé pracanty.

Zahradní traktory jsou ale koncipovány jinak. Jejich účelem není pouze sekat a mulčovat. Jsou to stroje, jež s příslušenstvím, které tady vidíte, budete využívat v průběhu celého roku. Můžete tak například uklízet spadané listí, provzdušňovat trávník, odvážet dříví, odklízet sníh a tak dále.

Technická výbava je pro zahradní techniku stěžejní. Určuje schopnosti stroje při práci i míru komfortu pro obsluhu.
Rotační sekačky zažily v posledních letech obrovský technologický vývoj. Existují stroje, které jsou určeny k sečení středně velkých až velkých pozemků – až 1 200 m2. Výbava takovýchto sekaček zahrnuje vícerychlostní automatickou převodovku, inteligentní systém pojezdu a výkonný motor. Tyto prvky umožní práci i v členitém, svažitém nebo jinak komplikovaném terénu. Výrazně pomůže také centrální nastavení výšky sekání. Stroje můžou mít systém 4 v 1, to znamená, že zvládnou sběr, mulčování a zadní i boční odhoz trávy. Ergonomické spínače motoru a pojezdu padnou do ruky, při práci nedřou a netlačí. Díky objemnému koši – až 80 l – je možné sekat bez častého zastavování a vysypávání trávy.

Oproti tomu traktory bodují především svou univerzálností, výkonem a pohodlím, které svému majiteli poskytují. V tomto ohledu pro ně neexistuje konkurence. Jejich výbava připomíná seznam příplatkových prvků moderních automobilů. Najdeme tu například automatickou převodovku, palubní počítač s multifunkčním LCD displejem, díky němuž můžete neustále sledovat funkce traktoru, tempomat, LED světlomety, tažné zařízení, nastavitelné sedadlo, držák na nápoje, praktické schránky na drobnosti atd. Práci ulehčuje také elektromagnetické spínání, kterým se z pozice řidiče uvádí do chodu sekačka. Ta bývá dvounožová – určitě bych doporučil „plovoucí“, tedy takovou, která kopíruje povrch terénu, a s antiskalpovacími kolečky, u nichž se nemusíte obávat, že poškodí trávník. Jako poslední bych zmínil systém paměti traktoru, respektive jeho sekačky. Moderní traktory si zkrátka pamatují předem nastavenou výšku sekačky (těchto poloh si zapamatuje i více), takže ji nemusíte před každým sekáním znovu a znovu nastavovat.

Ohledně technické výbavy tedy splňují oba stroje nejvyšší nároky svých kategorií.


Disciplína č. 3 – provozní náklady

Jedním z nejdůležitějších témat, která budou potenciálního majitele traktoru zajímat, jsou provozní a jiné náklady. Jak je na tom traktor v porovnání se sekačkou?

Spousta lidí si stále myslí, že zahradní traktor je pro ně cosi nedosažitelného. Přitom už to dnes dávno neplatí. Zahradní traktor dnes pořídíte za stejnou částku jako nejvýkonnější modely rotačních sekaček. Co se provozních nákladů týče, jde u obou kategorií o srovnatelné hodnoty. Tím se dostáváme k servisu – pokud budete své stroje pravidelně svěřovat do odborných rukou, odmění se vám dlouhou životností a spolehlivostí, čímž snížíte náklady na opravy.

V případě kvalitních modelů a při slušném zacházení jsou servisní a provozní náklady na srovnatelné a nízké úrovni.

Zahradní traktory dnes nabízí výkony motorů od 12,5 koní až např. po 20 koní, šířka záběru se můře pohybovat od 98 cm až po např. 102 cm, disponují také objemnými koši na posečenou trávu – až 300 litrů.

Vyšší modely mají širokou výbavu, kterou jsme již zmiňovali.

 


Mohlo by vás zajímat:
Příprava sekačky
Svahové sekačky
Zahradní traktůrky
Sečení vysoké trávy
Vertikutace
Výběr rotační sekačky
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz