Granule na slimáky

Aktualizováno 14.10.2016


Pro všechny zahrádkáře bývají slimáci nepříjemným problémem, proto si představíme šetrný přípravek – granule, který hubí všechny druhy slimáků a plžů.

V současné době máme k dispozici šetrný přípravek k hubení všech slimáků i plzáků, které splňuje podmínky pro ekologické pěstovaní a přitom mu neschází to nejdůležitější – účinnost.

Lze jej použít jak do skleníků, tak do volné půdy na záhonech, na zeleninu i okrasné rostliny. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí jej rozhodit rovnoměrně po ploše, nevrstvit. Dává se také do souvislých pásků do meziřadí. Doporučuje se rozhodit 5 g (mírně navršená čajová lžička) na m2. Ideální dobou první aplikace je podvečer, kdy plži vylézají. Je jasné, že první slimáci zaútočí na mladou sadbu: listy salátu, jahody, ale nevynechají i kdejakou trvalku nebo letničku. Je-li plžů hodně, raději posypeme i část okolních záhonů, kam se stahují.

Granule dáváme na urovnaný povrch, aby nezapadly do proláklin v půdě, kde jsou již pro plže nepřístupné. Pravidelně kontrolujeme plochu, když granule zmizí, hned je doplníme. Zejména zpočátku může být již za jednu noc sežráno. Za delšího sucha je vhodné povrch záhonu mírně pokropit, zavlhlé granule jsou pro slimáky lákavější. Granule se také dávají na čerstvě založené záhony ještě před vzejitím mladých rostlinek. Na svých výpadech se tak nažerou v předstihu a včas snížíme populaci nevítaných návštěvníků.


Granule díky nové technologii přípravy velmi dobře odolávají dešti. Zmoknou-li, nabobtnají, ale pak zase bez ztráty účinnosti vyschnou. Ani po několikerém nabobtnání se nerozpadnou.

Přípravek obsahuje sloučeninu s obsahem přírodního železa, účinnou látkou je fosforečnan železitý, ten se vyskytuje i volně v přírodě. Má podobu drobných granulek. Jsou modré, takže je nevyzobou ptáci. Beze zbytků se rozkládá v půdě. Neškodí ani domácím mazlíčkům nebo ježkům, kdyby jej sežrali. Neškodí dalším živočichům jako dešťovky, včely, draví roztoči... O děti také nemusíme mít starost, je protivně hořký, vyplivnou jej, ale i když jej spolknou, nehrozí otrava. Kdežto slimáky přípravek svou vůní láká, takže jej s chutí sežerou. Když tvoří bariéru kolem rostliny, máme vyhráno, zahryznou se do něj. Granule v trávicím traktu plže nabobtnají a posléze ho zahubí. Než se tak však stane, odlézá do úkrytů. Nezůstává po něm nevzhledná slizká stopa, ani se mrtvolky nepovalují po záhoně.

Granule lze také nasypat do pastí, které nastražíme na slimáky – různé prohlubně vyplníme lákavými zbytky zeleniny, mezi které nasypeme přípravek. V pastích slimáky nevybíráme, jsou to tvorové částečně kanibalní, takže nalákají své další živé druhy.

S těmito granulemi s obsahem přírodní sloučeniny železa nevnášíme do zahrady další zatěžující a nebezpečnou látku. Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu. To znamená, že můžeme kdykoliv sklízet úrodu a nemusíme se ohlížet na dobu, kdy jsme rozsypali v záhonech granule. Zeleninu můžeme bez obav okamžitě konzumovat. Tyto granule lze na zahradě používat současně s dalším bio preparátem – parazitickými hlísticemi k ničení slimáků.

Pro zahrádkáře jsou dostupné v široké síti prodejen, v papírové krabici upravené k sypání v různě velkém balení 200g, 500 g, 1 kg.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Slimáci – granule na ničení
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami
Hnojivo odpuzující krtky
Biologicky na krtky a plísně
Přírodní ochranné přípravky
Plazi na zahradě

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Fasády

Fasády

Jak vybrat druh fasádního nátěru? Jak vyspravit starou omítku nebo zeď?…