Přírodní ochranné přípravky

Aktualizováno 25.02.2015


Není zahradníka, který by nemusel bojovat se škůdci. Vždy se najde nějaká „potvora“, která napadne rostliny. Donedávna jsme používali chemické přípravky, ale dnes již víme, že tyto látky škodí také nám, dostávají se i do širšího okolí a navíc na některé již jsou škůdci dokonce rezistentní. V současné době je již dostupná řada profesionálních a skutečně účinných přírodních přípravků, které neohrožují ani nás, ani naše domácí mazlíčky a navíc chrání životní prostředí. Představíme si dvě možnosti širokospektrálních přípravků.

Nejmarkantnější je situace u pokojových rostlin. Informovaný pěstitel ošetřené rostliny různě stěhoval a všichni ostatní vstřebávali jedy ochranných přípravků, které lpí na listech nebo se dostávají přes půdu do rostlinných pletiv a následně do vzduchu, který dýcháme. Další problém je u ovoce a zeleniny. Kde máme jistotu, že nejíme rezidua jedů? Vždyť mnohé rostliny se ošetřují mnohokrát za sezonu!

Představíme si dvě možnosti širokospektrálních přípravků. Zastupují jedinečné přírodní produkty. Základem obou přípravků je přírodní olej z indického stromu Pongamia pinnata. Působí kontaktně – savé škůdce (mšice, molice, třásněnky, svilušky i červce) přímo zahubí a pro ostatní škůdce účinkuje protipožerově (rostlinky škůdcům nechutnají). Zároveň však neohrožuje žádné užitečné organismy, domácí zvířata a především ani lidské zdraví. Neuvolňuje se do ovzduší. Přípravky se snadno aplikují. Určitě nepotřebujeme žádný ochranný oděv a nemusíme se děsit při potřísnění. Základní koncentrát je dokonce povolen pro BIO pěstování.

Unikátní koncentrát na bázi přírodních látek s insekticidními účinky najde všestranné využití v celé vaší zahradě – proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, drobném ovoci i vzrostlých ovocných stromech. Účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce – puklice – včetně jejich přezimujících stadií, u jehličnanů působí na korovnici. Přípravek nelikviduje jen škůdce, má také fungicidní schopnosti, působí tedy i na častou houbovou chorobu americké padlí na angreštu či rybízu. Na rozdíl od chemických přípravků můžete ošetřit ovoce i zeleninu ještě těsně před sklizní – ochranná lhůta je pouze 1 den! Používá se pro papriky, rajčata, okurky, tykve, bob, jádroviny, peckoviny, okrasné rostliny, bylinky, angrešt, rybíz, vinnou révu, jehličnaté dřeviny a chmel.

Velmi snadno pomocí přiložené odměrky odlijeme potřebné množství a aplikujeme postřikem. Jedno balení vystačí na přípravu cca 3,3–5 l aplikační kapaliny (33–50 m2).

 

Druhý přípravek má stejnou účinnou látku – pongamový olej, ale je již naředěn a může se používat přímo. Stříká se pomocí mechanického rozprašovače. Účinkuje na škůdce – mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce, puklice (v raném stadiu). Navíc je však bílá emulze obohacena o hnojivou složku (základ tvoří močovina) a o další druh přírodního oleje (lněný olej) pro zajištění lesku listů. Má tedy tři účinky: hubení škůdců – ochrana; hnojení – výživa; vzhled – lesk na listy. Používá se na široké spektrum okrasných rostlin doma i na zahradě, dá se využít také pro rostliny řezané (prodloužení trvanlivosti, vysoký lesk).

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami
Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách
Biologicky na krtky a plísně
Česnekové dýmovnice
Vitalizační komplex
Moderní krystalická hnojiva
Totální herbicid v detailech
Totální a selektivní herbicid

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Nátěry dřeva

Nátěry dřeva

V této reportáži si nastíníme moderní krycí a transparentní přípravky na dřevo.…

Speciální nátěry

Speciální nátěry

Co rozumět pod pojmem „speciální nátěry“? Řadíme sem takové nátěry, jež nám…