Papriky a podzim

Aktualizováno 11.07.2016


Představíme si podzimní průřez úrodou paprik a dáme si tipy na maximální prodloužení sklizně. Zjistíte toho samozřejmě mnohem více!

Na podzim můžeme ještě poměrně dlouho sklízet papriky, protože nepotřebujeme redukovat růst ani květenství jako u rajčat. Hojná sklizeň závisí především od správného hnojení a pravidelní zálivky, papriky vyžadují stálý přísun živin, takže nadále pravidelně používáme hnojiva pro plodovou zeleninu.

Papriky se navíc pěstují převážně ve skleníku nebo fóliovníku, čili jsou chráněny před případným ochlazením venku.
Papriky se sklízejí v konzumní i botanické zralosti, tedy jako zelené nebo již vyzrálé červené nebo žluté. Podzim je kromě řady sladkých paprik ve znamení kapií. Mezi spolehlivé kapie patří Rafaela F1 s temnými červenými plody, povrch se snadno nepoškodí a dá se dokonce krátce skladovat. Hybridní Raduza F1 s tmavě červenými plody se dá navíc sklízet i zelená. Konzumuje se přímo a je vynikající na konzervaci, pečení a plnění.

Mezi lahůdkami najdeme beraní roh Ohnivec. Má výrazně ostřejší chuť a delší plod, v technické zralosti světle zelenou barvu. Je určen především pro sterilaci celých neporušených plodů a pro konzumaci čerstvých lusků. Kdo nefandí pálivým paprikám, sáhne po sladkém beraním rohu Semaroh, který je vynikající i do směsí zeleniny.

Právě nyní také můžeme zhodnotit, zda nám odrůda vyhovuje anebo zkoušíme další možnosti.Určitě si budeme pamatovat, že vůbec nemá smysl schovávat od chutné papriky semínka. Odrůdy jsou výsledkem zdlouhavého šlechtění, velmi často se jedná o hybridy, tedy po výsevu nám vyroste nejednotná směs, která má většinou k předešlé sklizni hodně daleko. Spolehlivou cestou je pouze nákup semene nebo označené sadby v příštím roce.

Papriky, které pěstujeme venku v pytlích nebo také menší odrůdy se záhonu nemusíme nechat sežehnout prvním mrazíkem. Lze je přenést do dostatečně světlé chodby, na verandu, parapet. Menší papriky jako sytě oranžově žlutý Hamík (bez žeber a jadérek, sladký, ideální pro děti) nebo pálivé oranžovočervené PyramidHabanero (plody mají dekorativní tvar lucerničky) lze přesadit do nádob (dobře prospívají v samozavlažovacím truhlíku nebo nádobě vhodné na zeleninu) a většinou úspěšně porostou dál, nezřídka z nich sebereme plůdky do vánočního salátu. Pro výsadbu použijeme zahradnický substrát (případně obohacený humusem) lehce promíchaný s pískem.

V nádobách také zdárně porostou okrasné jedlé papričky PLAMÍNEK ČERVENÝ a PLAMÍNEK ŽLUTÝ, měří do 15 – 20 cm.

 

Mohlo by vás zajímat:
Sadba papriky
Výsev a předpěstování paprik
Výsadba rajčat a paprik s mykorhizou
Mini zeleninová zahrádka
Pěstujeme Bio zeleninu a ovoce
Výsev petržele a mrkve do hrůbků

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Motorové pily

Motorové pily

Obsahem této reportáže nebude jen pomoc s výběrem motorových pil, ale především…