Zavlažování zahrady

Aktualizováno 30.06.2015


V této reportáži si ukážeme možnosti využití dešťové nebo jiné užitkové vody na zahradě.

Nejprve si představíme vysokotlaký čistič, který je vhodný pro pravidelné čištění středně silných a silných nečistot okolo domu. Čistič je vybavený regulací čisticího prostředku a inovativním systémem Plug ’n’ clean – pro pohodlné střídání různých čisticích prostředků pouze jednou rukou. Navíc pomocí sací hadice a vnějšího filtru saje vodu ze sudu.

Vysokotlaký čistič má tlak 140 MPa, ale průtok jen 460 l/h,  takový 200l sud by čerpal necelou půlhodinku. K přečerpávání velkého množství vody je však lepší použít ponorná čerpadla (kalová, čistá voda). Tato čerpadla jsou vhodná pro čerpání a stříkání velkého množství vody na krátkou vzdálenost, do max. 9 metrů.

Dále si předvedeme sudové čerpadlo, které je vhodné na zalévání zahrady dešťovou vodou. Ale nejen to, pomocí spirálové hadice lze toto čerpadlo připojit i na zahradní sprchu. Předvedeme si zároveň odpojení postřikové tyče, případně přepojení na multifunkční pistoli.

Pokud je potřeba zalévat větší plochy, je vhodné použít tlakové zahradní čerpadlo. Předvedeme si zapojení tohoto čerpadla pomocí schránky s hadicí zavěšené na fasádě domu a připojení dvou typů zavlažovačů. Jeden pomocí hadice, druhý ve větší vzdálenosti pomocí hadicového vozíku.

Dále se zmíníme i o výběru zahradních hadic. Často se v nich vytváří řasy. Tomu můžeme předejít tím, že si pořídíme hadici, která má nepropustnou mezivrstvu, díky níž do hadice nemůže světlo, a tak se řasy netvoří. Navíc hadice vyztužená kevlarovými vlákny je odolnější a má delší životnost.
V závěru ještě dodáme, že je možné ekologicky využívat užitkovou vodu (dešťová, z potoka, studny…) na splachování záchodu, sprchování, praní apod. K tomu účelu lze použít domácí automaty a vodárny na čerpání z vrtané studny ponorné tlakové čerpadlo.

 


Mohlo by vás zajímat:
Zahradní čerpadla
Ponorná čerpadla
Vysokotlaké čištění
Vodní program na zahradě
Praktické zavlažování trávníku
Samozavlažovací koule
Využití dešťové vody
Sorpční gel pro zahradu

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova

Robotické sekačky

Robotické sekačky

V dnešní reportáži si představíme robotické sekačky. Jejich největší výhodou je…